הודח הקצין שאיבד חומרים מסווגים

אל"מ אילן לוי, קצין בכיר בתותחנים, השאיר מסמכים מסווגים שהכילו מידע רגיש במיוחד במכוניתו שנגנבה. לאור ממצאי התחקיר החליט הרמטכ"ל איזנקוט להדיח אותו מתפקידו. פרקליטו: "אל"מ לוי השאיר את החומר המסווג ברכבו מבלי משים בשל עייפות, ההחלטה מהווה פגיעה קשה בקצין מצטיין"

אילוסטרציה (פלאש 90)

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט הודיע הבוקר (שלישי) כי החליט להדיח מתפקידו את קצין התותחנים של פיקוד הצפון אלוף משנה אילן לוי לאור ממצאי האירוע בו נגנב רכבו ובתוכו מסמכים מסווגים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר הושעה אל"מ לוי, קצין בכיר בחיל התותחנים, בעקבות חשיפת התקרית. מבדיקת צה"ל עלה כי המסמך הרגיש היה במכונית שחנתה מחוץ לביתו של הקצין הבכיר במרכז הארץ. בסופו של דבר החומר המסווג אותר והקצין הושעה.

פרקליטו של הקצין, הסנגור הצבאי הראשי אל"מ אשר הלפרין, הסביר כי התקרית נבעה כתוצאה מעייפות. "אל"ם אילן לוי נטל עמו לביתו חומר מסווג בהוראת מפקדו לצורך ביצוע תפקידו", אמר. "בשל עייפות מצטברת שנבעה ממילוי משימותיו בפיקוד הצפון בימים שקדמו לאירוע הותיר מבלי משים את החומר במכוניתו בחניית ביתו. המכונית נגנבה אך כל המסמכים המסווגים אותרו, כך שבפועל לא נגרם נזק ביטחוני".

"ראוי לציין כי מקרה זה אינו מאפיין כלל את התנהלותו של הקצין במשך למעלה מ-25 שנות שירות", הוסיף פרקליטו של לוי. "אנו מצרים על ההחלטה שנתקבלה לפיה הקצין יסיים לאלתר את תפקידו, החלטה שמהווה פגיעה קשה בקצין מצטיין אשר הקדיש את כל חייו הבוגרים לביטחון מדינת ישראל, לרבות כמג"ד במלחמת לבנון השנייה וכמפקד על כוחות שלחמו בחמאס במבצע 'צוק איתן' והכל תוך סיכון חיים והקרבת חיי משפחה".

בצה"ל ציינו כי המסמך מכיל עבודה מודיעינית של שנים שעלולה הייתה להיחשף. גם בעבר הודחו קצינים בכירים שנגנבו מהם חומרים מסווגים.

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני.