תמונות ראשונות: גדר הגבול החדשה בין ישראל לירדן

במשרד הביטחון הפיצו היום תמונות מעבודות הבנייה של גדר הגבול שנבנית בימים אלה בערבה. עבודות ההקמה המורכבות בהיקף של כ-300 מיליון שקלים, יכללו גם מגדלי תצפית, חמ"לים - ואמצעי מיגון לשדה התעופה שמוקם סמוך לתמנע

הגדר החדשה בין ישראל לירדן (מנהלת התפר ו'שעון חול' במשרד הביטחון)

הגבול המזרחי: במשרד הביטחון חשפו היום (רביעי) לראשונה תמונות מעבודות הקמת המכשול היבשתי החדש בין ישראל לירדן בערבה באורך של 30 קילומטרים בקטע שבין אילת לחולות סמר, צפונית לתמנע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גדר הגבול המוקמת, תתבסס על המודל שפותח בגבולות מצרים וברמת הגולן, בהתאמות לתוואי השטח הייחודי של הערבה ועבודות ההקמה שלה יושלמו בחודשים הקרובים, בעלות של כ-300 מיליון שקלים, מתקציב ייעודי שהעבירה הממשלה למשרד הביטחון.

צוותים מקצועיים של מנהלת התפר ואגף ההנדסה והבינוי של משרד הביטחון החלו בימים האחרונים בהצבת קילומטרים ראשונים של הגדר המזרחית בגבול ישראל-ירדן. את העבודות מוביל ראש מנהלת התפר ושעון חול, תא"ל ערן אופיר, שניהל את פרויקט הקמת הגדר בגבול מצרים וברמת הגולן. הצבת הגדר מתאפשרת בתום כמה חודשים של עבודות עפר ותשתית מסביב לשעון, לאור מורכבותו הפיזית של תוואי השטח.

פרויקט בעלות 300 מיליון שקלים (מנהלת התפר ו'שעון חול' במשרד הביטחון)


המכשול יכלול גדר מתקדמת, שתתבסס על מודל הגדר שהוקמה בגבול מצרים וברמת הגולן, כבישי מערכת, מגדלי תצפית, חמ"לים ואמצעים מתקדמים נוספים. העבודות יכללו גם הקמת מיגון ייחודי באזור שדה התעופה 'אילן רמון', המוקם בימים אלה סמוך לתמנע.

בתכנון הפרויקט ניתן משקל רב לתוואי השטח הייחודי של הערבה ולמזעור הפגיעה בנוף, בתאום עם גורמי הגנת הסביבה. בין השאר פותחו פתרונות הידרולוגיים, שיאפשרו את הקמת המכשול בתוואי נחל הערבה, מעברי מים רבים לחיזוק עמידות המכשול, מעברים אקולוגיים לבעלי חיים, וכן פתרונות למניעת קורוזיה, בשל הקרבה לים.