עזה תחתית: המאמץ העיקרי של חמאס

שתי מנהרות תקיפה קרסו בימים האחרונים בעת כרייתן ברצועת עזה. 8 פעילי חמאס נהרגו, בהם אחיינו של בכיר הארגון מחמוד א-זהאר - מה שמעיד על המשאבים שמשקיע חמאס באמצעי שמאיים על ישראל לקראת העימות הבא

 הערב דיווח חמאס על הרוג בקריסת מנהרה במרכז רצועת עזה ומוקדם יותר השבוע על שבעה הרוגים בקריסה של מנהרה נוספת. בחמאס הצהירו על כך, איימו שהשימוש במנהרות יחזור בכל מערכה עתידית, וכעת עושה רושם שהם עושים ככל יכולתם כדי להפוך את המנהרות לאמצעי התקיפה המאיים והמרתיע ביותר נגד ישראל. על פי הדיווחים בעזה, ההרוג בקריסה הערב (שלישי) הוא אחיינו של בכיר חמאס מחמוד א-זהאר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז שנכשלו המגעים להארכת הפסקת האש, כפי שאמורים היו להתבצע בכפוף להבנות סיום מבצע צוק איתן, חמאס הקדיש את רוב מרצו ומאמצו הצבאי בשני אפיקים: האפיק הראשון והמדאיג הוא חפירת מנהרות חדשות ברחבי רצועת עזה, לצרכי תקיפה במערכה הבאה.

אחמד חידר א-זהאר שנהרג בקריסת המנהרה

מנהרות חמאס שנחשפו (אלרסאלה)

על סמך הדיווחים מעזה, חמאס הקדיש חלק ניכר מכוחות העילית שלו לנושא הזה, ועל כך מעיד טקס ההלוויה המפואר שנערך ביום שישי האחרון לשבעת ההרוגים בקריסת המנהרה בשבוע שעבר, בו כולם הוצגו כלוחמים למופת. בטקס נכח גם בכיר חמאס איסמעיל הנייה, שהצהיר על המשך פרויקט המנהרות.

"אנחנו ממשיכים לחפור מנהרות במזרח עזה וממשיכים לבצע ניסויי טילים במערב. אנחנו ממשיכים בשדרוג ושיקום כוחותינו. זו הדרך לשחרור ירושלים", הודיע הנייה. בשבוע שעבר אישרה הזרוע הצבאית של חמאס את הדיווחים על קריסת מנהרה ברצועה. "אבד הקשר עם חבורת לוחמים ששהו במנהרה שקרסה עקב תנאי מזג האוויר", הודיעו, "החיפושים אחריהם נמשכים". בתקרית נהרגו שבעה פעילי חמאס.

יחידת לוחמת המנהרות של חמאס (חמאס)

חפירת המנהרות בתנאי מזג אוויר קשים מעידה אף היא על המאמצים הגדולים שמשקיע ארגון הטרור מתחת לאדמה. קל לחפור באדמה ברצועת עזה, אך גם קל לטבוע בה, בעיקר לאור העובדה כי אין לחמאס ציוד הנדסי משוכלל שיכול לתמוך בקירות המנהרות האלה. בנוסף, ישנן שמועות ברצועה לפיהן המנהרות החדשות עמוקות יותר וארוכות יותר, והסכנות בהתאם.

יכול להיות שמישהו מנסה לסכל את החפירות של חמאס, וזה די ברור שישראל לא יושבת בחיבוק ידיים, אך עד כה לא ידוע על חשיפה של מנהרות חדשות על ידי ישראל.

אפיק נוסף עליו לא מוותר חמאס הוא חידוש מלאי הרקטות לאחר מבצע "צוק איתן" ואפילו שדרוגן. מדי יום מדווחים תושבי עוטף עזה על הדי פיצוצים, שנובעים ככל הנראה מניסויים של שיגורי טילים לים.