עריק? רק אחרי שנה וחצי היעדרות

חוק השיפוט הצבאי בישראל קובע כי חייל שנעדר מצה"ל 21 יום, יוכרז כעריק. תקופת היעדרות קצרה זו העלתה התגדויות רבות, בעיקר לנוכח אחוזי העריקים בקרב האוכלוסיות המוחלשות, וכעת תיקון חוק חדש יאריך את משך הזמן ל-18 חודשים. בנוסף, ייקוצר עונש המאסר שמוטל על חיילים שערקו

(דו"צ)

ועדת חוץ וביטחון אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית שני תיקונים לחוק השיפוט הצבאי. האחד יאריך את משך הזמן ההיעדרות של חייל לפני שייחשב עריק והשני יקצר את תקופת המאסר שתיגזר על העריקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כיום, חייל שנעדר מעל 21 יום משירות הצבאי נקרא עריק וצפוי לעונש מאסר של עד 15 שנה. התיקון הראשון יפחית את עונש המקסימום מ-15 שנה לעד 7 שנים בשגרה, ולעד 10 שנים בזמן מלחמה. התיקון השני יגדיל את משך הזמן שהתכוון החייל שלא לחזור לשירות, מ-21 יום ל-18 חודשים.

"חוק העריקות בצה"ל קבע שחייל שעקר מצה"ל יום דינו 15 שנות מאסר. זה עונש לא פרופורציונלי ועל כן ביוזמת הפרקליטות הצבאית ו'מיטב' הועדה אישרה הבוקר שהענישה תופחת", אמר ממלא מקום יו"ר ועדת חוץ וביטחון אל"מ במיל' ח"כ מוט יוגב.

"הכרתינו את המציאות, בה כמות החיילים העורקים אינה כה גדולה ונסיבות עריקתם הינן בדרך כלל מצבים סוציו-אקונומיים קשים או עקב אי הסתגלותם, כתוצאה מהיותם חלק מגלי העלייה הגדולים, הביאה את הועדה לאשר הפחתה ברף הענישה המירבי כמו כן את הארכת הועדה משך זמן החזקה של החייל שלא התכוון לחזור לשירות ל- 18 חודשים במקום 21 יום", הוסיף.