מתיחות בצפון: "נשארים בכוננות"

התגובה על חיסולו של סמיר קונטאר לא איחרה לבוא. בשעות הערב התפוצצו שלוש רקטות בגבול הצפון והפכו את הכוננות – למציאות. למרות שבצה"ל הורו על חזרה לשגרה, תושבי הצפון וראשי המועצות שבאזור הגבול ממשיכים להיות קרובים למרחבים המוגנים

בחלק מהמועצות פתחו מקלטים (דיאנה חננשוילי, משרד הביטחון)

החיסול של סמיר קונטאר שיוחס לישראל, גרם למתיחות רבה בגזרת הצפון. כבר משעות הצהריים (ראשון) הכינו עצמם התושבים באזור לתגובה שתגיע מלבנון. בשעות הערב החשש הפך למציאות, כששלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בגליל המערבי. במערכת הביטחון הורו לתושבים לחזור לשגרה, והם מספרים שזו שגרה מתוחה ממילא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יונתן, תושב מצפה-מנות שבגליל המערבי, סיפר לחדשות 2 Online כי לאחר ההתנקשות בקונטאר הם שיערו שעלולה להגיע תגובה מכיוון לבנון. "לאחר האזעקה הערב, שמסיבה כלשהי לא נשמעה ביישוב שלנו, אשתי והילדה שלי שמעו ממני שהייתה אזעקה ונכנסו למרחב המוגן", סיפר. "אנחנו שומרים על קור רוח וסומכים על צה"ל שיפעל במידת הצורך כדי לשמור על הביטחון באזור".

דברים ברוח דומה סיפרו בני משפחת גבזו המתגוררים באחד היישובים הסמוכים לנהריה. "הופעלה אזעקה ויישר נכנסנו לממ"ד", מספרת אם המשפחה. "מסביבות אחר הצהריים שקט, אבל אנחנו עם מחשבות שדברים עוד יכולים לקרות - אנחנו רגילים לזה", הוסיפה. ילדי המשפחה לעומת זאת, מתקנים את האם וטוענים: "אנחנו לא כל כך רגילים לזה".

בחלק מהמועצות פתחו מקלטים

גבריאל נעמן, ראש המועצה המקומית שלומי, טון שלמרות הנחיות צה"ל על חזרה לשגרה, הוא מחכה ללילה. "אנחנו בכוננות, הלילה יהיה המבחן ובמהלכו נחליט מה נעשה מחר", הסביר נעמן.

"איך ששמענו על הנפלות קיימנו הערכת מצב יחד עם גורמי הביטחון במועצה" סיפר ראש המועצה. "הנחתי לפנות את התלמידים מהמתנ"סים, הורתי לפתוח מקלטים וביקשתי מהתושבים להישאר בקרבת הממ"דים".

בעקבות הנפילות: כוננות בגבול הצפון (יובל אפריאט, טופ ליין)

בסוף דבריו ביקש נעמן לחזק את ידי צה"ל ואמר כי לדרג המדיני אין מה לחשוש בנוגע לטיפול בטרוריסטים. "אנחנו תושבי הצפון ניתן את הגב שלנו ונהיה חזקים, כפי שתמיד עשינו והיינו", אמר.

"מתורגלים במצבים כאלו"

ז'קי סבג ראש עיריית נהריה אמר גם הוא דברים דומים. "הנפילות היו מחוץ לשטחי העיר ואנחנו מתורגלים במצבים כאלה וחזרנו לשגרה", טען. "אני מבקש מתושבי העיר לעקוב אחר עדכונים אך להמשיך בסדר יומם הרגיל".

כמו במועצה השכנה שלומי, גם בנהריה הוחלט לפתוח את המקלטים. "נציין כי אין שום הוראה להיכנס למקלטים והם נפתחו אך ורק על מנת להימנע מסיכונים ולתרום להרגשת הביטחון הכללית" הבהירו בעיריית נהריה.

"המקלטים נפתחו לשיפור תחושת הביטחון" (פלאש 90)

יורם ישראלי, ראש מועצת מטה אשר מספר על כך ששלוש הנפילות לא הפתיעו גם אותו. "יש פה מתיחות ולמרות שכל המומחים העריכו שלא תהיה תגובה כזו מהצד הלבנוני זה קרה. כנראה שמישהו שם היה חם על ההדק", טען ישראלי.

"גבול הצפון הוא כמו כל הגבולות האחרים במדינה, אנחנו תמיד בדריכות", סיפר ישראלי. "אנחנו סומכים על צה"ל ועל האינפורמציה שגורמי הביטחון מעבירים לנו, אבל אנחנו חייבים להיות מוכנים".