"פיגוע בקרוב בת"א": סרטון המחבל

בסלולרי של נשאת מלחם, שרצח 3 בתחילת החודש, נמצאו סרטונים שבהם צילם את עצמו כשהוא שותה אלכוהול ומאיים: "היהודים יבינו עם מי הם הסתבכו". החקירה חשפה: הוא הושפע מדאע"ש. כתבי אישום הוגשו נגד 3 סייענים

"הפיגוע השני יהיה בקרוב בתל אביב" - כך נשמע ונראה נשאת מלחם, המחבל שרצח שלושה ישראלים בפיגוע בתל אביב, בסרטון שנמצא בטלפון הסלולרי שאיבד בשכונת רמת אביב. בין היתר נראה מלחם אומר: "כדי שהיהודים יבינו עם מי הם הסתבכו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באותו סרטון צילם עצמו מלחם כשהוא אוחז בקליעי רובה ואומר: "אנחנו לא חשובים? מה אנחנו? הדבר הזה לא יתממש בעזרת אללה". בסרטון אחר אמר: "היהודים יבינו עם מי הם הסתבכו".

בטלפון הנייד של מלחם, אותו איבד בבוקר הפיגוע, אותרו סרטונים בהם צילם את עצמו. מהסרטונים עולה כי מלחם העיד על עצמו כמי שצורך סמים כגון חשיש ומריחואנה ושותה סוגי אלכוהול רבים.

לצד סרטונים אלה התגלו בטלפון הנייד חומרים המעידים על כך שהמפגע צפה בתכנים דתיים המשמשים כהכנה נפשית טרם יציאה לפיגוע וכן עסק בתיעוד עצמי במסגרתו פירט את שנאתו העזה כלפי "אויבי האסלאם" - שיעים, נוצרים ויהודים תוך שימוש במונחים התואמים את האג'נדה של דאע"ש ושל ה"סלפיה ג'האדיה". עוד פירט מלחם בסרטונים אלו את שנאתו הרבה כלפי רוסים.

3 נאשמים בסיוע למחבל

הבוקר (רביעי) הוגשו כתבי אישום נגד שלושה בני אדם שנעצרו בחשד לסיוע למחבל נשאת מלחם שרצח בתחילת החודש שלושה ישראלים בתל אביב - שניים מהם ברחוב דיזנגוף ואחד ברחוב יוניצמן, סמוך לצומת גלילות. מכתבי האישום נחשף תיאור מסלול הבריחה של מלחם.

מממצאי החקירה עלה כי מיד לאחר הירי נמלט מלחם מזירת הפיגוע, וברחוב אבן גבירול הסמוך עלה על מונית מזדמנת, מוניתו של אמין שעבאן מלוד. הוא נסע במונית לאזור הצפוני של חוף הים בתל אביב, סמוך למלון "מנדרין", שם רצח את שעבאן.

הוא נטש את המונית בדרך נמיר, סמוך למכללת "לוינסקי", לאחר שנתקל בקושי בתפעולה, והמשיך לוואדי ערה בתחבורה ציבורית. ממצאי החקירה מלמדים גם כי מלחם תכנן וביצע את הפיגוע לבדו, ללא מעורבות של נוספים.

בלילה הראשון שלאחר הרצח ישן נשאת מלחם במחסן ביתו של אחד הנאשמים. לאחר שבעל הבית גילה שמלחם ישן אצלו, איים עליו המחבל: "רצחתי שני יהודים וערבי אחד שרצה להסגיר אותי למשטרה. אתה חייב לעזור לי או שתגמור כמוהם".

אחד הנאשמים זיהה את מלחם ולא הסגיר אותו

יום למחרת עזב מלחם את המחסן של הנאשם המרכזי והלך להסתתר באותה דירת מסתור שבה התחבא במשך שבוע. במהלך התקופה הזאת סיפק לו הנאשם המרכזי אוכל וסמים. מהחקירה התברר שלמלחם הייתה כוונה לבצע עוד פיגוע.

בשלב מסוים ביקש המחבל הנמלט טלפון סלולרי. הנאשם המרכזי ביקש טלפון מנאשם אחר שגר בשכנות לאותה דירת מסתור. כשנשאל למי מיועד הטלפון, השיב: "לנשאת מלחם". בשלב הזה העניק לו השכן טלפון סלולרי עבור המחבל.

הנאשם השלישי, מוכר בחנות, מכר חפיסות סיגריות לנשאת מלחם ביום הראשון שלאחר הפיגוע ולא הסגיר אותו, חרף העובדה שזיהה כי מדובר במחבל הנמלט - כך על פי כתבי האישום.

נרצחו בפאב. אלון בקל ושימי (שמעון) רוימי

שבוע בדיוק לאחר שרצח את אלון בקל שימי רוימי ואמין שעבאן ז"ל, אותר נשאת מלחם בערערה ונורה על ידי כוחות הביטחון, אחרי שפתח באש לעברם. לאחר סיום המצוד נחשף מקום המסתור של מלחם - בית שבו התגוררה משפחתו בעבר, לפני כ-10 שנים. בכניסה לדירת המסתור נמצאו קליעים ובתוך חלל הבית נמצאו שאריות רבות של אוכל, שתייה ובגדים.