בתי מריבה בחברון: "נקנו כחוק"

מהומות פרצו כשמתנחלים נכנסו לשני בתים בחברון, שאותם, לטענתם, רכשו כחוק. הפלסטינים מצידם טוענים כי לא כך הדבר. הרוכשים: "קוראים לממשלה לזקוף את קומת העם היהודי בארצו, זו התשובה לטרור הרצחני"

האם שני מבנים שנרכשו לאחרונה הם בתי המריבה החדשים בחברון? מהומות, הפרות סדר והפגנות אלימות פרצו היום (חמישי) בעיר האבות, לאחר שכמאתיים מאנשי היישוב היהודי בחברון ותושבי קריית ארבע נכנסו לשני בתים חדשים שנרכשו מתושבים ערבים סמוך למערת המכפלה. לאחר מכן התפתחו גם עימותים גם בין התושבים היהודים לכוחות הביטחון שניסו למנוע את כניסתם למקום. בתקרית נוספת, בכביש מעלה אדומים, נפצע ישראלי באורח קל מבקבוק תבערה שהושלך לעברו וקיבל טיפול רפואי מצוותי מד"א.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבתים אינם נחשבים לחלק מהיישוב היהודי ונמצאים במרחק לא רב ממנו כמובלעת בתוך הצד הערבי של העיר, ובין שני הבתים מתגוררת משפחה פלסטינית. השטח כולל מספר דירות, חנויות ומחסנים בהיקף של מאות מטרים, שנמצאים על הציר שמחבר בין מערת המכפלה לשכונת אברהם אבינו. עמותת "הרחיבי מקום אוהלך" טוענת שרכשה את המבנים כדין בשנת 2012 מפלסטיני תושב חברון. במקביל לכניסתם של היהודים לבתים, עשרות פלסטינים החלו ליידות אבנים לעבר הכוחות. המפגינים הערבים טענו כי הבתים, הסמוכים למערת המכפלה, נקנו שלא כדין. לעומת זאת, הרוכשים היהודים הצהירו כי הרכישה בוצעה על פי החוק.

לדברי ראשי העמותה, הם בחרו להמתין עם האכלוס כדי לאפשר המשך משא ומתן על רכישת נכסים נוספים, אולם לדבריהם הוא החליט לעצור את ההתקשרות ולברוח בין היתר בעקבות התחקיר שפורסם ב"עובדה" לפי ארגוני שמאל קיצוני מוסרים מוכרי אדמות פלסטיניים לידי הרשות.

בית מריבה בחברון, ארכיון (רויטרס)
 

האם הרוכשים יפונו במהרה?

בשלב זה נמצאים במבנים כמה עשרות מתנחלים, והצבא מונע הכנסת תושבים נוספים מקריית ארבע למתחם וכן אספקה למקום. אנשי העמותה נועדו עם המנהל האזרחי ונציגי משרד הביטחון והציגו להם את המסמכים, שלדבריהם מאשרים כי הרכישה בוצעה כדין. לא ברור אם בכוונת מערכת הביטחון לאפשר את המשך שהותם של התושבים היהודים במקום עד להשלמת הבירור או שידרשו פינוי עוד קודם לכן.

בהודעה מטעם הרוכשים נכתב: "שבו בנים לגבולם! היום אנחנו זוכים לגאול שני בניינים נוספים בחברון עיר האבות, בית רחל ובית לאה, ומצטרפים בכך לשרשרת ארוכה של גואלי אדמות ארץ ישראל אשר קנו בכסף מלא בתים ואדמות החל מאברהם אבינו דרך אוסישקין ורופין הרב יוסף ריבלין ועוד". המתנחלים הוסיפו כי "בניינים אלו נקנו בכסף מלא על פי דין ועל פי חוק", וטענו כי הרכישה נועדה גם כצעד הוכחה - ימים ספורים לאחר הפיגוע הרצחני בעתניאל - כי העם היהודי יכול "לחיות בארצו בגאון ובבטחה".

"אנו קוראים לממשלת ישראל לזקוף את קומתו של העם היהודי בארצו ולאפשר ליהודים לקנות בתים ולגור בהם בכל מקום במרחבי ארצנו ובפרט בעיר חברון", הוסיפו הרוכשים, "ולעזור לנו להגן על חיי המוכר הערבי ומשפחתו, מהערבים ומארגוני זכויות אדם". כעת תידרש מערכת הביטחון לקבוע האם המתיישבים יוכלו לעבור ולגור במקום השנוי במחלוקת.

השר זאב אלקין, שר הקליטה וירושלים (ליכוד), הגיב להתפתחויות: "אני מברך את מתיישבי חברון על פעילות נחושה למען הרחבת הנוכחות היהודית בעיר האבות. הבתים שאליהם נכנסו המתיישבים נקנו בכסף מלא כדת וכדין. אני קורא לשר הביטחון לעזור ככל יכולתו למתיישבים ולא להיכנע מול הלחצים של הפורעים הפלסטינים. התשובה הנכונה לטרור הרצחני הפלסטיני לאורך כל ההיסטוריה הציונית היא הרחבת ההתיישבות".

הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית, בירך על המהלך והוסיף: "אני מקווה שאף יהודי לא ילשין לרשות הפלסטינית על אותם ערבים שמכרו את הבתים כי במעשה זה הרי שדנים אותם לרצח" . הרב הוסיף: "זוהי מצווה מיוחדת להרחיב את ההתיישבות בארץ ישראל בכל מקום שרק אפשר ובוודאי בחברון עיר האבות. הערבים מכרו את הבתים מרצונם וקיבלו תשלום יפה אז למה לגרום חלילה למותם? חשוב שמדינת ישראל תרחיב את ההתיישבות פה. הדבר נעשה באופן חוקי על פי כל הכללים, וזה רק לברכה ברכה גדולה לעם ישראל, וחשוב כי המדינה תעודד ותיישב את ארץ ישראל בכל מקום ומקום".