פשיטות ומעצרים בשכונה בה הסתתר וחוסל המחבל

יומיים אחרי חיסולו של נשאת מלחם בבית שבו הסתתר בכפר ערערה, שוב כיתרו כוחות הביטחון את השכונה, פשטו על כמה בתים ועצרו מספר חשודים בסיוע. אביו של המחבל שוחרר הבוקר ממעצרו ואמר: "לא שיתפתי אתו פעולה"‎

כוחות הביטחון חזרו לערערה, המעצרים התחדשו: יומיים לאחר שחוסל נשאת מלחם, המחבל שרצח שלושה בני אדם בתל אביב ונמלט, הפשיטות בשכונת אדהאראת בכפר ערערה - היישוב בו הסתתר - נמשכות. מספר חשודים נעצרו היום (ראשון), בהם אחד מקרובי משפחתו של מלחם, ואנשי כוחות הביטחון המשיכו לסרוק אחר ראיות נוספות. עיקר החקירה מתמקדת כעת באנשים שסייעו על פי החשד למלחם להתחבא - וגם לברוח מזירת הרצח בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כפי שפורסם אתמול לראשונה בחדשות 2, בית המשפט אישר הבוקר לשחרר את אביו ואחיו הבכור של המחבל. בשלב זה טרם התברר מה ידעו בני המשפחה על תכניותו של מלחם. אביו ואחיו של מלחם שוחררו במסגרת הסכמה אליה הגיע עורך דינה של המשפחה נחמי פיינבלט עם המשטרה ועם השב"כ.

מספר חשודים נעצרו גם היום

בית המשפט השלום בחיפה אישר את ההסכמה בין הצדדים. ביציאתו מבית המשפט אמר האב, מוחמד מלחם: "לא שיתפתי פעולה (עם בני), לא בהתחלה ולא בסוף. אני עייף, אני מותש. חוקרי השב"כ עשו את העבודה שלהם והיה צפוי שאני וקרובי המשפחה ניעצר ראשונים".

ההערכה: המחבל פעל לבד. הנרצחים הוכרו כנפגעי פעולות איבה

"אני מכבד את חוקרי השב"כ, אין לי שום דבר נגדם", הוסיף האב. הוא סירב להתייחס לחיסול בנו ודיבר עליו בלשון הווה: "כולם יודעים אילו תעודות יש לו, כולם יודעים ממה בני סובל".

"מרוצים מהחלטת השופט"

עו"ד עלי סעדי ממשרדו של עו"ד עאדל בויראת, שמייצג את האב והאח, אמר:"האבא מאוד שמח על זה ששוחרר למעצר בית של עשרה ימים ואנחנו מרוצים מהחלטת השופט".

"אביו של מלחם ישוחרר", אמר אמש עו"ד פיינבלט בשיחה עם חדשות 2. "כפי שאמרתי מהיום הראשון, האב שיתף פעולה באופן מלא עם שירות הביטחון. מרגע שנתפס נשאת ומרגע שמסרתי להם בשם המשפחה מידע מסויים ראו את שיתוף הפעולה. אני מדבר בשם בני המשפחה, ברור שהם סייעו לתפיסתו".

עו"ד עלי סעדי

ההערכה: פעל על דעת עצמו

במערכת הביטחון עדיין מנסים להבין כיצד תוכנן הפיגוע ומי סייע למלחם להימלט ולהתחבא: להערכת חוקרי המשטרה והשב"כ, מלחם פעל על דעת עצמו ולא בשליחות של תא או התארגנות טרור - אך זכה לסיוע בזמן שנמלט מתל אביב ובמהלך התחמקותו מכוחות הביטחון.

ההערכה המובילה את החקירה היא כי מדובר בפיגוע על רקע לאומני וכעת נעשה ניסיון לאתר את כל הסייענים שעזרו למלחם להסתתר בבית בכפר ערערה שבו לבסוף אותר - וחוסל בסמוך בחילופי אש עם כוחות הביטחון.

חלק מהחשודים דיווחו: ראינו את מלחם עם נשק

אתמול האריך בית המשפט את מעצרם של חמשת תושבי ערערה שנעצרו בחשד שסייעו למחבל. שניים מהם טענו שהתקשרו למשטרה ודיווחו שראו את מלחם מסתובב חופשי ביום ובלילה עם נשק, בשכונה בערערה שבה לבסוף אותר וחוסל.

אחד החשודים, שלא דיווח למשטרה למרות ששמע על הימצאותו של המחבל בערערה, הסביר כי קיבל את המידע מצעיר בכפר שטען כי ראה את מלחם, אך הצעיר לא נראה לו אמין.

מעצרם של ארבעה מהחשודים שנעצרו הוארך בשלושה ימים ומעצרו של החמישי הוארך ביומיים. הם חשודים בשלושה סעיפים: סיוע לרצח, קשירת קשר והתארגנות בלתי מותרת. עו"ד ג'מיל חטיב, המייצג את אחד החשודים, אמר לחדשות 2 Online: "אנחנו בודקים את גרסתו של מרשי ולמיטב הבנתי הוא תרם להתקדמות החקירה והמעצר שלו לא מובן".