המצוד אחר המחבל: "מציאת הנייד לא קידמה את החקירה"

בכיר ביטחוני המעורה בהתפתחויות סביב המצוד אחר המחבל מת"א אומר שכוחות הביטחון לא קרובים לפריצת דרך גם אחרי שמצאו את הסלולרי של נשאת מלחם וחקרו את בני משפחתו. "עדיין אין לנו מושג היכן הוא נמצא הוא יכול להיות בכל מקום אחר בארץ", הוא מודה

המצוד נמשך - וכך גם החשש שהמחבל יתקוף שוב: גם הבוקר (שני) ממשיכים אלפי שוטרים ואנשי שב"כ בסריקות ובחיפושים אחר נשאת מלחם, תושב עארה שרצח ביום שישי את אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל במסע ירי בלב תל אביב - וייתכן שגם את נהג המונית אמין שעבאן. בכיר ביטחוני המעורה בפרטי החקירה התייחס לגל השמועות בנוגע למקום הימצאו של המחבל והודה: "אין לנו מושג איפה הוא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבכיר הביטחוני אמר שגם תפיסת המכשיר הסלולרי וגם חקירת בני משפחתו של מלחם "עדיין לא קידמו אותנו והביאו אותנו לפריצת דרך". הוא צין כי עכשיו מתמקדים הכוחות בפעילות גלויה וסמויה, במקביל למישור המודיעיני, ואמר שיש בשטח כוחות רבים.

"עדיין אין לנו מושג היכן הוא נמצא, הוא יכול להיות בתל אביב כמו בכל מקום אחר בארץ", הבהיר הבכיר שהסביר כי ההיערכות המרובה בשטח נועדה לצמצם את זמן התגובה ברגע שיתגלה קצה חוט: "בהינתן 'ידיעת הזהב' אפשר יהיה לסגור עליו בזמנים קצרים ביותר".

הוא התייחס גם לגל השמועות ברשת על התבצרות של החשוד בצפון תל אביב ודחה בביטול את הטענות: "אם היינו יודעים שהוא נמצא באיזה דירה בתל אביב, כבר היינו פורצים לשם מזמן".

מוקד החיפושים ממשיך להיות השכונות בצפון תל אביב, שם עבד המחבל תקופה ממושכת. החשש הוא מפני האפשרות שהמחבל מתכנן פיגוע נוסף. במקביל נענים במשטרה ושב"כ כמעט לכל דיווח על אדם חשוד - ובמשטרה דיווחו על זינוק חד במספר הפניות.

חבר המשפחה שזיהה את המחבל: "זה נשק נדיר"

הטלפון של המחבל נמצא, אך אין קצה חוט

המחבל נשאת מלחם

כוחות ביטחון גדולים ממשיכים להתפרש באזור המרכז - ובמוקדים אחרים ברחבי הארץ - בתקווה להקנות תחושת ביטחון לתושבים ולקצר את זמן התגובה במקרה שבו המחבל יחליט לתקוף שוב. יחד עם זאת, ולמרות הנחיית המשטרה לשמור על שגרה, גם הבוקר העדיפו הורים רבים לא לשלוח את ילדיהם לגנים ולבתי הספר.

ירה, נמלט- והטיל אימה (רויטרס)

שר החינוך נפתלי בנט התייחס בריאיון לגלי צה"ל לחשש ההורים משליחת הילדים למערכת החינוך כל עוד המחבל מתל אביב חופשי: "ראוי וכדאי להביא את הילדים היום לבתי הספר". בנט ציין כי גם במקומות בהם יש יותר אירועי טרור, כמו חברון וגוש עציון, הציבור ממשיך בחייו למרות האיומים וכי מניין ההרוגים בתאונות דרכים גבוה הרבה יותר.

שלשום חלה תפנית בחקירה לאחר שעוברת אורח ברמת אביב מצאה את הטלפון הסלולרי של המחבל. בשלב מתמקד הניסיון לעלות על עקבותיו של המחבל בפן המודיעיני - הפרטים העולים מחקירת אחיו שנעצר וניתוח המידע שהתקבל מהטלפון הנייד.

הטלפון הסלולרי שנמצא ברמת אביב (חדשות 2)

זינוק בפניות הציבור למוקד 100

במשטרה מבקשים מהציבור "להמשיך ולגלות ערנות, לא להסס ולדווח במיידי למוקד 100 של המשטרה על כל מידע וחשד הנוגעים לאירוע ולמפגע". הם אף קראו "להמשיך ולהישמע להנחיות ולהוראות השוטרים מאחר שמדובר בחשוד שרמת מסוכנותו גבוהה". מאז הפיגוע חל זינוק של כ-1,000% בפניות אזרחים למשטרה.

בשלב זה מתמקדים מרבית החיפושים אחר המחבל על דיווחים של אזרחים. במקביל מתחזקת ההערכה במשטרה שיש קשר בין מתקפת הירי ברחוב דיזנגוף לבין רצח נהג המונית אמין שעבאן בצפון העיר זמן קצר לאחר מכן: החוקרים מעריכים כי זירת רצח הנהג היא המקום האחרון שבו ידוע שהמחבל שהה.

בתוך כך, במשטרה דחו את הביקורת שנשמעה על הארגון ואת הטענות על כך שאינם מעדכנים מספיק את הציבור בהתפתחות החקירה. במהדורה המרכזית פורסם כי המפכ"ל רוני אלשיך מסרב לאשר לבכירי מחוז תל אביב להתראיין, אך במשטרה אומרים כי הם נמנעים במכוון מפרסום פרטים "שעשויים לפגוע במאמץ לשים יד על הרצח".

"היה ילד ואיננו עוד"

שני הנרצחים בפיגוע ביום שישי הובאו למנוחות: אלון בקל ז"ל (26) נטמן בבית העלמין בכרמיאל. הוא עבר להתגורר בתל אביב רק לפני מספר חודשים ועבד כמנהל משמרת בפאב שבו אירע הפיגוע. "האוצר שלי נקבר", אמרה היום אמו מעל קברו הטרי. "היה ילד ואיננו עוד. בני, יקירי, משוש חיי, תמיד אני מרימה משא כבד ואת הכאב הקשה הזה לא אצליח לשאת לעולם".

בבית העלמין באופקים הובא למנוחות תושב אופקים שמעון רוימי ז"ל (30). הוא הגיע לפאב "הסימטא" בתל אביב כדי לחגוג את יום הולדתו של אחד מחבריו הקרובים. "אי אפשר היה להפריד אותנו", ספד לו חבר ילדות. "חמישה חברים הכי טובים, עברנו הכול. הצליחו להפריד אותנו ברגע שהכי אהבנו".

עדכונים אחרונים:

ההורים מודאגים: "איפה השוטרים?"

זיהה את המחבל: "זה נשק נדיר"

"המשפחה הרוסה, נפל עליה אסון"

הנרצחים נטמנו: "האוצר שלי נקבר"

הטלפון של המחבל נמצא, אך אין קצה חוט

המצוד נמשך: חיפושים גם בצפון 

אנשים שעבדו עם המחבל: הוא שפוי 

אחיו של היורה חשוד בסיוע לרצח

כלי הרצח היה בעבר בידי המשטרה

תיעוד: המחבל נמלט, בהלה ברחוב

נתניהו בזירה: "רצח מתועב, אכזריות לא נתפסת"

הותר לפרסום שמו של היורה מתל אביב: נשאת מלחם

אבל וכאב בתל אביב יממה לאחר הפיגוע: "זה נורא, אנחנו המומים"

הותרו לפרסום שמות הרוגי הפיגוע

אלמוני איים בטוויטר: "מחר פיגוע בת"א"

בנשקים שלופים: מצוד בלב תל אביב אחר מבצע הירי