אביו של המחבל: לא שיתפתי איתו פעולה, לא בהתחלה ולא בסוף

כפי שפורסם אמש לראשונה בחדשות 2, מוחמד מלחם - שנעצר בחשד שסייע לבנו לבצע את הפיגוע בתל אביב - שוחרר למעצר בית וכך גם אחיו הבכור של המחבל. בצאתו מהמעצר הבהיר האבא כי לא סייע לבנו להימלט וכי הוא מכבד את חוקרי השב"כ. עורך הדין של המשפחה: "שיתפו פעולה באופן מלא וסייעו בתפיסתו"

גם לאחר חיסולו של נשאת מלחם, המחבל שרצח שלושה בני אדם בתל אביב ונמלט, חקירת הפיגוע נמשכת - אך קרוביו משוחררים ממעצר: כפי שפורסם אתמול (שבת) לראשונה בחדשות 2, בית המשפט אישר הבוקר לשחרר את אביו ואחיו הבכור של המחבל. בשלב זה טרם התברר מה ידעו בני המשפחה על תכניותו של מלחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אביו ואחיו של מלחם שוחררו במסגרת הסכמה אליה הגיע עורך דינה של המשפחה נחמי פיינבלט עם המשטרה ועם השב"כ. בית המשפט השלום בחיפה אישר את ההסכמה בין הצדדים. ביציאתו מבית המשפט אמר האב, מוחמד מלחם: "לא שיתפתי פעולה (עם בני), לא בהתחלה ולא בסוף. אני עייף, אני מותש. חוקרי השב"כ עשו את העבודה שלהם והיה צפוי שאני וקרובי המשפחה ניעצר ראשונים".

ההערכה: המחבל פעל לבד. הנרצחים הוכרו כנפגעי פעולות איבה

"אני מכבד את חוקרי השב"כ, אין לי שום דבר נגדם", הוסיף האב. הוא סירב להתייחס לחיסול בנו ודיבר עליו בלשון הווה: "כולם יודעים אילו תעודות יש לו, כולם יודעים ממה בני סובל".

"מרוצים מהחלטת השופט"

עו"ד עלי סעדי
עו"ד עלי סעדי ממשרדו של עו"ד עאדל בויראת, שמייצג את האב והאח, אמר:"האבא מאוד שמח על זה ששוחרר למעצר בית של עשרה ימים ואנחנו מרוצים מהחלטת השופט".

"אביו של מלחם ישוחרר", אמר אמש עו"ד פיינבלט בשיחה עם חדשות 2. "כפי שאמרתי מהיום הראשון, האב שיתף פעולה באופן מלא עם שירות הביטחון. מרגע שנתפס נשאת ומרגע שמסרתי להם בשם המשפחה מידע מסויים ראו את שיתוף הפעולה. אני מדבר בשם בני המשפחה, ברור שהם סייעו לתפיסתו".

ההערכה: פעל על דעת עצמו

במערכת הביטחון עדיין מנסים להבין כיצד תוכנן הפיגוע ומי סייע למלחם להימלט ולהתחבא: להערכת חוקרי המשטרה והשב"כ, מלחם פעל על דעת עצמו ולא בשליחות של תא או התארגנות טרור - אך זכה לסיוע בזמן שנמלט מתל אביב ובמהלך התחמקותו מכוחות הביטחון.

ההערכה המובילה את החקירה היא כי מדובר בפיגוע על רקע לאומני וכעת נעשה ניסיון לאתר את כל הסייענים שעזרו למלחם להסתתר בבית בכפר ערערה שבו לבסוף אותר - וחוסל בסמוך בחילופי אש עם כוחות הביטחון.

חלק מהחשודים דיווחו: ראינו את מלחם עם נשק

אתמול האריך בית המשפט את מעצרם של חמשת תושבי ערערה שנעצרו בחשד שסייעו למחבל. שניים מהם טענו שהתקשרו למשטרה ודיווחו שראו את מלחם מסתובב חופשי ביום ובלילה עם נשק, בשכונה בערערה שבה לבסוף אותר וחוסל.

אחד החשודים, שלא דיווח למשטרה למרות ששמע על הימצאותו של המחבל בערערה, הסביר כי קיבל את המידע מצעיר בכפר שטען כי ראה את מלחם, אך הצעיר לא נראה לו אמין.

מעצרם של ארבעה מהחשודים שנעצרו הוארך בשלושה ימים ומעצרו של החמישי הוארך ביומיים. הם חשודים בשלושה סעיפים: סיוע לרצח, קשירת קשר והתארגנות בלתי מותרת. עו"ד ג'מיל חטיב, המייצג את אחד החשודים, אמר לחדשות 2 Online: "אנחנו בודקים את גרסתו של מרשי ולמיטב הבנתי הוא תרם להתקדמות החקירה והמעצר שלו לא מובן".

מלחם ייקבר ב"לווייה צנועה", גופתו טרם הוחזרה

בסוף השבוע נחשף מקום המסתור של נשאת מלחם: מדובר בבית שבו התגוררה משפחת מלחם בעבר, לפני כ-10 שנים. כיום, מדובר בבית נטוש, כשמדי פעם היה מגיע אליו אחד האחים למשפחת מלחם על מנת לישון בו לילה או שניים. על פי החשד, בבית הזה הסתתר נשאת מלחם בימים האחרונים - זאת בשל האוכל והשתייה שנמצאו בו הבוקר. בכניסה לבית נמצאו קליעים.

במשפחתו של מלחם הודיעו כי יקיימו לווייה צנועה כדי לא לגרום להתלהטות הרוחות. בשלב זה לא ידוע מתי הוא ייקבר, מכיוון שהגופה טרם הוחזרה למשפחה. "אנחנו החלטנו להסתפק בהלוויה מצומצמת", אמר בסוף השבוע קרוב משפחתו של המחבל, אחמד מלחם, לחדשות 2 Online. "גם סוכת האבלים תהיה בתוך הבית. אנחנו לא רוצים לגרום להתלהמות או לעימותים".

"אף פעם לא נדע מה היה המניע האמיתי"

"מבחינתנו הסיפור נגמר", הוסיף קרוב משפחתו של מלחם, "אבל כמשפחה צר לנו שנשאת נורה, כיוון שככה לא נדע לעולם את האמת. אף פעם לא נדע מה היה המניע האמיתי שהפעיל אותו".

"בשב"כ ובמשטרה יסדרו עכשיו את התיק ככה שהרצח ייחשב על רקע לאומני, וזה רק יגביר את ההסתה נגד האוכלוסייה הערבית, ובמיוחד נגד ערערה, זה מה שחורה לנו", הוסיף אחמד מלחם. "בגלל זה קראנו לנשאת להסגיר את עצמו דרך התקשורת בימים האחרונים".