הפיגוע בירושלים: 2 גברים נהרגו

בביה"ח שערי צדק מת מפצעיו עופר בן-ארי (46), אב לשניים, שנפגע מאש לוחמות מג"ב שירו לעבר המחבל. זמן קצר לאחר מכן מת ראובן בירמכר (45), אב ל-7. עוד אחד מאושפז במצב קשה. תיעוד: השניות שאחרי

שני הרוגים בפיגוע הדקירה בירושליםהערב (רביעי) נקבע מותו של הפצוע שפונה במצב אנוש מזירת פיגוע הדקירה בשער יפו בעיר העתיקה. שמו של ההרוג הוא עופר בן ארי ז"ל, בן 46, תושב ירושלים, נשוי ואב לשתיים. ההרוג השני הוא ראובן בירמכר, בן 45, אב ל-7. בן ארי, שנדקר ונאבק עם המחבל, פונה לבית החולים שערי צדק במצב אנוש, - מהחקירה עולה כי הוא נפצע גם מהירי של כוחות הביטחון לעבר המחבל. סמוך לשעה 19:30 נקבע גם מותו של בירמכר, ובכך עלה מניין הקורבנות לשניים. פצוע נוסף פונה במצב קשה והועבר לטיפול רפואי, ומותם של שני המחבלים נקבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נרצח בפיגוע. ראובן בירמכר ז"ל (ראובן בירמכר, נהרג בפיגוע הדקירה בירושלים)

בירמכר הובא למנוחות בבית העלמין הר המנוחות בירושלים הערב בשעה 22:30. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפיגוע ולתגובת הלוחמות, עוד לפני שנודע כי פצוע שני מת מפצעיו: "אנחנו פותחים את הערב עם רגע של עצב. אזרח ישראלי קיפח את חייו היום בהתקפה נוספת של מחבלים. אני רוצה למסור תנחומים למשפחתו וכמובן לשבח את שתי לוחמות מג"ב שפעלו במהירות בנסיבות לא קלות. אנחנו תחת מתקפת טרור מתמשכת. העולם כולו נשטף בטרור פרוע ואנחנו נלחמים בו ואנחנו נגבור עליו".

בסרטונים שהופצו בתקשורת הפלסטינית נראים הרגעים בהם ההמון ניסה לתקוף את המחבלים לאחר שנורו, ואחד האזרחים תקף אותם במקל: במשטרה אמרו כי האזרח סייע לנטרל את המחבל שעדיין החזיק סכין והיווה איום, ושיבחו את התנהלותו.

הלוחמות שחזרו: "ראינו שני מחבלים על פצוע אחד"

שתי לוחמות של משמר הגבול שחזרו הערב את הפיגוע, ואת הרגע בו הבחינו בשני המחבלים שדקרו עוברי אורח בשער יפו, פתחו לעברם באש ונטרלו אותם - וגם פגעו בעופר בן ארי ז"ל. "ראינו לפחות שלושה אנשים, שמתחילים לרוץ לכיוון כיכר צה"ל לכיוון שער יפו ממש בריצה מטורפת, מבינים שקרה שם משהו", סיפרו.

"ישר רצנו אליהם לראות מה קורה, וראינו שניים מהם על פצוע אחד", הוסיפו השתיים. "ראינו את שני המחבלים דוקרים אזרח והבנו שיש לנו שניות אחדות לפעול לפני שימשיכו בפיגוע הרצחני", כך אמרה שוטרת משמר הגבול, סמ"ש מ', "ביצענו ירי לעבר המחבלים עד שנפלו ארצה".

אחת הלוחמות, שהיא גם חובשת בהכשרתה, החלה להעניק טיפול ראשוני לפצוע בזירה. "הלוחמות פעלו באומץ ובמקצועיות רבה, נטרלו את המחבלים ומנעו פיגוע גדול בהרבה", אמר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב משה (צ'יקו) אדרי. צוותי מגן דוד אדום שהגיעו לזירה העניקו טיפול ראשוני לשלושת הנפגעים ופינו אותם לבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בעיר. שניים מהם, כאמור, מתו מפצעיהם בבית החולים.

שני המחבלים, שאחד מהם נהרג בזירה ומותו של השני נקבע בבית החולים הדסה עין כרם, הם: ענאן מוחמד אבו חבסה ועיסא יאסין עסאף, שניהם ממחנה הפליטים קלנדיא בצפון ירושלים.

מחקירה ראשונית עולה כי שני המחבלים הגיעו יחד לשער יפו סמוך לשעה 13:00 ושם ככל הנראה התפצלו והחלו לדקור עוברים ושבים. לוחמות משמר הגבול הבחינו בשניהם כשהם דוקרים גבר, פתחו לעברם באש ונטרלו אותם.

"הדרכתי שיעור נהיגה כשלפתע אני רואה את המחבלים דוקרים עוברי אורח", סיפר כונן מד"א חובש בכיר נאסר זחימאן שחלף במקום במקרה. "עצרתי את הרכב ויצאתי עם הציוד. ראיתי את שני הפצועים שוכבים כשהם סובלים מפציעות חודרות בפלג גופם העליון, התחלתי בטיפול רפואי כשמהר מאוד הגיעו כוחות נוספים שלנו למקום".

(צילום: עד ראייה)

גם פאראמדיק מד"א אהרון אדלר שהגיע למקום תאר את מה שראה בשטח. "ראינו גבר כבן 45 שוכב כשהוא מחוסר הכרה, הוא סבל מפציעות חודרות בפלג גופו העליון, העלנו אותו מידיתי לניידת טיפול נמרץ ופינינו אותו לבית החולים תוך כדי טיפול רפואי מציל חיים שכלל הנשמה, טיפול תרופתי, עצירת דימומים ומתן נוזלים כשמצבו מוגדר אנוש".

שער יפו הוא שער הכניסה העיקרי לעיר העתיקה - אזור שבו נמצאים גם תיירים רבים, בעיקר בימים אלה, לקראת חג המולד.