הסריקות אחר המחבל נמשכות: הערכה כי הוא עדיין באזור תל אביב

יממה לאחר הפיגוע הקטלני בו נרצחו שני בני אדם בבר ברחוב דיזינגוף בתל אביב, כוחות הביטחון ממשיכים לחפש אחר החשוד בביצוע הפיגוע, ערבי-ישראלי בן 28, תושב ואדי ערה. ההערכה היא כי הוא עדיין נמצא באזור תל אביב - ונערכות סריקות אחריו גם באתרי בנייה ובמחסנים נטושים

המצוד אחר המחבל נמשך, הערכה כי הוא עדיין מצוי באזור תל אביב: כוחות הביטחון עורכים גם הבוקר (שבת) סריקות נרחבות אחר החשוד בביצוע פיגוע הירי הקטלני אתמול בתל אביב, בו נרצחו שני ישראלים: אלון בקל, בן 26 מתל אביב ושמעון רוימי, בן 30 מאופקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההערכה היא שהמחבל החשוד בביצוע הירי ונמלט מהזירה מיד לאחר מכן, עדיין נמצא באזור תל אביב - וכי במסגרת הסריקות, נבדקים גם מחסנים נטושים ואתרי בנייה, שם עשוי להסתתר החשוד, צעיר ערבי ישראלי בן 29 המתגורר באזור ואדי ערה.

במקביל לסריקות באזור תל אביב, התבצעה פעילות בטחונית ביישוב בו מתגוררת משפחתו של החשוד. הכוחות החרימו מחשבים וחומרים נוספים שעשויים לסייע בחקירת המניע והרקע לביצוע הפיגוע במהלך היום. כמו כן, במשטרה נחקר חשד שהמחבל הסתייע באדם נוסף בזירת הפיגוע.

המחבל מוכר לכוחות הביטחון, זאת מאחר שישב בכלא בישראל במשך חמש שנים לאחר שניסה לחטוף נשק לחייל ב-2006 והשתחרר. התקרית התרחשה כשרצה לנקום על כך ששוטרים ירו בדודו לפני כעשור. על פי הדיווחים, אביו שזיהה אותו בכלי התקשורת יצר קשר עם המשטרה והודיע כי מדובר בבנו.

חלון הפאב לאחר הירי (יונתן גרון)

קרוב משפחתו של המחבל ופרקליטו לשעבר, עו"ד סמי מלחאם, טען כי הוא סובל ממחלה נפשית. "אני המום פשוט בהלם", אמר בריאיון עמו באולפן שישי. "יצאתי מהקולנוע עם הילדים וסיפרו לי על מה שהיה. מה שידוע לי מאז שייצגתי אותו הוא שהאיש הזה לא שפוי וסובל ממחלה נפשית. הוא טופל ולאחרונה מסתובב כאדם לא שפוי ברחוב ולכן קשה לי אפילו למצוא את המילים".

"זו מכה למשפחה", הוסיף עו"ד חסאם. "הוא ישב בכלא ואני זוכר שאפילו בתיק הראשון הוא היה בבדיקות. אבא שלו הוא מתנדב במשטרה, אני לא חושב שלבנו יש נטיות לכאן או לכאן נגד המדינה. ללא ספק האירוע הזה חמור מאוד, קשה לתארו, אדם מהישוב לא יכול לקבל את מה שקרה, אם הוא באמת היה במצב נפשי לא טוב ולא שיקמו אותו".

בתמונה שפורסמה נראה האיש כשהוא מרכיב משקפיים בולטים, לובש מעיל שחור ונושא תיק, שבו על פי החשד הסתיר את כלי הנשק ששימש אותו לרצח. שניות לאחר שיצא מבית העסק הזה שבו אף ערך קניות, פתח את התיק והתחיל לירות לכל עבר. בתמונות אבטחה +מתוך בית קפה סמוך, הוא נראה כשהוא יורה ללא הבחנה, באמצעות תת-מקלע מסוג קרל גוסטב, שנפוץ במיוחד בשטחים.

תיעוד רגעי הטירוף ממצלמות האבטחה: יוצא ממרכול - ומרסס את המבלים בבר הסמוך

אתמול נחשפו צילומים מצמררים ממצלמת האבטחה של אחד מבתי הקפה הסמוכים לזירת הירי. בתיעוד מצלמות האבטחה נראות אותן שניות דרמטיות שבהן נעמד החשוד מול אחד הברים באזור - ופותח בירי לעבר יושביו. בתיעוד נראה היורה, כשהוא לובש מעיל בצבע כהה, נעמד על המדרכה שמול הבר הממוקם בסמוך לבית הקפה בו הותקנה המצלמה. בתחילה, ניתן לראות כי האיש פתח בירי לעבר האזרחים שישבו בבר ובבית הקפה עצמו.תוך שניות אחדות מהרגע שפתח היורה באש, הסתתרו כמה מהאנשים שישבו בבית הקפה מתחת לשולחנות, בעוד שאחרים פתחו בריצה ונמלטו מהמקום. לאחר מכן, נראה כי היורה הסתובב וירה לכיוון הנגדי ללא כל מטרה ממוקדת.
מתיעוד מצלמת האבטחה קשה לדלות פרטים בנוגע למאפייניו של החיצוניים של היורה, מלבד צבע המעיל שלבש והעובדה שביצע את הירי כשפניו גלויות. בשלב זה ההערכות הן כי מדובר בתת מקלע מסוג קרל גוסטב, המצוי בהיקף נרחב בשטחים, המשמש פעמים רבות באירועים על רקע פלילי וקל להשגה. כמו כן לא ברור אם היורה הספיק לרוקן את המחסנית וניסה להחליפה באחרת.בתיעוד אחר נראים הרגעים שבהם החשוד מבצע את ההכנות האחרונות לקראת הירי. הוא נכנס לחנות למוצרי טבע הסמוכה למקום, הסתובב בתוכה ואולי אף ביצע בה קניות, כשלבסוף נעמד סמוך לפתח הכניסה. בהמשך, כשהוא עומד עם הגב למצלמה, הוא הניח את התיק שנשא עמו על העגלות והוציא את תת המקלע. בשניות שלאחר מכן, יצא היורה מהחנות, פנה שמאלה ופתח בירי לעבר יושבי הבר ומיד פונה נמלט מהאזור כשפניו לכיוון הנגדי. התיק שנשא עמו היורה נמצא בזירה והוא הועבר לידי המשטרה, ומבדיקה ראשונית עולה כי בתוכו נמצא ספר קוראן.