נחשפה חוליית חמאס שתכננה פיגועי התאבדות

פעילות משותפת של שב"כ, משטרת ישראל וצה"ל חשפה תשתית טרור, שהוקמה באוניברסיטת אבו דיס. להתארגנות, שפעלה בהוראת חמאס, צורפו גם שני אזרחים ישראלים. שב"כ: "חמאס ממשיך לנסות ולהוציא לפועל פיגועים"

ארכיון (דובר צהל)

הישג נוסף במסגרת המאבק בתשתיות הטרור בגדה המערבית: היום (רביעי) הותר לפרסום כי נחשפה וסוכלה תשתית חמאס רחבה, שתכננה פיגועי התאבדות בישראל. מדובר בפעילות משותפת של שב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל - במהלכה נעצרו 25 פעילים מיהודה ושומרון, רובם מאזור ירושלים. בשב"כ הדגישו כי החשודים פעלו בהכוונה של הזרוע הצבאית של חמאס מרצועת עזה. על פי החשד, התשתית גייסה גם אזרחים ישראלים לצורך ביצוע הפיגועים - שלא יצאו לפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד כה נעצרו 25 פעילים, רובם סטודנטים מאוניברסיטת אבו דיס הסמוכה לירושלים. מחקירתם בשירות הביטחון הכללי עולה כי בראש התשתית עמד אחמד גמאל מוסא עזאם, בן 24 מיאסוף\קלקיליה. הוא גויס לפני מספר חודשים על ידי פעילי חמאס ברצועת עזה, לצורך הקמת תשתית צבאית שתבצע פיגועי תופת כנגד יעדים ישראלים.

עזאם היה בקשר שוטף עם מפעיליו בעזה והוכשר על ידם לשמש כמומחה חבלה לשם ייצור חגורות נפץ ומטעני חבלה. הוא גייס מספר פעילים נוספים הלומדים עמו באוניברסיטת אבו דיס לטובת רכישת חומרים לייצור חומר נפץ, השכרת דירות, גיוס מתאבדים והחדרתם לישראל.

חלק מהעצורים המרכזיים בפרשה (תקשורת שב"כ)

שני ישראלים צורפו לתשתית: "אנחנו תומכי דאע"ש"

במהלך הפעילות אותרה מעבדת חבלה בדירה ששכר עזאם באבו דיס: בבדיקות של החומרים והציוד שנתפסו במקום עלה כי מדובר במעבדה שהייתה מוכנה לייצור חומרי נפץ בכמות משמעותית. במסגרת החקירה עלה כי חלק מהחומרים נרכשו בחנויות בישראל וברמאללה והתחקות אחר הרוכשים הביאה למעצר נוספים. בפשיטה במתחם נתפסו והוחרמו חומרי גלם מחנות ברמאללה, בה רכשו עזאם וסייעניו חומרים אסורים לצורך יצור חומרי הנפץ.

בין המגוייסים לתשתית היו גם שני סטודנטים בעלי אזרחות ישראלית, שלמדו באוניברסיטת אבו דיס וגויסו על ידי עזאם מתוך כוונה לנצל את יכולת התנועה החופשית שלהם. הבולט מהשניים הינו חאזם זיאד עמראן סנדוקה, בן 22 מהעיר העתיקה בירושלים, שגיוס לצורך איסף מידע והכנסת מפגעים לתוך תחומי הקו הירוק.

בפרשה גיוס גם פהדי דהוד מחמד אבו קיעאן, בדואי בעל אזרחות ישראלית בן 19 מחורה שבנגב: הוא הודה בחקירתו כי בתחילת חודש אוקטובר 2015 הסכים להצעת עזאם לבצע פיגוע בשטחי הקו הירוק על ידי החדרת חגורת נפץ או מכונית תופת. בחקירתם בשב"כ מסרו השניים כי מלבד פעילותם במסגרת תשתית החמאס באבו דיס, הם גם תומכי דאע"ש והם אף פעלו במקביל במסגרות סלפיות מקומיות.

מעבדת הנפץ שנחשפה באבו דיס (תקשורת שב"כ)

שב"כ: "חמאס פועל בעקביות לפגע בישראל"

במקביל, נחשפה חולית חמאס נוספת מהתשתית באיזור בית לחם אשר חלק מחבריה לומדים באוניברסיטת אבו דיס ואשר גויסו לשמש כמחבלים מתאבדים. בשב"כ הסבירו כי "פרשייה זו חושפת ומדגישה מחדש את מעורבות הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה הפועלת באופן עקבי לאכוונת פיגועי הרג המוני בשטחי ישראל, כאשר התשתית שנחשפה מצביעה על מאמץ מוגבר בעת הנוכחית לנצל את אירועי ההסלמה לקידום פיגועי תופת והתאבדות כנגד יעדים בישראל".

עוד טענו במערכת הביטחון כי גל הפיגועים שתוכנן מוכיח שחמאס, בהובלת הזרוע הצבאית, "מתעלמת ממצוקתו הרבה של הציבור ברצועה וממאמציהם של כלל הגורמים בזירה לשיקומה. סיכול התשתית בעיתוי בו סוכלה, מנע באיבו מחמאס אפשרות למימוש סדרת פיגועי הרג המוני ופעולות טרור ביו"ש ובישראל בעת הזו אשר מימושם עלול היה להביא לפגיעות רבות בנפש ולהסלמה משמעותית במצב הביטחון".