החשוד מחקירת דומא מדבר: "בעטו בי, סטרו לי, טלטלו אותי"

אחד משני העצורים בפרשת הצתת בית משפחת דוואבשה בדומא ששוחררו אמש למעצר בית, מספר על אלימות בחדרי החקירות. בריאיון בלעדי הוא מדבר על מכות, טלטולים ומניעת שינה בידי חוקרי השב"כ במסגרת אחת החקירות המסובכות של מערכת הביטחון בתקופה האחרונה

בלעדי: י' נחקר במשך שמונה ימים באחת מפרשיות הטרור היהודי החמורות ביותר שהיו בישראל. בריאיון בלעדי לחדשות 2 הוא מספר את מה שניתן להגיד על מאחורי הקלעים של חקירת שב"כ לפיענוח הצתת בית משפחת דוואבשה בדומא. "עצרו אותי ביום ראשון בבוקר", שחזר. "חסמו אותי ברחוב קטן בשכונה בירושלים. פתאום צצו אנשים על אזרחי ותקפו אותי, שמו לי אזיקים על הידיים. החוקר אמר לי שאני חשוד ברצח ובהצתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מרגע שנכנסתי למתחם שב"כ, כל עובד שם ניסה לדובב אותי", סיפר י' על החקירה. "בשלב הראשוני הם רצו רק שאדבר איתם, שאצור איתם קשר כלשהו. לא דיברתי איתם מילה. החוקר התחיל לשאול אותי, תספר לנו איך אתה קשור לדומא. על הפעילות האלימה שלך, על החברים שלך, אין לך כבר מה להפסיד. כל החברים שלך פתחו עליך כבר".

י', בן 24, עלה מברית המועצות לבדו. אתמול (ראשון) הוא שוחרר למעצר בית באזור השפלה. לדבריו לאחר מספר ימי חקירה שבהם שתק, הבהירו לו החוקרים שהוא עצמו אינו חשוד ברצח, אולם להערכתם הוא מחזיק במידע על מי שיכולים לעמוד בימים הקרובים בפני כתבי אישום. הוא טען שחלק ניכר מהחקירות כללו גם אמצעים פיזיים של טלטולים וסטירות.

זירת ההצתה בדומא (יוסף דירייה, בצלם)

"מהרגע שהגעתי לחקירה, חקרו אותי בסביבות שש פעמים, כמעט לא נתנו לי לישון", טען י'. "מה שאני זוכר שהיה זה חקירות ארוכות, במשך שלוש ארבע שעות, עם רגליים קשורות מאחורי הכסא שמחובר לרצפה. הם בעטו בי ברגליים, סטרו לי, הרימו לי את הראש בכוח, טלטלו אותי".

לדבריו, גם כשהוחזק בתא מעצר מרוחק הוא הוכה בידי מדובבים שהוכנסו לתאו שטענו שהם חושדים בו שיספר דברים שראה ושמע בתא. בתמורה - הם דרשו שגם הוא יספר דברים אפלים מעברו. "אחד מהם תפס אותי במעיל, הרים אותי כמה פעמים", אמר. "הוא דפק לי את הראש בקיר, ואז באיזשהו שלב נתן לי מכות באשכים".

"מדומא נותרה דממה" 

"נוכחנו לדעת ששירות הביטחון הכללי יעשה הכל אבל הכל להוציא הודאות שווא מהחשודים או מהעצורים שנמצאו", אמר פרקליטו של י', עורך דין אביחי חג'בי. "גם אם אותה הודאה תוצא מעצור כזה או אחר, האם הוא יפיג את הספק בליבו של כל אחד, האם הוא ביצע את העבירה? אני יכול רק לומר דבר אחד - מדומא נותרה דממה".

"לכנס את ועדת שב"כ" (Hadas Parush/Flash90)

משב"כ נמסר בתגובה: "לנוכח האיום הביטחוני המשמעותי הנשקף מפעילותם בשטח של חברי ההתארגנות והחובה לסכל מבעוד מועד את כוונתם להמשיך ולבצע פיגועי טרור חמורים העלולים להוביל לפגיעות בנפש, נעצרו לחקירה מספר פעילים מרכזיים בהתארגנות הטרור, ואלה נחקרו באופן אינטנסיבי. שירות הביטחון הכללי הינו ארגון ממלכתי וכל פעולותיו מבצוצעות על פי דין. חקירות השב"כ מתנהלות בהתאם להוראות החוק והפסיקה ונותונות ללפיקוח היועמ"ש, פרקליטות המדינה ובתי המשפט".

בתגובה לטענות נגד שב"כ, פנתה שרת המשפטים איילת שקד לראש הממשלה נתניהו לכנס דיון דחוף בוועדת השרים לענייני השב"כ, שם היא מבקשת לברר אם הטענות נכונות ששבכ משתמש בסטירות ובטלטולים. קריאתה של שקד מבוססת על פסיקת בג"ץ משנת 99' לפיו שימוש באמצעים אלימים בחקירות מותר רק במקרים של 'פצצות מתקתקות' ולא בחקירת אירועי עבר.