מהכריזה עד לירי: כך חוסל מלחם

שבעה ימים לאחר שרצח שלושה ישראלים, אותר המחבל נשאת מלחם בכפרו ערערה. כוחות הביטחון שוחחו איתו וביקשו ממנו לצאת מהמבנה על מנת לעצור אותו חי - אך הוא ירה לעברם עם הנשק באמצעותו בוצע הפיגוע - וחוסל. כל הפרטים

שבוע לאחר הפיגוע - כך נסגר המעגל: היום (שישי) אותר המחבל נשאת מלחם - המחבל שביצע את הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב לפני שבוע, בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל. מלחם התחבא בתוך בית נטוש שהיה ככל הנראה בבעלות משפחתו והתבצר שם בימים האחרונים, תוך כדי שקיבל סיוע ככל הנראה ממספר תושבים. מפרטים ראשונים עולה כי חקירתו של אחד התושבים, ששוחח עם המחבל לאחר הפיגוע, הובילה לפעולה וגם למעצרם של חמישה חשודים נוספים. הפעילות המיוחדת שביצעו לוחמי הימ"מ והשב"כ נועדה ללכוד את המחבל חי על מנת לחקור אותו ולהבין מי הפעיל אותו - אך כאשר ירה לעבר הכוחות הוא נורה וחוסל. אין נפגעים נוספים בתקרית, והכוננות בתל אביב הורדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשך השבוע האחרון הכוחות עקבו אחר המיקום האפשרי של מלחם והגיעו לשרידי DNA של המחבל בוואדי ערה. זה היה הרקע להודעתו של מפכ"ל המשטרה על כך שהמחבל לא נמצא בגוש דן. בשלב זה המצוד הלך והתמקד, כאשר היום בבוקר הגיעה האינדיקציה על המבנה בו מלחם שהה - "ידיעת הזהב". 

חיסול המחבל מתל אביב - עדכונים אחרונים:

המחבל מתל אביב אותר וחוסל

המפכ"ל על חיסול המחבל: המשימה טרם הושלמה

משפחות הנרצחים מהפיגוע בתל אביב: "החיסול מקל, אבל לא מנחם"

הכוחות שהגיעו למקום ניסו לתפוס אותו חי וכרזו לו שייצא. לאחר שהוא החל לנסות להימלט ולירות לעבר הכוחות, הוא נורה ונהרג. מפרטים ראשונים עולה כי הנשק באמצעותו ירה לעבר הכוחות היה אותו נשק באמצעותו בוצע הרצח בתל אביב - כלי נשק מסוג "פלקון".

מהמשטרה והשב"כ נמסר במשותף: "אותר ונהרג המפגע שביצע את אירוע הירי לפני שבוע בתל אביב". הכוחות התייחסו לשיתוף הפעולה שהוביל למעצר החיסול: "בפעילות נחושה ומאומצת של כוחות מיוחדים של המשטרה והשב"כ, הודות לריכוז מאמצים מודיעיניים, חקירתיים ומבצעיים מסביב לשעון, אותר המחבל במבנה בערערה. המחבל יצא מן המבנה, תוך שהוא יורה לעבר הכוחות ומיד נורה ונהרג. אין נפגעים לכוחותינו".

האם מדובר בחולייה של ארגון דאע"ש?

במהלך הפעילות המשטרתית נעצרו חמישה חשודים, שעל פי החשד היו בקשר עם המחבל וסייעו לו להימלט - וייתכן כי הם חברים בארגון דאע"ש. בחמאס ספדו למחבל ואמרו: "הוא חי ומת כשאהיד, בגללו תל אביב חיה בפחד". בשב"כ הדגישו כי מלחם "זיהה את הלוחמים המתקרבים למבנה בו הסתתר וניסה להימלט, בהמשך פתח באש לעבר הכוח". 

אחמד מלחם, קרוב משפחה של המחבל, הגיב לאירועים: "אנחנו אחרי שמונה ימים מורטי עצבים עקב המבצע והמעצרים והחיפושים. היה מבצע כזה עד שתפסו את נשאת, לצערי לא בין החיים. היה חשוב לנו שהוא ייתפס חי כדי לדעת בוודאות מה היה המניע. הוא היה חולה עם הרבה מסמכים, הוא מוכר למשטרה והם יודעים על הרקע הפלילי והבריאותי שלו". מלחם הוסיף: "אנחנו מחכים לשמוע מה החשדות כלפי שאר בני המשפחה ואז נהיה יותר חכמים. חשוב לנו לדעת האם הופעל עליהם לחץ בלתי סביר - אנחנו לא יודעים. אם הוא היה בחייים, כנראה היינו שומעים ממנו מה גרם לו לעשות את זה".

במהלך הימים האחרונים נערכו בצפון סריקות נרחבות אחר מלחם, שרצח בפאב "הסימטא" בתל אביב את אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל ולאחר מכן רצח גם את נהג המונית אמין שעבאן. הסריקות התמקדו בכפר קרע, ערערה והכפר עארה, בו מתגוררת משפחתו של המחבל.

שוטרים בבית משפחת מלחם (פוראת נסאר, חדשות 2)

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, פוראת נסאר, ברהנו טגניה, גלעד שלמור ומשה נוסבאום.