בדואים לרמטכ"ל: "השאלון משפיל"

הפרסום בחדשות 2 Online על השאלון שחולק לחיילי מילואים במהלך אימון בבסיס צאלים, שכלל שאלות פוגעניות הנוגעות לבני העדה הבדואית, עורר זעם ומחאה. במכתב לרמטכ"ל כותבים לו קצינים ונגדים בדואים במיל': "מי כמוך מכיר את העשייה של הלוחמים הבדואים, מיותר לכתוב מהי תרומתנו"

ארכיון (דובר צה"ל)

השאלון הצבאי שחולק לחיילי מילואים בבסיס צאלים וכלל התבטאויות פוגעניות כלפי הבני העדה הבדואית, עורר זעם רב וכעת גם מחאה. במכתב שכתב אחמד פלאח אלהייב, יו"ר עמותת הקצינים והנגדים המשוחררים הבדואים, לרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, הוא כינה את השאלון "משפיל" והבהיר: "אנחנו מאוד מוטרדים ומודאגים מההשלכות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"העמותה שלנו עוסקת בעידוד הגיוס בעדה הבדואית, כשכידוע לך אדוני - הגיוס אצלנו לשירותי הביטחון לא חובה", ציין אלהייב. "למרות זאת, אנחנו מגבירים את הגיוס עוד ועוד. אנו פונים אליך למנות ועדה מקצועית שתבדוק את הפרשה".

"מי כמוך מכיר את העשייה של הלוחמים הבדואים, במיוחד כשהיינו יחד בשדה הקרב, בגבולה הצפוני של מדינת ישראל", הוסיף אלהייב. "מיותר לכתוב מהי תרומתנו. אנו מבקשים פגישה בקרוב בנושא זה".

לירות או לא לירות? (מתוך טופס השאלון)

השאלון שפגע באזרחי ישראל הבדואים הופץ בקרב חיילי מילואים בבסיס צאלים בשבועות האחרונים, וכלל ניסוחים שמוציאים, לכאורה, את הבדואים מכלל אזרחי המדינה ומעלה את האפשרות לירות בבדואים שנכנסים לשטחי אש. אף על פי שתלונות על המבחן הגיעו לידי מפקד הבסיס, עדיין לא איתרו שם מי עומד מאחורי ניסוחו והפצתו של השאלון.

בשאלה 11, למשל, נדרשו החיילים להתייחס לאפשרות של ניסיון גניבה: "במידה ואני מזהה בדואים בקרבת הסוללה (יחידה בחיל תותחנים) המבצעים גניבה של ציוד:". תשובה אפשרית א' הציעה: "יש לירות בכל הבדואים ברגע שמזהים אותם". יש לציין שזו, כמובן, אינה התשובה הנכונה, אלא תשובה אחרת שלפיה "אין לבצע ירי כלל. יש להודיע למפקד הבכיר ולקרוא למשטרה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפני כשבוע: "התוכן המוצג בשאלון אינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל. בצה"ל רואים בחומרה הפצה של שאלון מסוג זה ופועלים לשילוב כלל העדות בשירות משמעותי. מבדיקה שנעשתה במרכז לאימוני יבשה טרם נמצא השאלון, ובמידה ויימצא - הנושא יטופל בהתאם".