"חתונת השנאה": 3 משתתפים נוספים נעצרו

חקירת החתונה נמשכת, בחשד למעשי הסתה מצד המשתתפים. החייל, שנשקו האישי שימש את המשתתפים בחתונה, נשפט ונשלח לכלא הצבאי. מהחקירה עלה כי הוא צפה בנשק עובר בין המשתתפים - ולא עשה דבר בעניין

הנשקים מונפים באוויר, מתוך החתונה

חקירת "חתונת השנאה" נמשכת: בעקבות פרסום הסרטון שבו נראו פעילי ימין מניפים נשקים ודוקרים את תמונת הפעוט שנרצח בפיגוע בדומא, נעצרו הבוקר (שני) שלושה חשודים נוספים - שני בוגרים וקטין. השלושה חשודים בהסתה במהלך האירוע. העצורים הקודמים בפרשה, בהם החתן יקיר אשבל, שוחררו - אך צעדים כבר ננקטו נגד החייל שהשתתף באירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל לחקירת המשטרה, הורה הרמטכ"ל גדי איזנקוט בשבוע שעבר על בדיקת מעורבותם של חיילים באירוע. הבדיקה העלתה כי אחד הנשקים שהונף הוא נשקו האישי של חייל מגדוד ״נצח יהודה״ וכי במהלך האירוע שבו השתתף, לא פיקח החייל על נשקו האישי והנשק ניטל על ידי נוכחים באירוע והועבר מיד ליד.

ביום שישי הועמד החייל לדין משמעתי על ידי מפקד חטיבת כפיר, אל"מ גיא חזות, והוא נשפט ל-21 ימי מחבוש. בצה"ל רואים את האירוע בחומרה מאחר והחייל צפה בנשקו האישי עובר בין המשתתפים, מיד ליד, מבלי לעשות דבר ולמנוע זאת.

ביום רביעי הורה בית המשפט השלום בירושלים לשחרר את ארבעת החשודים שנעצרו יום קודם לכן, בחשד להסתה ועבירות אחרות במהלך חתונת פעילי הימין. במשטרה הודיעו בימים האחרונים כי כ-30 משתתפים ייחקרו וקיוו כי מעצרם של הארבעה שכבר נעצרו יוארך, אך בית המשפט דחה את בקשתם. בעקבות ההחלטה לשחרר את העצורים, הגישה המשטרה בקשה לעיכוב ההחלטה.

פינר, כפי שתועד בחתונה (חדשות 2)

עוד קודם לכן החליט בית המשפט לשחרר את דניאל פינר, החשוד בעבירות נשק והסתה: פינר תועד בחתונה בזמן שהניף נשק ולבש חולצה של ארגון "כך". המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בחמישה ימים, אך השופטת דחתה את בקשת המשטרה והחליטה על שחרור בערבות עצמית. עו"ד איתמר בן גביר, פרקליטו של פינר, אמר בתום הדיון: "אני מצפה כי המשטרה תעצור עוד היום את כל החוגגים מאום אל פחם ורהט המנופפים ואף יורים בנשק במהלך חתונות".

"לא הייתה כוונה להסתה"

שחר אשבל, אביו של החתן, האשים את התקשורת בניפוח הפרשה: בשיחה עם חדשות 2 Online אמר אשבל כי "כואב לנו שזה קורה דבר כזה, מדובר בחתן שזה רגע השמחה שלו, הימים הכי מאושרים שלו, והוא צריך להתעסק עם כל העליהום וכל הסיפור מסביב העניין. הוא היה בתוך אווירת החתונה בשמחה, קצת מושפע, ולא הבין לאיזה סיפור הוא נכנס – וכולם חוגגים על זה".

אבי החתן מחה על היחס המפלה לדבריו, שעוסק בפעילי הימין ולא בהסתה ערבית: "באירועים ושמחות של ערבים, שיורים ממש בנשקים, לא שרים שירי ארץ ישראל –  יש שם שירי התלהמות ושנאה – ואת אף אחד זה לא מעניין, אף אחד לא בודק, את כולם מעניין כרגע רק מה קרה בחתונה של משפחת אשבל, שכמה נערים עשו מעשה טפשי ונסחפו לדבר שלא ראוי. לא בודקים הסתה בחתונות אחרות או את אלו שמחלקים סוכריות אחרי פיגועים".

"לא חינכנו אף פעם לשנאה", הוסיף. "בהרבה חתונות השיר הזה מככב, גם אצל לא-דתיים. לא הייתה כוונה להסתה, והדבר הזה עבר כל פרופורציה. יש פה דריסה של צנעת הפרט, הרסו למשפחה את החיים, גם לחתן ולכלה, היום אנחנו חושבים איך לעזור להם גם להשתקם כלכלית - יש אנשים שרוצים לעזור ואוהבים אותנו, מבינים שאנחנו לא כאלה".

על המעצר המתוקשר של בנו אמר: "הוא מצולם שם וזו הזדמנות להסיט את השיח הציבור בכלי התקשורת מעינויי העצורים בדומא לחתונה של יקיר, ולהציג פה קבוצה כהזויים ולא שפויים ולהשחיר את פניהם בציבור כדי להתיר את דמם, זה לא ראוי ולא מכובד". האב שב והדגיש כי האירועים הסוערים בחתונה לא היו מתוכננים: "לא היינו מודעים ואם היינו מודעים היינו מפסיקים את זה. אנשים בכלל חשבו שזו תמונה של נפגעי טרור שלנו, זה היה בדיוק שלוש דקות. החתונה הייתה ברוח ובאווירה טובה".