המחבל באוטובוס? המשטרה התעלמה

שתי צעירות התקשרו למוקד המשטרה לאחר שהבחינו בנשאת מלחם עולה לאוטובוס בצפון ת"א לאחר שרצח שלושה ישראלים - כך דווח ברשת ב'. מסיבה שאינה ברורה המשטרה התעלמה מהדיווח

נשאת מלחם

האם היה ניתן לקצר את המרדף אחר המחבל מת"א? על פי דיווח של כרמלה מנשה ברשת ב', המשטרה התעלמה מקריאתן של שתי צעירות שהבחינו במחבל נשאת מלחם באוטובוס זמן קצר לאחר הרצח ברחוב דיזנגוף בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהחקירה התברר כי מלחם עלה לאוטובוס בצפון תל-אביב לאחר שרצח את נהג המונית אמין שעבאן וכתמי דם על חולצתו. השתיים זיהו את תמונתו בעת שהתפרסמה באותו ערב ודיווחו על כך למנהל שלהן. המנהל התקשר למוקד המשטרה מספר פעמים אך לא זכה למענה או לבירור פרטים נוספים.

העדויות של השתיים נבדקו רק לאחר חיסול המחבל בכפר ערערה. גורמים המעורים בחקירה אישרו כי העדויות שמסרו הצעירות אומת על ידי החוקרים. מהמשטרה טרם נמסרה תגובה לטענות.

במשטרה התעלמה? זירת הפיגוע בת"א

מהמשטרה נמסר בתגובה: "השיחה התקבלה במוקד המשטרה שעות לאחר האירוע ולאחר שהצעירות ירדו מהאוטובוס, וזאת כחלק מאלפי שיחות מוקד במשטרת ישראל שטופלו בהתאם למכלול משתנים ובהם אופי המידע שנמסר, מידת הרלוונטיות בעת קבלת הפנייה ועוד. הפנייה למוקד נבדקה ונמצא כי על אף אי הבהירות הרבה נעשו פעולות דוגמת איתור נהג האוטובוס ותשאול עדים רלוונטיים, כפי שנעשה בגין פניות רבות נוספות, לצורך חיזוק תמונת המצב והבנתה".

עוד הדגישו במשטרה כי "מיד עם סיום המבצע ללכידת המחבל נשאת מלחם הורה מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך על ביצוע תחקיר מקיף ומעמיק, בראשות ראש אג"מ, לבחינת תפקוד כלל היחידות והכוחות שפעלו במהלך המבצע, בתוך כך נבחן גם תפקוד המוקדים, המענה והטיפול שניתן לפניות אלפי האזרחים שהתקשרו. ממצאי התחקירים והלקחים לשימור ולשיפור לאחר שיוצגו ויאושרו, ילמדו ויאושרו כולל שיפורים טכנולוגיים נדרשים".

בטלפון הנייד של מלחם, אותו איבד בבוקר הפיגוע, אותרו סרטונים בהם צילם את עצמו.  בסרטונים נראה מלחם אומר: "הפיגוע השני יהיה בקרוב בתל אביב", וגם: "כדי שהיהודים יבינו עם מי הם הסתבכו".

דירת המסתור בה התחבא המחבל

לצד סרטונים אלה התגלו בטלפון הנייד חומרים המעידים על כך שהמפגע צפה בתכנים דתיים המשמשים כהכנה נפשית טרם יציאה לפיגוע וכן עסק בתיעוד עצמי במסגרתו פירט את שנאתו העזה כלפי "אויבי האסלאם" - שיעים, נוצרים ויהודים תוך שימוש במונחים התואמים את האג'נדה של דאע"ש ושל ה"סלפיה ג'האדיה". עוד פירט מלחם בסרטונים אלו את שנאתו הרבה כלפי רוסים.

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם.