צה"ל התנצל: "סולדים מגזענות"

במכתב ששלח ראש אכ"א לבכירי העדה הבדואית הוא התחייב לאתר את מחברי השאלון שחולק למילואימניקים ובו ניסוחים פוגעניים: "נדאג להביאם לדין". סגן שר הביטחון: "הבדואים שמתנדבים לשרת מהווים דוגמא ומופת"

"נפעל לאיתור העומדים מאחורי המסמך"

בעקבות הפרסום על השאלון הצבאי שחולק לחיילי מילואים בבסיס צאלים וכלל התבטאויות פוגעניות כלפי הבני העדה הבדואית, ומכתב המחאה שנשלח לרמטכ"ל בנושא, בצה"ל מביעים התנצלות. ראש אגף כוח אדם אלוף חגי טופולנסקי שלח מכתב התנצלות ליו"ר ארגון יד לבנים ולבכירים בעדה בו הדגיש: "נפעל לאיתור העומדים מאחורי השאלון ונדאג להביאם לדין". על השאלון הפוגעני פורסם באתר "המקום הכי חם בגיהינום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב ביקש האלוף טופולנסקי להביע התנצלות על המקרה בשם צה"ל ומפקדיו. "אנו רואים מקרה זה בחומרה רבה", כתב טופולנסקי. "אני מבקש להבטיח לכם כי נפעל בכל דרך למנוע מקרים דומים בעתיד. במקביל, נמשיך לפעול לאיתור אלה העומדים מאחורי שאלון זה ונדאג להביאם לדין כך שיהיה ברור מעל לכל ספק את סלידתנו מביטוי הגזענות כפי שבא לידי ביטוי בשאלון".

ראש אגף כוח האדם הדגיש במכתב כי צה"ל "גאה בבדואים שבחרו והתנדבו לשירות ומהווים עבור כולנו דוגמה ומופת". הוא ציין כי בצבא משרתים מאות בדואים שעושים לילות כימים על מנת להגן על מדינת ישראל ותושביה.

קטע נוסף מהשאלון

"החיילים והמפקדים הבדואים ממשיכים להילחם על מדינתנו בהתאם למורשת המפוארת של העדה מאז הקמת המדינה, מורשת של אומץ ולחימה אשר גבתה קורבנות ממשפחות יקרות ששילמו את היקר מכול", חתם האלוף טופולנסקי.

במקביל, השאלון הבעייתי ממשיך לעורר סערה והיום הוא עלה לדיון הכנסת. "לא נשלים עם ביטויי גזענות בצבא", אמר סגן שר הביטחון אלי בן דהן במליאה, בתשובה לשאילתה שהגיש ח"כ עומר בר לב (המחנה הציוני). במהלך דבריו, סגן השר ציין כי השאלון המדובר אינו מסמך רשמי של צה"ל, או נכתב והופץ על ידי גורם מוסמך ורשמי כלשהו.

"מבדיקה שנעשתה במרכז לאימוני יבשה, טרם נמצא השאלון המדובר", טען בן דהן. בתשובתו הוא שב והדגיש כי המסמך לא נוצר על ידי אף אחת מרשויות הצבא, וכי הוא לא הובא לידיהן.

"אנו רואים בחומרה רבה הפצה של שאלון מסוג זה ופועלים לאיתור העומדים מאחוריו, כדי לטפל במי שהפיצו בחומרה הנדרשת, ולמנוע הישנות מקרים דומים בעתיד", אמר סגן שר הביטחון. "אין בכוונתנו להשלים עם אירוע זה. הבדואים שמתנדבים לשרת מהווים דוגמא ומופת".

"מוטרדים מההשלכות"

מוקדם יותר היום שלחו קצינים ונגדים בדואים במילואים מכתב לרמטכ"ל, בו ביקשו להביע את מחאתם. "אנחנו מאוד מוטרדים ומודאגים מההשלכות", כתב אחמד פלאח אלהייב, יו"ר עמותת הקצינים והנגדים המשוחררים הבדואים, שאף כינה את המסמך כ"משפיל".

"העמותה שלנו עוסקת בעידוד הגיוס בעדה הבדואית, כשכידוע לך אדוני - הגיוס אצלנו לשירותי הביטחון לא חובה", ציין אלהייב. "למרות זאת, אנחנו מגבירים את הגיוס עוד ועוד. אנו פונים אליך למנות ועדה מקצועית שתבדוק את הפרשה".

השאלון המדובר וכלל ניסוחים שמוציאים, לכאורה, את הבדואים מכלל אזרחי המדינה ומעלה את האפשרות לירות בבדואים שנכנסים לשטחי אש. אף על פי שתלונות על המבחן הגיעו לידי מפקד הבסיס, עדיין לא איתרו שם מי עומד מאחורי ניסוחו והפצתו של השאלון.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפרסום השאלון לפני כשבוע: "התוכן המוצג בשאלון אינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל. בצה"ל רואים בחומרה הפצה של שאלון מסוג זה ופועלים לשילוב כלל העדות בשירות משמעותי. מבדיקה שנעשתה במרכז לאימוני יבשה טרם נמצא השאלון, ובמידה ויימצא - הנושא יטופל בהתאם".