הכנסת אישרה תוספת של 2.5 מיליארד שקלים לביטחון

ועדת הכספים אישרה, רגע לפני סוף שנת 2015, את הגדלת תקציב הביטחון לשנה החולפת ל-59.5 מיליארד שקלים. בצה"ל הסבירו: "התוספת קריטית". באופוזיציה זעמו: "תקציב הביטחון מפלצתי ורק גדל וגדל"

אילוסטרציה (רויטרס)

לאחר אישור התקציב, הכסף ממשיך לזרום למערכת הביטחון: ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (שני) העברה של 2.5 מיליארד שקלים תוספת לתקציב הביטחון של שנת 2015 שמסתיימת בימים אלו, בהתאם לסיכום בין שרי האוצר והביטחון ערב אישור תקציב המדינה בתחילת החודש. בוועדה הדגישו כי המקורות הכספיים לתוספת מגיעים מעודפים תקציביים בכלל משרדי הממשלה משנת 2014, שהועברו תחילה לרזרבה הכללית - ומשם לביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר ועדת הכספים משה גפני בירך על ההחלטה: "כולם מבינים שהתוספת חיונית לעמידת מערכת הביטחון ביעדיה". תקציב הביטחון לשנת 2015, שאושר יחד עם תקציב המדינה ל- 2015, עמד על 57 מיליארד שקלים - וכעת הוא יעמוד על כ- 59.5 מיליארד שקלים. התוספת סוכמה בעקבות טענות מערכת הביטחון לפיהן התקציב המקורי לא יאפשר לה לעמוד במשימותיה - וגם לאחר שהוועדה המשותפת לתקציב הביטחון הצביעה נגדו. 

חברי האופוזיציה מתחו ביקורת בדיון על התוספת הנוספת לביטחון, בטענה שהתוספות החוזרות ונשנות לביטחון "עושות צחוק מהוועדה והופכות את התקציב השנתי שמאושר במליאת הכנסת לפיקטיבי", והם קראו להעברת הכספים לכיסוי החוב הלאומי. נציגי האוצר והיועץ הכלכלי לרמטכ"ל השיבו להם כי תקציב הביטחון ל- 2015 אושר לאחר שהושגו הסיכומים על התוספות בין האוצר למערכת הביטחון ובידיעת חברי הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

"זה לא היה תקציב ריאלי". גפני (יונתן סינדל / פלאש 90)

באופוזיציה מחו: "תקציב הביטחון מפלצתי" 

"מלכתחילה הודיעו לנו שתקציב הביטחון שאושר בסך 56.9 מיליארד שקלים לא יהיה סופי, אלא שאז עוד לא הגיעו להסכמה בין שרי האוצר, הביטחון וראש הממשלה והוועדה המשותפת התנגדה לסכום המקורי", הסביר גפני. "עקב כך לא הסכמתי להביא לכאן לדיון תקציב שהוועדה המשותפת התנגדה לו. לא נמנעה אלא הצביעה נגד ואמרה שצרכי הביטחון של ישראל לא יכולים להתמלא עם הסכום הזה. רק אחרי שהגיעו להסכמות אישרנו תקציב מדינה, כשבאופן תקדימי אחד ממרכיביו המרכזיים לא סוכם וידענו שיגיעו ההעברות כי זה לא היה תקציב ריאלי לדעת כולם. כולנו מבינים שחייבים לאשר על-מנת לאפשר למערכת הביטחון לעמוד ביעדיה".

ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מרצ, מחתה על ההחלטה: "תקציב הביטחון מפלצתי ורק גדל וגדל ואיפה היו אלו שמבקשים עתה להגדילו עוד לפני חודש כשאישרנו את התקציב השנתי? הם לא ידעו על זה ועל הצורך בהגדלת התקציב? לא ידעו על העודפים האלה אז? בנוסף, אמרו שכל ההעברות לתקציב הביטחון יהיו שקופות בהתאם להחלטות ועדת לוקר, אך האם השיטה כאן לא פוסחת על ההמלצות ועושה צחוק מהוועדה שהופכת חותמת גומי של משרד הביטחון?"

היועצת המשפטית לוועדת הכספים, שגית אפיק, אישרה כי ההליך תקין מבחינה חוקית מכיוון שנותר עודף באחד מסעיפי התקציב. היועץ הכלכלי של הרמטכ"ל, ששון חדד, הסביר כי "זה קריטי מבחינתנו מבחינה ביטחונית לקבל את ההעברות הללו. יש לנו תכנית רב שנתית 'גדעון' ואנחנו פועלים על-פיה".