במשטרה עונים לטענות על "מחדל הבריחה" של המחבל מתל אביב: "זו סערה בכוס מים"

מחדל של המשטרה? ראש אגף המבצעים, ניצב אהרון אקסול, דוחה בתוקף את הטענות על טיפול לקוי בפניית הצעירות שנסעו עם נשאת מלחם באוטובוס: "תחקור שלהן לא היה משנה את הפעילות המבצעית, זו סערה בכוס מים"‎

תלונת הנערות שראו את המחבל - גרסת המשטרה: היום (רביעי) חשפה כתבת רשת ב' כרמלה מנשה כי שעות בלבד לאחר שהמחבל נשאת מלחם רצח שלושה ישראלים בתל אביב, שתי צעירות שהבחינו בו באוטובוס דיווחו על כך למשטרה וטענו כי התלונה לא טופלה. במשטרה הבהירו כי השיחה התבצעה מספר שעות לאחר אותה נסיעה, ונבדקה כחלק מאלפי השיחות שהתקבלו במוקד. ראש אגף מבצעים במשטרה, ניצב אהרון אקסול, הצהיר הערב כי לא היה מחדל משטרתי: "זו סערה בכוס מים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשעות האחרונות אנחנו שומעים פרסומים שמעלים אפשרויות שיש מחדל של משטרת ישראל. אני רוצה לומר בצורה חד משמעית, כמי שליווה את האירוע מתחילתו ועד סופו: מדובר בסערה בכוס מים. לא היה פה שום מחדל של מוקד. מדובר בשיחת טלפון שהתקבלה חמש שעות לאחר האירוע, היא הועברה לגורמי המודיעין של המשטרה, למי שטיפל באותו רגע בחקירה", אמר אקסול.

"צריך לזכור שבאותו רגע מתקבלות אלפי שיחות לגבי הימצאותו של החשוד. בכמות השיחות הללו, אנחנו מנתבים ידיעות לפי אופיין וחשיבותן. במהלך אותן שעות התקבלו ידיעות שונות על מיקומו, והגבנו אליהן". הניצב הדגיש כי גם המידע מהנערות לא היה משנה את דרך הפעולה של המשטרה, וסירב להשיב האם השיחה והמידע שעלה ממנה היה יכול למנוע את הבהלה בתל אביב בימים שלאחר הפיגוע.

"גם אם היינו מתחקרים את אותן בנות בשמונה בערב זה לא היה משנה כהוא זה בהחלטות האופרטיביות המבצעיות שקיבלנו באותו ערב. אני אומר את זה בצורה חד משמעית כמי שבקיא בשיחה. האפשרות הזאת שהוא נמצא בצפון נלקחה על ידינו דרך אגב ולהזכיר פה לכולם: באותו ערב הימ"מ פשט על בתים בוואדי ערה. האפשרות שהוא נמצא בצפון הייתה כל הזמן לנגד עינינו. היא לא נעלמה", הוסיף. "משטרת ישראל פעלה לאורך כל האירוע בצורה ברורה, חדה, מבצעית, מודיעינית".

חקירת הפיגוע בתל אביב - סיקור נרחב:

הצעירות שדיווחו על המחבל משחזרות: "ראינו דם, נבהלנו וביקשנו לרדת מהאוטובוס"

הסרטונים שצילם המחבל נחשפים: "פיגוע בקרוב בתל אביב"

אקסול הוסיף: "נעשו מאמצים מודיעינים כדי להגיע אליו. לאחר מכן אנחנו מבצעים תחקיר כמו בכל אירוע. זה לא היה משנה את הפעילות שביצענו. אני רוצה לומר כמי שבקיא במודיעין, היה כאן מאמץ מודיעיני מורכב. המחבל נתפס אחרי שבוע, לאחר מאמץ אנושי וטכנולוגי רב. לא היה רגע שבו תמונת המודיעין לא הייתה ברורה לנו. אנחנו מבצעים תחקיר ונסיק את כל המסקנות".

האחיות סיפרו: "הנהג הבין שנבהלנו בגלל המחבל"

בריאיון לכרמלה מנשה סיפרו שתי הצעירות בקולן על החשדות שעורר בהן המחבל במהלך נסיעת האוטובוס, על הפניות החוזרות והנשנות למשטרה ועל התגובה הרפה: לפי עדותן, השתיים ראו את מלחם זמן קצר לאחר שרצח את אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל בפאב ה"סימטא" בדיזנגוף ואת נהג המונית אמין שעבאן. במשטרה הבהירו כי השיחה ממעסיקן של השתיים התקבלה רק ב-19:51, זמן רב לאחר ההימלטות ובתוך רצף של אלפי שיחות למוקד.

אחת הצעירות סיפרה לרשת ב': "ביום שישי היינו בדיזנגוף ביום הולדת של סבתא עם המשפחה ובשעה 14:30 עלינו על אוטובוס מדיזנגוף למתחם ארלוזורוב כדי לקחת אוטובוס הביתה לצפון. ברגע שעלינו לאוטובוס, דודה שלי התקשרה אלינו ושאלה אם הכל בסדר ואיפה אנחנו נמצאות וסיפרה שבדיוק היה פיגוע בדיזנגוף. בערך ב-15:10-15:15 עלינו על אוטובוס ממתחם ארלוזורוב לבית, קו 826, ובעצם נרגענו".

היא הוסיפה ותיארה כיצד היא ואחותה הבחינו במלחם: "אחרי תחנה או שתיים עלה בן אדם שישב ספסל לידנו והיה לו משקפיים ממש מוזרות אז הסתכלנו עליו, התעמקתי בו. ראיתי אותו יושב כפוף מאוד עם תיק בין הרגליים, הוא לבש סוויטשרט שחור של אדידס עם פסים לבנים בצד, על הפסים היו כתמים קטנים של דם". נ' ואחותה הסתכלו על חולצתו של מלחם: "היא הסתכלה ומאוד נבהלה ואמרה שניקח את הדברים ונרד מהאוטובוס. הלכנו לנהג, אמרנו לו שאנחנו מפחדות ורוצות לרדת עכשיו".

אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל. נרצחו בפיגוע (באדיבות המשפחה, פייסבוק)

"ראינו את הדיווחים - והכל התחבר"

אחותה הוסיפה וטענה כי הנהג "כנראה הבין שזה בגלל הבן אדם שעלה אז הוא שאל ממה אנחנו מפחדות, הוא תיכף יורד". לאחר מספר דקות האוטובוס נעצר והשתיים חזרו למקומן. "בדיוק הבן אדם שעלה לאוטובוס קם עם התיק לרדת, אמר לנו 'מה, מה קרה?' וירד. אני ואחותי כבר חזרנו לשבת, ואיך שהבן אדם ירד הנהג אומר לו 'מכאן אתה לוקח אוטובוס לוואדי ערה'. חזרנו לשבת, הרגענו את עצמנו, אמרנו שזה צירוף מקרים".

לאחר מכן צפו השתיים בדיווחי החדשות, בהם הופיעה תמונתו של מלחם מהזירה עם אותם משקפיים מחשידים - וגם נאמר שהוא מוואדי ערה: "הכל התחבר. התקשרתי למשטרה, המנהל שלי דיבר איתם, סיפר להם מה קרה. חזרו אליו בלילה, הוא לא ענה להם ואז הוא חזר אליהם ואמרו לו שהם לא מטפלים בזה, שיפנה למוקד 110, לא יודעת מה היה אחרי זה".

נהג המונית שנרצח, אמין שעבאן

הן ציינו כי הסיקור הנרחב סביב הימלטותו של מלחם חיזק את חשדן: "ביום ראשון, כשראינו את נתיב הבריחה שלו, זה ממש התחבר ואמרנו שננסה שוב. הפנו אותי שוב ל-110, התקשרתי, שם הפנו אותי למוקד של תל אביב ושם אמרו לי שזה כבר לא רלוונטי". אחותה התקשרה שוב למוקד 110: "התחלתי לספר להם שאחותי התקשרה ומה ראינו והיא אמרה לי להתקשר למשטרת זבולון. התקשרתי ואמרתי שאחותי התקשרה לפני כמה ימים ואמרו לי שאם היו צריכים היו חוזרים אליה ושכנראה שזה לא רלוונטי".

השתיים ציינו כי כשהיו על האוטובוס לא ידעו את הפרטים מזירת הפיגוע - המשקפיים, מקום מגוריו והמקום בו עזב את המונית לאחר שרצח את הנהג אמין שעבאן ז"ל. "אחרי שחיסלו אותו אז פרסמו תמונות שלו עם המשקפיים שאחותי ראתה, היא מההתחלה אמרה להם על החוט שמחובר למשקפיים", הוסיפה אחת מהן.