תיעוד: מסע הבריחה של המחבל מתל אביב - דקות לאחר הפיגוע

חודש לאחר הפיגוע הקטלני בפאב הסימטא ברחוב דיזנגוף בתל אביב, נחשף התיעוד ממצלמות האבטחה של מנוסת המחבל נשאת מלחם מהזירה. מלחם נראה נוסע במונית בה נהג אמין שעבאן ז"ל, אותו רצח דקות לאחר מכן - ונמלט עם מכוניתו. לאחר שנתקל במחסומי משטרה, נטש מלחם את המונית ועלה לאוטובוס בדרכו לוואדי ערה . כך זה נראה

מסע הבריחה של המחבל כפי שתועד במצלמות האבטחה: זו המונית של אמין שעבאן זכרו לברכה, כפי שנקלטה במצלמות האבטחה זמן קצר לאחר הפיגוע בתל אביב בראשית החודש. יחד עמו המחבל נשאת מלחם, שהורה לו לנסוע למלון מנדרין שבצפון העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על הצג ניתן להבחין בשעה - 15:06 אחר הצהריים, 25 דקות בלבד אחרי הפיגוע. בשלב הזה, ככל הנראה, מלחם כבר קיבל את ההחלטה לרצוח את הנהג. באותה השעה, שוטרים וכוחות מיוחדים מחפשים עם נשקים שלופים את המחבל, אבל מלחם כבר נמצא הרחק מהאזור בו השוטרים והבלשים מסתובבים ברחובות עם נשקים שלופים ומחפשים אותו מבית לבית.

עלה על מונית דקות לאחר הפיגוע - ונמלט

המונית שוב בתנועה, וכעת השעון של מצלמת האבטחה מראה 15:08, כלומר - שבשתי הדקות האחרונות הספיק מלחם לרצוח את שעבאן, להשליך את גופתו מחוץ לרכב - ולהימלט עם המונית במהירות גבוהה. בעודו עושה את דרכו צפונה עם המונית, נתקל מלחם לראשונה במחסום משטרתי בצומת גלילות. הוא מתחמק מהמחסום - ונוסע על דרך נמיר לכיוון תל אביב עד שנתקל במחסום משטרתי נוסף.

בשלב הזה מחליט מלחם לנטוש את המונית וחוצה את הכביש רגלית עד שהוא עולה על האוטובוס עמוס נוסעים בעודו חמוש. יחלפו כעשר דקות עד שהשוטרים הראשונים יגיעו לזירת הרצח במלון מנדרין.

אחרי שנטש את המונית: מלחם עולה לאוטובוס - ומעורר את חשד הנוסעים

במהלך נסיעתו, מעורר מלחם את חשדן של שתי צעירות שהיו עמו באוטובוס - ואלה מעדכנות את המוקד המשטרתי כפי שחשפה בשבוע שעבר ברשת ב' כרמלה מנשה. תחלוף לפחות יממה עד שחוקרי השב"כ והמשטרה יצליחו לקשר בין הפיגוע בדיזינגוף לבין רצח נהג המונית. מיד לאחר מכן, הוטל איפול מוחלט על חקירת הרצח הנוסף.

במשך חמישה ימים הסתגרו רבים מתושבי תל אביב והסביבה בבתיהם, מאות שוטרים הסתובבו ברחובות בחיפוש אחר המחבל - שכבר בדירת המסתור בוואדי ערה. יחלפו חמישה ימים עד שהמפכ"ל ייצא אל כלי התקשורת, כדי להרגיע את תושבי גוש דן.

חוסל מחוץ לדירת המסתור שבוע לאחר הפיגוע

רגע לפני שנטש את הרכב הבחין המחבל כי במוניתו של שאעבן מותקנת מצלמה, הוא הספיק להשמיד אותה לפני שנמלט - ובכך מנע אפשרות לגלות, האם נרצח בגלל שגילה את זהותו.