פרסום ראשון: שורת הכשלים שהובילה למותו של סרן ישי רוסלס ז"ל

פרסום ראשון: תחקיר האירוע שבו נהרג סרן ישי רוסלס (23) ז"ל מעלה כי פגז המרגמה התפוצץ במרחק של קילומטר וחצי מהמטרה שהוגדרה לו; באירוע כמעט נפגע גם מפקד חטיבת כפיר שעמד בסמוך. כל הממצאים

שורת הכשלים שהובילו לתאונה הטרגית: 5 ימים אחרי תאונת האימונים הקטלנית בצאלים, שגרמה למותו של סרן ישי רוסלס ז"ל, נחשפים היום (ראשון) תוצאות התחקיר שביצע צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מהתחקיר, שאת ממצאיו אנו מפרסמים לראשונה, עולה כי אי שמירה על כללי הבטיחות ואי הקפדה על הוראות, הם הגורמים שהביאו למותו של רוסלס מפיצוץ פגז מרגמה כתוצאה מירי בשוגג.

מממצאי תחקיר התאונה עולה כי פגז המרגמה התפוצץ במרחק 1,650 מטרים מהמטרה שנקבעה. מפקד חטיבת כפיר ובכירים נוספים היו אף הם בסיכון לאחר שעמדו על הבמה במרחק 300 מטרים בלבד ממקום פיצוץ המרגמה.

בנוסף, לא היה קצין בטיחות עם הכוח שירה ומפקד המחלקה נדרש להיות קצין הבטיחות למרות שלא עבר כל הכשרה לכך. עוד נמצא כי החיילים שירו לא עברו ריענון לתרגולת ירי מרגמות בזמן הנדרש.

זירת התאונה בצאלים, בשבוע שעבר (קבוצת מדברים תקשורת)

היורים והמפקחים נושאים באחריות לתוצאה הטרגית

נתון נוסף ומטריד שעלה מהתחקיר הוא שהכוח שירה לא עדכן אף אחד לפני הירי למרות שנדרש לכך. זהו נתון חשוב מכיוון שמש"קיות המרגמות צריכות להיות אלה שנוכחות בשטח בזמן הירי כדי לפקח על הנעשה. כמדריכות הירי, הן הגורם המקצועי שבקיא בפרטי הפעלת המרגמות.עוד עלה מהתחקיר הצה"לי כי הכוח שירה הוא כוח שריון שירה במרגמה מן הקרקע - ולא מן המרגמה שמוצבת על צריח הטנק, אותה הם רגילים להפעיל. התחקיר גם מציין שכל הגורמים הנוגעים לתקרית - היורים והמפקחים - נושאים באחריות לרצף הכשלים שהובילו לתוצאות הטרגיות של האירוע.

אלפים נענו והגיעו ללוויית רוסלס ז"ל (עמית ולדמן, חדשות 2)

בסיס צאלים בדרום נחשב מרכז האימונים הגדול של צה"ל. כל היחידות הלוחמות מתאמנות שם באופן תדיר תחת פיקוח והדרכה. דווקא בצאלים, לא שמרו על הוראות הבטיחות - וגרמו למוות מיותר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל משתתף בצער משפחתו של סרן ישי רוסלס זכרו לברכה וימשיך ללוותה. האירוע מתוחקר ולקחיו יילמדו. המשטרה הצבאית חוקרת את הנושא".