יום של טרור בתל אביב: "לא ניכנע"

בלילה שלאחר פיגוע הירי במרכז העיר, תושבי תל אביב מנסים לשוב לשגרה. בעוד שהמצוד אחר המחבל נמשך, כמה מבעלי הפאבים ברחוב דיזינגוף החליטו לסגור את בתי העסק לאות הזדהות עם קורבנות הפיגוע

בלילה שלאחר פיגוע הירי ברחוב דיזינגוף, תל אביב מנסה לשוב לשגרה. בזמן שעשרות בליינים ותושבים מהעיר הדליקו נרות נשמה סמוך לפאב "הסימטא", כמה מבעלי הפאבים בחרו להשאיר את בתי העסק סגורים. "רצינו לשדר מסר שהטרור לא יכניע אותנו, אך הלילה לא יכולנו", אמרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שני צעירים נהרגו ושבעה בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע הירי בתל אביב לאחר שמחבל חמוש בתת מקלע פתח בירי לעבר הפאב "הסמטא". "רצינו לתת הצהרה שתל אביב היא לא עיר ללא הפסקה, אך התגובה האינסטקטיבית שלנו היתה לסגור", אמר אחד מבעלי הפאב הממוקם ממול לזירת הפיגוע. "החלטנו שהצער על הנרצחים גובר על הרצון להמשיך כרגיל והחלטנו לסגור את העסקים".

מדליקים נרות לזכר ההרוגים

בעלי העסקים ציינו כי אחת הסיבות לקבלת ההחלטה היתה היכרותם האישית של אנשי הצוות עם עובדי פאב "הסימטא", בהם גם המנהל אלון בקל ז"ל שנרצח בפיגוע. "כלל העובדים הכירו אחד את השני והקשרים הם מאוד הדוקים", סיפרו. "כששמענו שאלון נפגע זה היה קשה מאוד לקבל את זה, אנחנו מכירים אותו טוב מאוד והאמת שעוד לא עיכלנו את זה שהוא איננו".

למרות ההחלטה, הבהירו בעלי העסקים כי החל ממחר, הם מסרבים לתת לטרור לנצח וימשיכו בעסקים כרגיל. "מבחינתו הטרור ינצח אם הוא ישלול לנו את החופש", טענו. "הטרור ינצח אם נשב בבית מאחורי דלתות נעולות. ממחר אנחנו נפתח בקול גדול ונראה שהתל-אביבים ממשיכים לחיות. אנחנו רוצים לקרוא לכל עם ישראל כן לבוא לפה מחר, כדי לתמוך ולחזק. אנחנו נראה לכולם בקול תרועה שלא ישברו אותנו".

2 הרוגים ו-7 פצועים בפיגוע הירי

הרוגי הפיגוע שמעון רווימי ואלון בקל

בינתיים, בזמן שתושבי העיר מדליקים יחד עם עובדי פאב "הסימטא" נרות לזכרם של אל אלון בקל ושמעון רואימי שנרצחו בפיגוע, כוחות ביטחון ממשיכים במצוד המסיבי אחר המחבל באזור תל אביב. במשטרה טוענים כי מדובר בצעיר ערבי ישראלי בן 29 המתגורר באזור ואדי ערה.

במקביל התבצעה פעילות בטחונית ביישוב בו מתגוררת משפחתו של החשוד. הכוחות החרימו מחשבים וחומרים נוספים שעשויים לסייע בחקירת המניע והרקע לביצוע הפיגוע במהלך היום. כמו כן, במשטרה נחקר חשד שהמחבל הסתייע באדם נוסף בזירת הפיגוע.

המחבל מוכר לכוחות הביטחון, זאת מאחר שישב בכלא בישראל במשך חמש שנים לאחר שניסה לחטוף נשק לחייל ב-2006 והשתחרר. התקרית התרחשה כשרצה לנקום על כך ששוטרים ירו בדודו לפני כעשור. על פי הדיווחים, אביו שזיהה אותו בכלי התקשורת יצר קשר עם המשטרה והודיע כי מדובר בבנו.

קרוב משפחתו של המחבל ופרקליטו לשעבר, עו"ד סמי מלחאם, טען כי הוא סובל ממחלה נפשית. "אני המום פשוט בהלם", אמר בריאיון עמו באולפן שישי. "יצאתי מהקולנוע עם הילדים וסיפרו לי על מה שהיה. מה שידוע לי מאז שייצגתי אותו הוא שהאיש הזה לא שפוי וסובל ממחלה נפשית. הוא טופל ולאחרונה מסתובב כאדם לא שפוי ברחוב ולכן קשה לי אפילו למצוא את המילים".

"זו מכה למשפחה", הוסיף עו"ד חסאם. "הוא ישב בכלא ואני זוכר שאפילו בתיק הראשון הוא היה בבדיקות. אבא שלו הוא מתנדב במשטרה, אני לא חושב שלבנו יש נטיות לכאן או לכאן נגד המדינה. ללא ספק האירוע הזה חמור מאוד, קשה לתארו, אדם מהישוב לא יכול לקבל את מה שקרה, אם הוא באמת היה במצב נפשי לא טוב ולא שיקמו אותו".

בהכנת הידיעה השתתפו גלעד שלמור, ניר דבורי יואב אבן, עזרי עמרם, יונה לייבזון ואוהד חמו.