ההערכה: "כתבי אישום בפרשת דומא - השבוע"

בימים הקרובים צפויות להיחשף עשר פרשות חדשות של טרור יהודי, והחשודים ברצח בני משפחת דוואבשה צפויים לעמוד לדין - במערכת אכיפת החוק מקווים שהמידע המטריד שייחשף יבהיר מדוע היה צורך בנוהל "פצצה מתקתקת". יעלון גיבה את חקירת השב"כ

בית משפחת דוואבשה, דומא (פלאש 90)

עליית מדרגה במאבק בטרור היהודי - השבוע ייחשפו פרשיות נוספות: כבר השבוע, על פי ההערכות, יוגשו כתבי אישום נגד החשודים ברצח שלושה מבני משפחת דוואבשה בכפר דומא לפני כחמישה חודשים. מדובר בשניים או שלושה חשודים, שצפויים להיות מואשמים במעשי רצח וגם בפשעי שנאה נוספים כגון פגיעה ברכוש פלסטיני והפרת סדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במערכת אכיפת החוק מקווים כי, למרות שמדובר רק בכתבי אישום ולא בהרשעות, הציבור יבין בעקבות חשיפת הפרטים מדוע נדרשה חקירה נדירה ואינטנסטיבית שכזו נגד החשודים. בשלב זה יש שישה עצורים, אך לא כולם קשורים לרצח בדומא.

חוקרי השב"כ והיחידה לפשיעה לאומנית של מחוז ש"י יחשפו במהלך השבוע ראיות שהתגבשו נגד חשודים ב-10 פרשות נוספות של טרור יהודי. מקרה נוסף שמעסיק את מערכת אכיפת החוק הוא "חתונת השנאה", שנחשפה השבוע בחדשות 10, בה דקרו צעירים את תמונתו של עלי דוואבשה וקראו לנקמה: השבוע יובאו לחקירה כ-30 חשודים שהשתתפו בחתונה, והם ייחקרו בחשד להסתה ולהפרת צווים שונים.

יעלון: "החשודים מתוחכמים"

הערב התייחס שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, לחקירת החשודים וגיבה את השב"כ באופן מלא. "אני מעריך שלא ייארך הזמן עד שנראה כתבי אישום נגד הרוצחים, לצערנו הטרוריסטים היהודים", אמר לרינה מצליח ב"פגוש את העיתונות". "האירוע חמור ביותר, אנחנו מדברים על כך מההתחלה, ולכן נקטנו בצעדים דרקוניים, קודם כל - כדי למנוע את הפיגוע הבא".

"החשודים מתוחכמים", הוא הוסיף. "זה לא רק שהם עובדים עם דוקטרינציה רצחנית, הם גם לומדים איך לעמוד בחקירה, מה לעשות, מה לא לעשות, זה מקשה כמובן על השב"כ. השב"כ מפעיל את כל הכלים כדי להעמיד אותם לדין - בחלק מהמקרים בהצלחה ובחלק מהמקרים לא בהצלחה".

"הלוואי וערבים היו עושים את הרצח בדומא", הוא הבהיר. "הלוואי ויכולתי להגיד את זה. לצערי עשו את זה מי שחושבים את עצמם ליהודים. בעיניי זה מעשה לא יהודי. יש גם רבנים שבדרשות שלהם מביאים צעירים חסרי אחריות לכלל מעשה - גם עליהם מוטלת אחריות. צריך לחקור גם את הרבנים שבהתבטאויות שלהם מביאים את הצעירים לביצוע מעשה".

"מה שהשתקף בחתונה רחוק מהיהדות"

באשר לטענות על ההתעללות של חוקרי השב"כ בחשודים ברצח המשפחה, אמר יעלון כי "הסיפורים שהוציאו החוצה - לא היה ולא נברא. לא תולים אנשים הפוך ולא מותחים במיטת סדום ולא פוגעים באיברים אינטימיים, כן מונעים שינה כי זה מפעיל לחץ פסיכולוגי. יש דרך לעשות את זה. יש כלים שמותר לשב"כ להשתמש בהם".

"הייתי נזהר מלהטיל כתם על כל ההתיישבות והציונות הדתית, אבל בהחלט מישהו צריך לעשות חשבון נפש", אמר יעלון כשרמז על השר נפתלי בנט ועמיתיו למפלגת הבית היהודי. "כשממצמצים בשאלה של שלטון החוק, מבנייה בלתי חוקית דרך התקפות עליי, למשל, כולל של שרים וחברי כנסת, ועד הרמת קול או יד על בית המשפט העליון - אז צעירים בני תשחורת שאצלם הדברים הם שחור ולבן מבינים שאולי זה בסדר לזרוק אבנים ושקיות שתן על שוטרים וחיילים, ולנקב צמיגי משטרה".

יעלון התייחס בדבריו גם לסרטון החתונה: "יש פה עניין חינוכי, לא רק אכיפתי, כי יש פה בעיה קשה ביותר", הוא אמר על התיעוד. "מה שמשתקף בחתונה רחוק מן היהדות, הוא לא יהודי. צריך להיות ברור, שלטון חוק הוא שלטון חוק", אמר שר הביטחון. "כשראש הממשלה הביא את הסרט הזה לקבינט לפני שבוע, ראינו את הזעזוע אצל אלו שהיו להם ספקות אם השב"כ מענה או לא, או אם מתנהלים שם באיפה ואיפה. חוק הוא חוק, בלי עיגולי פינות, בלי 'אבל', בלי מצמוצים ובלי גלגולי עיניים. כשלא שמים קו ברור, אנחנו מגיעים למעשה מכפיש שכזה".

"אני רואה קשר ישיר בין אי עמידה בשלטון החוק לזה שבסופו של דבר צעירים חסרי אחריות לוקחים את החוק לידיים ושורפים משפחה בכוונת תחילה, ואחר כך גם חוגגים על הדם באופן המכפיר הזה", הוא הוסיף. "יש לנו פה טרור יהודי, אני קורא לזה טרור מההתחלה. טרור הוא טרור הוא טרור, בין אם מבצע אותו ערבי או יהודי. נגד זה צריך לנקוט צעדים".

הפגנות נגד השב"כ, השבוע (חדשות 2)

"שמענו בקבינט שרים מסוימים, וגם בחוץ שמענו אנשים שמטילים ספק לגבי הסיפור בדומא", המשיך יעלון. "הם יצרו קמפיין נגד השב"כ. אבל השב"כ מפוקח על ידי היועץ המשפטי לממשלה, גם על ידי יועץ משפטי פנימי, גם על ידינו - שב"כ יכול לעשות מה שהוא רוצה? החקירות מפוקחות. הם יצרו קמפיין, ועכשיו אני בטוח שחלק מהמשתתפים בקמפיין בזה מתחרטים".

מהבית היהודי נמסר בתגובה: "אם השר שאחראי על הביטחון בוגי יעלון היה נלחם בטרור כפי שהוא נלחם במחנה הלאומי ובציונות הדתית, אולי היו פחות טרור פלסטיני ופחות אירועי תג מחיר ויותר ביטחון ברחובות ישראל. מוטב שיפסיק להסית ויתמקד בהשבת הביטחון לאזרחי ישראל".