פרקליטו של חשוד ברצח בדומא: "פגעו בו מינית בחקירה"; נתניהו: מתקפה לא מקובלת על השב"כ

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את אחד העצורים בחשד לרצח המשפחה הפלסטינית, טוען למסכת של עינויים בחקירה שכוללת התעללות פיזית קשה עד לפגיעה מינית. "הפכו אותו לצל אדם", אמר. נתניהו התייצב לימין השב"כ: "ראש השב"כ ואנשיו עושים עבודה חשובה ומצוינת,

בעוד בשב"כ טוענים כי הושגה התקדמות משמעותית בחקירת הרצח בכפר דומא, פרקליט החשודים טוענים למעשים אסורים מצד החוקרים. בימים האחרונים טענו עורכי דין מארגון "חוננו", המייצגים חלק מהחשודים, כי העצורים עברו עינויים מידי חוקרי השב"כ - והיום (שלישי) השמיע עו"ד איתמר בן גביר, פרקליטו של אחד החשודים, טענות חמורות להתעללות ואף לפגיעה מינית בחשוד על מנת שיודה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לטענות ויצא להגנת השב"כ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני הרבה מאוד שנים רואה נחקרים שיוצאים מחדרי החקירות, ואני חייב לומר שמחזה מזוויע כמו שראיתי לפנות בוקר לא ראיתי מעולם", אמר בן גביר. "פגשתי את מרשי לאחר 21 ימים בהם נאסר עליו לפגוש עורך דין. פגשתי אדם שבור מנטלית, פיזית, אדם שצריך כרגע טיפול נפשי. חוקרי השב"כ הפכו אותו לצל אדם".

חשוד מחקירת דומא מדבר: "בעטו בי, סטרו לי, טלטלו אותי"

עורך הדין הוסיף כי תחילת החקירות לוותה ב"הטרדות מינית כלפי מרשי, פגיעה במקודש לו, בעולם הערכים שלו, בשמירת התורה והמצוות שלו, מניעת שינה לתקופה ארוכה". לטענתו, חוקרי השב"כ לא הסתפקו בכך: "אחרי שהם רואים שמרשי דבק באמת שלו, הם פשוט מקבלים רישיון להרוג. בשלב מסוים נכנסים לחדרו ארבעה בריונים שמכים אותו, מרביצים לו, קושרים אותו במיטת סדום ומשתמשים במכשירי עינויים - תיאורים מזויעים, מזעזעים, מחרידים".

לדבריו, החשוד סיפר לו על קשירות בתנוחות הפוכות, מכות והפלות לרצפה. "באיזשהו שלב הוא צועק 'די, עזבו אותי, תנו לי ללכת, לא עשיתי כלום' והם אמרו לו 'אם אתה לא נותן הודאה, אנחנו ממשיכים'", הוסיף. "הם פגעו בו והפכו אותו פשוט לצל אדם. הם דרשו ממנו להודות בדברים שלא עשה".

"צריך פסיכיאטר"

בן גביר אמר כי הוא מתבייש בהתנהגות החוקרים, ובתמיכה של מערכת המשפט בכך: "אני מתבייש בכך שחלק מהשופטים בבתי המשפט לא התערבו ונתנו יד להגנתו, הם לא רק התיישרו מול המציאות הזו והיו אדישים, הם גם לא הורו להביא אותו לבית המשפט כזמן שעבר עינויים – הם עשו מעשים שלא יעשו. מרשי כרגע צריך לפסיכיאטר, טיפול רפואי".

ההצתה בבית משפחת דוואבשה (מרים אלסטר / פלאש 90)

העצור סיפר לבן גביר כי ההכאות נמשכו גם הבוקר: "מכשירי עינויים ומיטות עינויים – דברים שרואים רק בספרים על האינקוויזיציה". בעקבות הדברים החמורים של החשוד, בן גביר דורש להפסיק את החקירה: "אני חושב שיש כאן פרשת 300 חדשה של שב"כ".

"עבודה מצוינת"

ראש הממשלה נתניהו התייחס לטענות נגד השב"כ בפתח פגישתו עם נשיא אוקראינה. "ראש השב"כ יורם כהן ואנשיו עושים עבודה חשובה ומצוינת למען עם ישראל ולמען ביטחון ישראל", אמר. "המתקפות עליהם אינן מקובלות עליי. אנחנו מדינת חוק. כל פעילות השב"כ מתבצעת על פי חוק והפעילות הזאת מתבצעת בפיקוח צמוד של היועץ המשפטי לממשלה ושל משרד המשפטים, של בתי המשפט ובאישורם".

נתניהו הוסיף: "יש טרור ערבי שאנחנו מטפלים בו, נלחמים בו יומם ולילה בכל זירה, אבל לצערי מעת לעת יש גם פעולות טרור שמתבצעות על ידי יהודים ושירות הביטחון הכללי מטפל גם בהם. לא נקבל טרור מכל צד שהוא".

מהשב"כ נמסר בתגובה: "לנוכח האיום הביטחוני המשמעותי הנשקף מפעילותם בשטח של חברי ההתארגנות, והחובה לסכל מבעוד מועד את כוונתם להמשיך ולבצע פיגועי טרור חמורים העלולים להוביל לפגיעות בנפש, נעצרו לחקירה מספר פעילים מרכזיים בהתארגנות הטרור, ואלה נחקרו באופן אינטנסיבי על אודות החשדות המיוחסים להם.

"שירות הביטחון הכללי הינו ארגון ממלכתי וכל פעולותיו מבוצעות על פי דין. חקירות השב״כ מתנהלות בהתאם להוראות החוק והפסיקה, ונתונות לפיקוח היועמ״ש לממשלה, פרקליטות המדינה ובתי המשפט. החקירה מצוייה עדיין תחת צו איסור פרסום ואנו מנועים מלהתייחס לפי שעה לפרטים אודות תכניה והפעולות הננקטות במהלכה".