שב"כ על פרשת דומא: "החשודים ניסו למנות מלך לישראל"

בתגובה לטענות על עינויים בחקירת החשודים ברצח בכפר דומא, הבהירו בשב"כ כי החקירות מתבצעות על פי חוק ובפיקוח משפטי צמוד. עוד חשפו בארגון פרטים על ההתארגנות הקיצונית: "טוענים שלישראל אין זכות קיום, ביצעו פיגועים נוספים". ריבלין יצא להגנת השב"כ: "טובי בנינו ובנותינו, הם הכוח המגן של ישראל"

מעצרם של החשודים ברצח משפחת דוואבשה בכפר דומא ממשיך לעורר סערה, וגם להוביל למחאה אלימה כלפי המשטרה: בעוד פרקליטיהם של החשודים טוענים שהעצורים עברו התעללות מצד החוקרים, בשב"כ הבהירו היום (חמישי) שוב כי לא מתבצעים עינויים בחקירה וכי הטענות הן חלק מ"מסע הכפשה שקרי" נגד השירות ועובדיו. כהוכחה לנחיצות החקירות האינטנסיביות, שכללו גם מניעת מפגש עם עורך דין, חשפו בשב"כ פרטים נוספים על ההתארגנות הקיצונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"התארגנות זו גורסת כי למדינת ישראל אין זכות קיום", אמרו בשב"כ תוך התבססות על מסמכי הקבוצה. "חזונם העיקרי הוא הפלת השלטון בישראל, תוך שימוש באמצעים אלימים עד כדי מעשה רצח בפלסטינים, פתיחה במרד על מנת למנות מלך, ערעור ביחסים בין ישראל למדינות אחרות, גירוש הגויים ופגיעה במיעוטים".

בשב"כ הוסיפו: "התארגנות הטרור היהודי, אשר חבריה נחקרים בימים אלה, עומדת מאחורי ביצוע פיגועים חמורים, מתוך אידאולוגיה קיצונית ואנטי-ציונית. חברי התארגנות זו המשיכו לבצע פיגועים גם לאחר ההצתה בדומא וראו בפיגוע זה כפיגוע שראוי לחקותו".

עוד הבהירו בארגון כי "תכליתה של החקירה המתנהלת בימים אלה הינה חשיפת ההתארגנות וסיכול פיגועים עתידיים. לאור זאת ובתאום עם המערכת המשפטית נחקרת ההתארגנות על-פי אמות המידה המקצועיות והמשפטיות המקובלות לסיכול התארגנויות העוסקות בהוצאת פיגועים חמורים עתידיים. במהלך החקירות ננקטו אמצעים המתאימים לתכלית זו".

בשב"כ הכחישו את הטענות לפיהן חשודים הותקפו מינית, הוכו, חושמלו, נקשרו ל"מיטת סדום" ואחד מהם אף ניסה להתאבד: "שירות הביטחון הכללי מבהיר כי טענות אלה הינן שקריות ומשוללות כל קשר למציאות!"

הכחשה גורפת לטענות על עינויים. שב"כ

בשירות אמרו כי "מטרת הפרחת שקרים אלה לחלל האוויר הינה להשחיר פניו של שירות הביטחון הכללי ובכך לנסות לפגוע ביכולתו לבצע את תפקידו - על ידי שיבוש החקירה ופגיעה בתדמית השירות ועובדיו". בהמשך הודעת השב"כ נמשכים חילופי ההאשמות בין השירות לבית ארגון "חוננו" המייצג את חלק מהחשודים: "פעילי הימין הקיצוני ועורכי דינם מנסים להסיט את הקשב הציבורי והמשפטי ממעשי הטרור החמורים אשר בוצעו על ידי ההתארגנות האמורה ולהפנותה נגד הלגיטימיות שבניהול החקירה לחשיפת מבצעיהם".

בנוגע לסוגיית הפעלת הכוח, הבהירו בשב"כ כי החקירה "מתנהלת תחת פיקוח משפטי ושיפוטי הדוק של היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ופרקליטים נוספים המלווים את החקירה מקרוב וכן של בתי המשפט, על ערכאותיהם השונות, בלמעלה מ-100 דיונים מסוגים שונים שנערכו בעניינם של עצורי ההתארגנות. שירות הביטחון הכללי יוסיף לפעול מתוקף האחריות שהוטלה עליו בחוק על-מנת לסכל טרור ובתוך כך, להביא למיצוי הדין מול ההתארגנות".

ריבלין: "פגיעה בשב"כ היא פגיעה בביטחון ישראל"

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפרשה ויצא להגנת השב"כ מול המתקפות מצד גורמי ימין: "במלחמה שלנו על דמותה וביטחונה של מדינת ישראל, אנשי שירות הביטחון הכללי הם כח מגן איתן. טובי בנינו ובנותינו, שעמלים לילות כימים כדי שאנחנו כולנו נישן בשקט".

ריבלין הוסיף כי ראש השב"כ יורם כהן הוא "שומר ישראל ואיש עתיר זכויות". לגבי חוקיות החקירה אמר הנשיא: "יש במדינת ישראל מנגנוני בקרה ומנגנוני פיקוח, ואף גוף או אזרח במדינת ישראל לא נמצא מעליהם. כל החרד מפני פעולות לא מוצדקות, יכול לפנות אל אותם מנגנונים ולקבל מענה ברור. עלינו להיזהר מהכפשה והחלשה של השב"כ, פגיעה בשב"כ היא פגיעה בביטחון ישראל. מי שישתוק מול ההסתה, יתמודד עם אותה ההסתה בחצר הבית שלו".

ריבלין התייחס גם לסרטון מעורר המחלוקת של "חתונת השנאה", בה דקר אחד המשתתפים את תמונתו של הפעוט עלי דוואבשה שנהרג בשריפה: "מבורכת ונחוצה העמדה הנחרצת אותה מביעים מנהיגים רמים ורבים ביממה האחרונה למול הסרטון המחליא אליו נחשפנו. אני מחזק את העמדה המוסרית הברורה, שהשמיעה המנהיגות הפוליטית והציבורית, שעומדת איתן נגד ההסתה לצד אנשי השירות".