האסון בצאלים: מג"ד וסמג"ד הודחו

בעקבות תחקיר האירוע בו נהרג סרן ישי רוסלס (23) מפגיעת פצמ"ר באימון הוחלט להדיח 6 קצינים וחיילים ובראשם מפקד גדוד השריון וסגנו. שני קצינים נוספים יינזפו. התחקיר קבע: מקצוענות נמוכה של צוות המרגמות‎‎

מסקנות חריפות בעקבות שורת הכשלים שהובילו לאסון באימון: כשלושה שבועות לאחר תאונת האימונים הקטלנית בצאלים, בה נהרג סרן ישי רוסלס ז"ל מפגיעת פגז מרגמה, הוחלט היום (חמישי) להדיח את מפקד גדוד 75 של השריון, את סגנו וארבעה קצינים וחיילים נוספים. שני קצינים נוספים יינזפו, בעקבות תחקיר האירוע שהוצג לרמטכ"ל וממצאיו הראשוניים נחשפו לראשונה במהדורה המרכזית לפני כשבועיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתחקיר נקבע כי הגורם הישיר לתאונה הוא "מקצוענות נמוכה" של צוות המרגמה וכי הפצצה שנורתה נפלה במרחק של 1450 מטרים מהנקודה המיועדת. מפגיעת פצצת המרגמה נהרג סרן רוסלס וחייל נוסף נפצע.

זירת התאונה בצאלים, בשבוע שעבר (קבוצת מדברים תקשורת)

עוד עולה מהתחקיר, שממצאיו הוצגו לרמטכ"ל גדי איזנקוט, כי צוות המרגמה תכנן לירות למקום מסויים, אך ביצע תיקון שגוי של הנתונים. בעקבות החישוב השגוי, פגעה הפצצה ליד סרן רוסלס והחייל שנפצע. התאונה התרחשה במסגרת תרגיל בקורס מפקדי גדודים בצאלים.

הרמטכ"ל: "כשל מקצועי חמור"

הרמטכ"ל איזנקוט אמר כי מדובר ב"אירוע חמור - זו רשלנות של מפקדים, כשל מקצועי חמור וקריסה של מעגלי הבטיחות. הכנת התרגיל הייתה לקויה. כל מעטפת הבטיחות לא תוכננה כראוי". כמו כן הנחה הרמטכ"ל לבדוק את סוגיית הפעלת המרגמות במסגרת אימוני היבשה.

המודחים הם מפקד גדוד 75 של השריון, סגן מפקד הגדוד וסגן מפקד הפלוגה המסייעת של הגדוד. כמו כן הודחו מפקד עמדת המרגמות ושני החיילים (מש"קים) שביצעו בפועל את הירי.

מפקד מרכז אימוני השריון, אל"מ שמעון אדרי, הוא אחד משני הקצינים שננזפו והוא קיבל הערה פיקודית. אדרי היה בעבר מפקד יחידת "דובדבן", ולאחרונה מונה לתפקיד מפקד המרכז, שמתרגל את כל אימוני השריון והחי"ר בצה"ל. בעקבות התחקיר ננזף גם מפקד הפלוגה בגדוד 75 של השריון, שהיה הקצין האחראי בשטח לירי המרגמות.