חשש במערכת הביטחון מפיגוע של דאע"ש בגולן

בצה"ל נערכים לאפשרות של מתקפה לאורך גדר הגבול לאחר שמאות לוחמים בארגון סורי חברו לאחרונה לדאע"ש. בין התרחישים האפשריים: חדירת טנקים, ירי טילי נ"ט ופיצוץ מכוניות תופת

בקרוב אצלנו? דאע"ש (רויטרס)

בצה"ל נערכים לתרחיש של פיגוע משמעותי של דאע"ש נגד ישראל - זאת לאחר שהתגלה כי הארגון הסורי "שוהאדה אל ירמוכ", הפועל בדרום רמת הגולן, חבר באחרונה לארגון הטרור הבינלאומי. על פי ההערכות, הארגון נמצא כיום במרחק לא רב מגבול ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בארגון טרור קטן, המונה כ-600 איש, וככל הנראה אינם מחזיקים ביכולות צבאיות שונות מאלו בהן החזיקו לפני החבירה לדאע"ש, שעל פי ההערכות מחזיקים במאות טילי נ"ט ממחסני הצבא הרוסי. עם זאת, הדבר מחייב את צה"ל להיערך בכוננות מוגברת.

החשש העיקרי במערכת הביטחון הוא מפני פיגועי ראווה. בין התרחישים לקראתם מתכוננים בצה"ל ניתן למנות חדירות טנקים, חוליות של מחבלים מתאבדים ומתקפה של נגמ"שים ומכוניות תופת.

השלוחה החדשה הזו של דאע"ש חולשת על כ-15 קילומטרים בגבול המשותף, ושולטת על 40 אלף אזרחים סורים. צה"ל מגלה עירנות מיוחדת בגבול הצפון גם לאור איומי חיזבאללה לנקמה על חיסולו של סמיר קונטאר, אותו מייחסים בעולם לישראל.

הרמטכ"ל מסייר בצפון, היום (דו"צ)

מוקדם יותר היום ביקר הרמטכ"ל גדי איזנקוט בגזרת הגולן, החרמון והגליל. בסיור ביקר הרמטכ"ל במספר נקודות תצפית לאורך הגבול, וכן סייר בעוצבת בגליל במסגרת האימונים הגזרתיים במקום. את איזנקוט ליוו מפקד פיקוד הצפון אביב כוכבי, מפקד עוצבת הבשן יניב עשור ומפקד עוצבת הגליל אמיר ברעם.

בשבוע שעבר דווח כי בכיר חיזבאללה סמיר קונטאר חוסל בסוריה, במתקפה שיוחסה בכלי תקשדורת זרים לישראל. גם מזכ"ל הארגון חסן נסראללה האשים את ישראל בחיסול, ואיים בתגובה חריפה. "נגיב על החיסול בזמן, במקום ובדרך שנבחר", אמר. "סמיר קונטאר הוא אחד מאיתנו וזכותנו להגיב על חיסולו בכל דרך שנראה לנכון. בעזרת אללה - אנו נממש את הזכות הזאת".

"אין לנו ספק שישראל ביצעה את ההתנקשות באמצעות ירי טילים מדויקים לדירת המגורים שבה נמצאו קונטאר ואחרים", ציין נסראללה. מזכ"ל חיזבאללה אמר כי אין לו כוונה לדון בשאלה האם מטוסי חיל האוויר הישראלי נכנסו למרחב האווירי של סוריה והדגיש כי הוא אינו מעוניין להתייחס לנושא הנוכחות הרוסית. דבריו באים על רקע ביקורת גוברת בסוריה ביממה האחרונה על כך שרוסיה לא מנעה את התקיפה הישראלית