אחיו של המחבל מדיזנגוף שוחרר, מעצר האב הוארך ביומיים בלבד

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של מוחמד מלחם, שבנו רצח שניים בת"א וטרם נתפס, ב-12 יום בחשד שסייע לרצח - אך בית המשפט הסכים ליומיים בלבד. 4 קרובי משפחה נוספים של המחבל חשודים גם הם שידעו על תוכניותיו ועזרו לו‎

תפנית דרמטית בחקירת פיגוע הירי בתל אביב: אביו של נשאת מלחם, המחבל שרצח שני ישראלים ברחוב דיזנגוף בסוף השבוע, חשוד בסיוע לרצח. כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online מוחמד מלחם נעצר הבוקר (שלישי) יחד עם עוד חמישה קרובי משפחה. בית המשפט האריך את מעצרו ביומיים בניגוד לבקשת המשטרה להאריכו ב-15 ימים נוספים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האב חשוד לא רק בסיוע לרצח, אלא גם בקיום התארגנות בלתי חוקית, קשירת קשר לביצוע פשע וגרימת מוות. אשתו של מוחמד, אמו של המחבל, עוכבה אמש לחקירה שנמשכה חמש שעות. בסוף החקירה היא שוחררה לביתה. בימים האחרונים נעצרו גם שניים מבניו, אחיו של הרוצח הנמלט.

בדיון שהתקיים בשעות הצהריים בבית משפט השלום בחיפה, קבעה השופטת איילת דגן כי מעצרם של האב וקרוב משפחה נוסף יוארך ביומיים בלבד, זאת בניגוד לבקשת המשטרה ושירות הביטחון הכללי שביקשו  להאריך את מעצר האב ב-12 יום.

בתוך כך, נמשכים החיפושים אחר הרוצח הנמלט, בהתייחס לדברי המפכ"ל שאמר הבוקר כי "אפשר להוריד משמעותית את המתח בגוש דן", ובהתחשב בעובדה שמקורביו של מלחם נעצרו בחשד לסיוע, עולה הערכה סבירה לפיה החשוד מסתתר בצפון הארץ.

עו"ד נחמי פיינבלט (חדשות 2)

"המעצר של האבא היה צפוי", אמר פרקליטו, עו"ד נחמי פיינבלט בשיחה עם חדשות 2 Online. "דיברתי על זה איתו מלכתחילה, אמרתי לו שבשלב מסוים גם הוא ייעצר. הסעיפים החמורים שייחסו לו באו להטיל אימה על המפגע על מנת שיסגיר את עצמו".

"כל העצורים משמשים למעשה בני ערובה עד שייתפס המפגע, או שמא מדובר בניסיון של החוקרים לדלות מהם איזה פרט", הוסיף פרקליטם של בני משפחת מלחם העצורים.

"זה חוסר אונים של המשטרה", הוא אמר מוקדם יותר עם מעצרו של מוחמד. "הם יעצרו את כל המשפחה בסוף, השב"כ בלחץ. לאף אחד מהמשפחה אין קשר עם מה שעשה הבן".

בהמשך היום, שוחרר אחד משני אחיו של נשאת מלחם. בית משפט השלום בחיפה שיחרר היום את ג'אודת מלחם, שנעצר לפני ארבעה ימים. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו ב-10 ימים, אולם בית המשפט הסכים לשחרר אותו למעצר בית של יומיים. במשטרה יבקשו לעכב את השחרור.

ג'אודת מלחם בבית המשפט, היום (חדשות 2)

"עוברים על המשפחה ימים קשים"

בניגוד לחשד המיוחס לו, אביו של הרוצח הנמלט דווקא התייצב אתמול התייצב מול המצלמות וקרא לבנו להסגיר את עצמו. "תפנה אליי, אני אעזור לך", אמר האב שהיה בעברו שוטר מתנדב. "בוא נגמור את הסאגה הזאת. עוברים על המשפחה ימים קשים".

לגבי המעצר של שני אחיו של נשאת מלחם, אמר אתמול האב כי אין להם שום קשר למה שהוא ביצע וכי מעצרם הוא רק אמצעי לחץ. "אני מכבד את הפעולות של השב"כ והמשטרה אבל לא עד כדי כך שיפגעו במשפחה שאין לה קשר למעשה".

המצוד אחר היורה, אתמול (חדשות 2)

באותה ההזדמנות שב האב והסתייג מהמעשה הנורא שביצע, על פי החשד, בנו ביום שישי. "אני מגנה את האירוע, משתתף בצער המשפחות השכולות ומאחל החלמה לפצועים", הוא אמר.

שלשום עצרו השב"כ והמשטרה את האח השני של נשאת. בית משפט השלום האריך את מעצרו ביומיים והטיל צו איסור פרסום על זהותו. בתוך כך, התיר השב"כ לאח החשוד הראשון להיפגש עם עורך דינו לאחר שעד עתה נמנעה פגישה שכזאת.

המפכ"ל: "להוריד משמעותית את המתח בגוש דן"

כאמור, המצוד אחר היורה נמשך - זה היום החמישי ברציפות. מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הגיע הבוקר לכרמיאל לביקור תנחומים אצל משפחתו של אלון בקל ז"ל שנרצח באירוע הירי. "החל מהבוקר אפשר להוריד משמעותית את המתח בגוש דן, לא אפרט מעבר לכך", אמר אלשיך בהצהרה לתקשורת בתום הביקור.

בהתייחסות פומבית ראשונה לחקירת פיגוע הירי דחה אלשיך את הביקורת על המשטרה. "אנחנו ממוקדים במשימה אחת ויחידה - לשים את היד על הרוצח, זה התפקיד שלנו", הוא אמר.

"כל מה שמשרת את זה נעשה וכל מה שמפריע, מעכב ויכול להאריך את המרדף - לא נעשה", הוסיף אלשיך. "המדיניות שגיבשנו היא להפסיק לדברר את החקירה ולהפסיק להוציא פרטים מהחקירה".