עימותים בכנס של התנועה האסלאמית ש"פוצצה" המשטרה

במשטרה החליטו שלא לאפשר לתנועה לקיים כנס מחשש להסתה, והשוטרים התעמתו עם הפעילים ומנעו מהם להיכנס לאולם - אחד הפעילים נעצר. צפו

המאבק בתנועה שמסיתה לטרור נמשך: אנשי התנועה האסלאמית, שהפלג הצפוני שלה הוצא מחוץ לחוק, תכננו לקיים היום כנס במלון "קומדור" בשכונת א-טור שבמזרח ירושלים. המידע על קיומו של הכנס הגיע למשטרה - שהגיעה למקום והתעמתה עם הפעילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכיוון שחלק מפעילויות התנועה האסלאמית הוצאו מחוץ לחוק, הוחלט במשטרה למנוע את קיום הכנס: שוטרים שהגיעו למקום מנעו מפעילי התנועה להיכנס למלון, ובחוץ החלו כמה מהם להתעמת עם שוטרים.

המשטרה כיתרה את עשרות הפעילים בכוח ואחד מהם נעצר. הצעד המשטרתי נובע מהחלטת הקבינט להכריז, לפני כחודשיים, על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל כהתאחדות בלתי מותרת. משמעות ההכרזה היא שכל גוף או אדם שישתייך לארגון וכל אדם שייתן לארגון שירות או יפעל במסגרתו, יעבור עבירה פלילית ויהיה צפוי לעונש מאסר.

הפשיטה על משרדי התנועה האסלאמית, ארכיון (חטיבת דוברות המשטרה)

נתניהו: הפעולה נגד התנועה נועדה להפסיק את ההסתה

"הפלג הצפוני בראשות השיח' ראאד סלאח הוא תנועת-אחות לארגון הטרור חמאס", נכתב אז בהחלטת הקבינט. "התנועות מקיימות שיתוף פעולה הדוק וחשאי. הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית הוא ארגון בדלני-גזעני שאינו מכיר במוסדות מדינת ישראל, שולל את זכות קיומה וקורא להקים במקומה חליפות אסלאמית".

השייח' סלאח, ארכיון (יונתן סינדל, פלאש 90)

בהמשך להחלטת הקבינט, חתם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על צו המכריז על הפלג הצפוני כהתאחדות בלתי מותרת. בעקבות ההכרזה נמסרו צווי סגירה למשרדיהם של 17 מוסדות ועמותות ברחבי הארץ (באום אל פחם, יפו, נצרת, כפר כנא, טורעאן, באר שבע ורהט), וכן נערכו חיפושים ב-13 מתוכם.

"החלטת הקבינט התקבלה לאחר סדרת דיונים מעמיקים עם כל הגורמים המשפטיים והביטחוניים הרלוונטיים במטרה להפסיק את ההסתה המסוכנת מבית ולמנוע פגיעה בחיי אזרחים חפים מפשע", הסביר אז ראש הממשלה בנימין נתניהו את ההחלטה. "הממשלה בראשותי תמשיך לפעול ככל שיידרש נגד גילויי הסתה וטרור ובמקביל נמשיך להשקיע משאבים לטובת אזרחי ישראל הערבים והיהודים כאחד".