שב"כ סיכל תכנית חמאס לחטיפת ישראלים למטרות מיקוח

הותר לפרסום: שב"כ, צה"ל והמשטרה חשפו חוליית טרור מחברון וי-ם שתכננה לחטוף ישראלים, לרצוח אותם ולנהל מו"מ על החזרת הגופות תמורת שחרור מחבלים. הם הכינו מראש מקומות מסתור שבהם תכננו לקבור את הקורבנות‎‏

חברי החולייה (תקשורת שב"כ)

הותר לפרסום: שב"כ, צה"ל והמשטרה חשפו תשתית טרור שתכננה לבצע פיגועים ולחטוף ישראלים למטרות מיקוח. החולייה, בה היו חברים שישה תושבי חברון וירושלים, היתה בשלבי הכנה מתקדמים ואף החלה בהכנת מקום מסתור לגופת חטוף או חטופים. כך עלה מחקירתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זיאד אבו-הדואן, תושב העיר העתיקה כבן 20, שנמנה על ראשי התשתית, שוחרר ממאסר במהלך חודש אוקטובר 2015, לאחר שהורשע בפעילות אלימה בהר הבית. סמוך לזמן שיחרורו שב מיד לפעול בחוליה. בדומה לו, מאהר קואסמה, תושב חברון כבן 36, שעמד בראש ההתארגנות, ריצה מאסר של כשנתיים בגין מעורבות בתכנון פעילות טרור מטעם ארגון חמאס.

מחקירת הפעילים עלה כי לאורך השנה האחרונה קיימו מפגשים בחברון בהם עסקו בתכנון פיגועים במתווים שונים. תחילתם בהדרכה שהעביר קואסמה לפעילים הישראלים מירושלים אודות הכנת מטענים. בהמשך ביקשו אותם פעילים כלי נשק לטובת מימוש פיגוע ירי בירושלים, ולבסוף סיכום משותף כי יבצעו פיגוע חטיפה ורצח ישראלי.

מקום המסתור שהוכן לגופות (תקשורת שב"כ)

עוד עלה בחקירה כי בחודשים האחרונים בחנו השישה מערות וחפרו במספר חלקות אדמה בגזרת חברון, בהן תכננו להסתיר את גופת החטוף. הם אף עסקו בחלוקת התפקידים בחולייה. לדבריהם, תכננו לבצע את החטיפה באמצעות שני כלי רכב, כשברכב החטיפה ינהג חבר החוליה הישראלי בתשתית, עמאר רג'בי, בן 22, אף הוא תושב העיר העתיקה, מתוך מחשבה כי שליטתו בשפה העברית תסייע בביצוע החטיפה. בהמשך תכננו לרצוח את החטוף ולקבור את גופתו במקום מוסכם מראש, בכוונה לנהל מו"מ לשחרור אסירים תמורתה.

מחקירת ראש התשתית קואסמה אף עלה כי לאחר מעצר הישראלים הוא החל לפעול עם חברי חולייתו הנותרים לייצור חומר נפץ לטובת מימוש פיגוע תופת. בתוך כך, החלו חברי החולייה ברכש חומרים כימיים ודשנים מהם ניסו לייצר חומר נפץ, לטענתם, ללא הצלחה.

פרשייה זו, לדברי שב"כ, מדגישה שוב את שאיפת חמאס לממש פיגועים חמורים, גם בעת הנוכחית, ולמרות מצוקת הארגון, על מנת להסית את גל הטרור האחרון לכדי אינתיפאדה אלימה.