"ארה"ב ובריטניה ריגלו אחר ישראל"

שירותי הביון של שתי המדינות, שנחשבות לבנות ברית של ישראל, פיצחו את השידורים המוצפנים של מערך המל"טים של חיה"א ועקבו אחר פעילות צה"ל במזה"ת כולו. מבצע הריגול נמשך מאז 1998. שטייניץ: "לא מופתעים"

אילוסטרציה (משרד ההגנה הבריטי)

ארה"ב ובריטניה מרגלות אחר מערך המטוסים ללא טייס של ישראל  - כך פרסם הבוקר (שישי) העיתון ידיעות אחרונות, על פי תחקיר של האתר "אינטרספט" והעיתון הגרמני "דר-שפיגל". המידע על המעקב האמריקני-בריטי עולה ממסמכים שפרסם אדוארד סנואודן, על פיהם שרותי הביון של ארה"ב ובריטניה פיצחו את השידורים המוצפנים של מערך המלטים של ישראל וכן את שידורי הקוקפיט של מטוסי F-16.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המסמכים שפרסם סנואודן, מבצע הריגול החל בשנת 1998 כשמטרתו הייתה לפצח צפנים וליירט שידורים של צבאות מרכזיים במזרח התיכון. המבצע התנהל מבסיסי האזנה ומעקב בקפריסין ובביטניה.

הצבא הישראלי עמד במרכז המבצע, שזכה לשם "אנרכיסט". המידע שנחשף אפשר לארצות הברית ובריטניה לעקוב בזמן אמת אחרי חיסולים ופעולות מבצעיות שביצעה ישראל בעזה, בלבנון ובסוריה. בנוסף, הוקדשו מאמצים לעקוב אחר הכנות ישראליות לתקיפה אפשרית באירן.

עדויות לשימוש במל"טים חמושים (אינטרספט)


בחלק מהתמונות שפורסמו הבוקר לראשונה, נראה כלי הטיס "איתן" כשעל כנפיו טילים, דבר שלפי החתומים על התחקיר "מסייע לאשר את מה שזמן רב סוד גלוי, למרות שממשלת ישראל מסרבת להודות בו: שצה"ל מפיל כתב"מים חמושים".

שטייניץ על הריגול: "זה מאכזב"

אך לא רק שידורי המל"טים פוצחו ותועדו, בשנת 2008 הצליחו האמריקאים והבריטים לראשונה לפצח את קוד השידור של מטוסי ה-F-16 ולראות את כל מה שראו הטייסים.

"אנחנו לא מופתעים", אמר הבוקר השר יובל שטייניץ בריאיון לגל"צ. "אנחנו יודעים שהאמריקנים מרגלים אחרי כל העולם וגם אחרינו, גם אחרי הידידים שלהם".

"המעקב לא מפתיע". מל"ט ישראלי (רויטרס)

לדברי שטייניץ, ששימש בעבר כשר לענייני מודיעין, הידיעה כי הממשל בוושינגטון עוקב אחר ישראל מאכזבת. "זה מאכזב כי אנחנו כבר עשרות שנים לא מרגלים אחרי ארצות הברית", ציין.