הערכה: המחבל פעל לבד, הירי אקראי

חקירת הפיגוע בת"א מעלה כי נשאת מלחם לא היה חלק מתא או התארגנות טרור ולא התכוון לפגוע במישהו מסויים כשפתח בירי לפאב "סימטא" ממנו נהרגו אלון בקל, שמעון רוימי ואמין שעבאן. השלושה יוכרו כנפגעי פעולות איבה. השר ארדן: "היו מעצרים נוספים וצפויים עוד"

חוקרי המשטרה והשב"כ מעריכים שנשאת מלחם, שביצע את פיגוע הירי בתל אביב ורצח את אלון בקל, שמעון רוימי ואמין שעבאן, פעל על דעת עצמו ולא היה בשליחות של תא או התארגנות טרור. משרד הביטחון הודיע כי שלושת קורבנות הפיגוע יוכרו כנפגעי פעולות איבה. השר לביטחון פנים ארדן: "אפשר להגיד כמעט באופן סופי שזה טרור לאומני, יהיו מעצרים נוספים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהחקירה עולה עוד כי הירי אל פאב "סימטא" ברחוב דיזינגוף ביום שישי שעבר היה אקראי ולא כוון למישהו מסויים. זאת בניגוד לכל מיני שמועות ותיאוריות שנשמעו בימים האחרונים.

גופת המחבל שחוסל

מיד לאחר הירי הקטלני מלחם הסתייע בשורה של סייענים שעזרו לו להימלט וגם להסתתר בבית שבו אותר לבסוף בערערה. נקודת המפנה במצוד אחריו הייתה ביום שני בבוקר, אז ביצע המחבל טעות משמעותית, שאפשרה לחוקרים לזהות את מקום הימצאו. זה גם מה שגרם למפכ"ל להכריז כי אפשר להוריד את הכוננות בגוש דן.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התראיין הערב בחדשות סוף השבוע ואמר כי ניתן לקבוע כמעט סופית שהירי היה פיגוע טרור ויש לכך עדויות תומכות משמעותיות. "צריך יהיה לקחת בחשבון את מכלול הנסיבות", אמר ארדן. "החקירה מתנהלת, היו מעצרים נוספים וצפויים עוד מעצרים".

ארדן אמר כי נשאת מלחם פעל בצורה לא פשוטה ולמרות זאת המשטרה והשב"כ שמו את ידם עליו. עם זאת הדגיש: "תמיד אפשר להשתפר ולהפיק לקחים".

הוא גיבה את מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך והתייחס גם לבהלה הגדולה בקרב הציבור בעקבות המצוד הנמשך - בעיקר באזור תל אביב: "הלוואי שיכולנו למסור מידע שירגיע את הציבור אז אם אין מידע כזה, מוסרים את המידע האמיתי והאמין לציבור, שלא פוגע בביטחונו".

אמין שעבאן ז"ל

משרד הביטחון הודיע הערב כי "בעקבות לכידתו והריגתו של נשאת מלחם, ועל סמך המלצת משטרת ישראל, החליטה הרשות המאשרת במשרד הביטחון להכיר בשלושת קורבנות הפיגוע: אלון בקל, שמעון רוימי ואמין שעבאן כנפגעי פעולת איבה".

ההחלטה תאפשר לאגף נפגעי פעולות איבה במוסד לביטוח לאומי להתחיל ולטפל באופן מיידי במשפחות הקורבנות, ולהעניק להן את מלוא הסיוע הניתן לנפגעי טרור.