המשנה ליועמ"ש: "מצב החשודים בפרשת דומא תקין, פיזית ונפשית"

החשודים בטרור היהודי בדרך למשפט: בקרוב צפויים להיות מוגשים כתבי אישום נגד חשודים ברצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא לפני כשלושה חודשים. ההערכה: פרשיות טרור יהודי נוספות ייחשפו בקרוב. המשנה ליועמ"ש, שנפגש עם החשודים: "מצבם טוב, בניגוד למה שנטען בשמם"

הבית שהוצת בכפר דומא (FLASH 90)

הרצח המזעזע בכפר דומא בדרך לפענוח? המדינה צפויה להגיש בקרוב הצהרות תובע נגד שניים מהחשודים בהצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא בסוף חודש יולי, בה נהרגו הפעוט עלי וההורים ריהאם וסעד. מדובר בצעד מקדים לקראת הגשת כתבי האישום נגד החשודים, שנעצרו לפני כחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, שכפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 נפגש עם החשודים כדי לבחון את מצבם, השיב היום (רביעי) לטענות על עינויים וטען כי "התרשמותנו היא שמצבם הפיזי והנפשי של העצורים תקין". כמו כן מתח נזרי ביקורת על דברי פרקליטיהם של החשודים מארגון "חוננו" שקראו לחקור את החשד להתעללות: "יש פער משמעותי בין טענות ששמענו ישירות מפיהם ובין חלק ממה שנטען בשמם בפומבי".

נזרי הוסיף, במכתב ששלח לעו"ד עדי קידר מ"חוננו", כי סגנון טענות עורכי הדין הוא "בוטה ונחרץ, שכולל אמירות מופרכות וחסרות בסיס שנובעות מאי הכרת העובדות והמסגרת המשפטית-נורמטיבית הנוגעת לעניין".

לדברי המשנה ליועמ"ש, "בתחילת הביקור ובסיומו שוחחנו - כמקובל בביקורים רשמיים - עם אנשי השב"כ, ואולם השיחות עם העצורים עצמם נערכו בפרטיות, ללא נוכחות סוהר או חוקר שב"כ בתא העצור. בתחילת כל שיחה הצגנו את עצמנו כאנשי משרד המשפטים המבקשים לעמוד על תנאי החזקתם וכליאתם, ושאלנו את העצור אם יש לו תלונות או טענות כלשהן, או עניינים הטעונים טיפול. מובן, כי לעצורים ניתנה גם האפשרות שלא לשוחח עמנו".

הפגנת מחאה למען העצורים, ארכיון (פלאש 90)

על פי ההערכות, כתבי האישום שיוגשו בקרוב יחשפו כיצד בוצעו הפיגועים. שמם של החשודים טרם הותר לפרסום בשלב זה, אך בימים הקרובים צפויה לצאת הודעה רשמית שתשים קץ לשמועות.

במערכת אכיפת החוק מקווים כי למרות שמדובר רק בכתבי אישום ולא בהרשעות, הציבור יבין בעקבות חשיפת הפרטים מדוע נדרשה חקירה נדירה ואינטנסטיבית שכזו נגד החשודים. חוקרי השב"כ והיחידה לפשיעה לאומנית של מחוז ש"י יחשפו בקרוב ראיות שהתגבשו נגד חשודים ב-10 פרשות נוספות של טרור יהודי.

מבוכה נרשמה השבוע בפרשה, לאחר שאחד החשודים שוחרר למעצר בית: הקטין, שחקירתו החלה בחשד למעורבות מרכזית ברצח בדומא, הסתיימה בהצהרת תובע בגין תקיפת רועה צאן פלסטיני לפני כשנתיים. "מטרת החקירה הינה להגיע לחקר האמת, ולא לכתבי אישום במקרה של אנשים שלא היו מעורבים", אמרו גורמים במערכת הביטחון לחדשות 2 Online. יש לציין כי החשוד היה קטין בזמן ביצוע המעשה בשנת 2014.

נפגש עם החשודים. רז נזרי (ערוץ הכנסת)

"משוכנעים שילדינו לא היו מעורבים ברצח"

השבוע הגיבו משפחות הנערים הנחקרים בשב"כ על ההאשמות כלפי החשודים, וקראו להקמת ועדת חקירה נגד שיטות החקירה. "אנחנו, הורי הנערים העצורים בחשד למעשה הרצח בכפר דומא, מגנים את מעשה הרצח אך משוכנעים שילדינו לא היו מעורבים בו", טענו המשפחות.

"אנו חוששים שכל מעצרם של ילדינו הינו תוצאה של לחץ ציבורי, שהוביל למעצרים חפוזים ולהפעלת עינויים קשים, רק כדי שיודו בפשע שלא ביצעו", הוסיפו המשפחות. "אנו דורשים הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתהיה מורכבת מנבחרי העם שיבחנו את עדויות הילדים, יצפו בכל סרטי החקירה ויקבעו אם אכן בוצעו התעללויות בילדינו כפי שילדינו טוענים, וכן את ההשפלות הקשות המכוונות שנעשו כלפי המשפחות".

ביתה של משפחת דוואבשה בכפר דומא שמדרום לשכם התרחש ב-31 ביולי 2015, אז נזרקו בקבוקי תבערה אל הבית שבו ישנו באותה עת בני המשפחה. כתוצאה מהלהבות שאחזו במקום נספו עלי סעד דוואבשה, תינוק בן שנה וחצי, והוריו סעד וריהאם. באירוע נפצע קשה גם בן נוסף, אחמד, בן ארבע, ואושפז בבית החולים תל השומר. על קירות הבית רוססו כתובות "נקמה" ו"יחי המלך המשיח".

במשך ארבעה חודשים נותרה הפרשה עלומה, אך בחודש נובמבר חלה תפנית דרמטית לאחר שדווח על התקדמות משמעותית בחקירת האירוע. הצעירים החשודים במעורבות נעצרו בצו מנהלי והועברו לחקירה. הם חשודים בהשתייכות להתארגנות טרור יהודית ובביצוע פיגועי טרור. "במסגרת חקירות אלה נבדקים חשדות קונקרטיים סביב הפיגוע הקשה שארע בכפר דומא", נמסר.