הגדר בעתניאל: מלחמת גרסאות

מחלוקת בין רה"מ למתנחלים: ראשי היישוב בדרום הר חברון הגיבו בהפתעה ובזעם לדיווח לפיו נתניהו מתעקש על בניית גדר חכמה למרות התנגדותם. "הצטערנו לשמוע, נתניהו אמר שההחלטה תהיה משותפת", טענו

האם הגדר תהפוך את היישוב ליותר בטוחה? (פלאש 90 - יהונתן סינדל)

גדר סביב עתניאל? קרב הגרסאות נמשך: זמן קצר לאחר הפרסום בחדשות 2, לפיו נתניהו מתכוון להקים גדר סביב היישוב למרות התנגדות ראשי המתיישבים, בוועד היישוב גינו את הפרסום - וטענו כי נתניהו הבטיח לקדם את הנושא רק אם תושג הסכמה עם היישוב. לעומת זאת, נתניהו לוחץ לבניית הגדר בהקדם האפשרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הופתענו והצטערנו לשמוע שיצא לכאורה תדרוך מלשכתו של ראש הממשלה על עניין הגדר בישוב עתניאל", מסרו בוועד היישוב, "אנו לא מקבלים את התדרוך שלטענת גורמים בתקשורת נעשה על ראשנו, לפיו הוחלט על הקמת גדר בניגוד לרצוננו ללא שהדבר מתואם".

לדבריהם, האווירה בביקורו של נתניהו הייתה שונה - וכללה הסכמה לשיתוף פעולה: "ראש הממשלה אכן היה ביישובנו והתרגשנו מאוד על ביקורו. בביקור זה אמר ראש הממשלה לראש המועצה כי כל החלטה תהיה משותפת יחד עם אנשי היישוב, ראש המועצה ואנשי הביטחון והממשלה". יש לציין כי ראש המועצה יוחאי דמרי כבר הצהיר שיתנגד לבניית הגדר.

עוד שיבחו ביישוב את מערכת ההגנה הקיימת, שהכוללת אמצעים טכנולוגיים: "רק היום דיברנו, אנשי היישוב והנהגתו, עם אנשי הצבא הבכירים - ביניהם המח"ט והאלוף - על יעילותה של מערכת ההגנה הקיימת והגנתה פי כמה מכל גדר. מערכת זו מנעה נסיונות חדירה ופיגועים פוטנצייאלים. היא חכמה מאוד ומייצרת הגנה משמעותית באמצעות מצלמות ותאורת לילה. החל מהקמתה לפני למעלה מעשר שנים שמרה המערכת מחדירות ליישוב".

למרות הפערים בגרסאות, ביישוב קראו לשיתוף פעולה סביב סוגיית ההגנה: "אנו נמצאים בימים לא פשוטים. מערכות הביטחון בישוב נבדקות באופן עקבי וכהנהגה אנו סומכים על גורמי הצבא ונשמח לכל עצה ותבונה שלהם בעניין. נשמח לשבת יחד עם כל הגורמים הביטחוניים - אלה שתמכו באוזנינו בהגנה המרחבית הקיימת כיום ואלה החושבים אחרת ולטכס עצה כיצד לחזק את מערך ההגנה וההתפתחות של יישובנו לטובת הגנת היישוב, צמיחתו והתפתחותו".

מנהיגי האזור הסבירו לנתניהו במהלך הביקור כי הושקעו סכומי עתק במערכת ביטחון חלופית, בתיאום עם הצבא ומשרד הביטחון שכוללת מערך הגנה ופיקוח שמתצפת על כל שטחי היישוב. אחד הנוכחים בשיחה סיפר כי בקרב הנהגת היישוב הועלתה טענה נגד הקמת הגדר, בין היתר משום שיש בכך אמירה של הסתגרות.

לדברי אותו גורם, צה"ל הוא שאישר והקים את התכנית להגנה היקפית על כל תחומי היישוב: הוא הסביר כי בעתניאל מעולם לא התנגדו להקמת גדר - וכבר לפני שלוש שנים כשעלה הנושא לדיון, הבהירו התושבים כי כאשר יועמד התקציב לעניין הם יברכו על הקמת גדר. מאז תוגברה ושוכללה המערכת החכמה הקיימת, שכוללת גם מערך תצפיתנים שכבר סיכל בעבר חדירות ליישוב. ראש הממשלה הצהיר כי אין בכוונתו להמתין עם הקמת הגדר בעתניאל וכי לא ימתין להסכמתם של ראשי היישוב.