עמירם לוין: "צה"ל חייב את הביקורת כדי לתקן"

לאחר שסיפק תמיכה לארגון "שוברים שתיקה", הסביר האלוף במיל' עמירם לוין כי המניע לפרסום דבריו היה רצונו להמשיך ולהגן על חיילי צה"ל. "צה"ל חייב את הפתיחות כדי ללמוד", אמר בריאיון מיוחד ל"פגוש את העיתונות". בהמשך מתח ביקורת על החלטת יעלון למנוע מהארגון להיפגש עם חיילי צה"ל: "טיפשות או פחדנות"

"'שוברים שתיקה' הוא אינו הנושא המרכזי, אלא ההסתה וסתימת הפיות שהולכת ומחריפה" - כך הסביר האלוף (במיל') עמירם לוין את החלטתו לתמוך באופן פומבי בארגון "שוברים שתיקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון מיוחד ל"פגוש את העיתונות", הסביר לוין, אחד מהקצינים המעוטרים בצה"ל, כי המניע שהוביל אותו לפרסם את דברי התמיכה בארגון הוא רצונו להגן על הצבא. "צה"ל נשלח על ידי המדינה לפרונט לשלוט ולנהל את הכיבוש על הפלסטינים", אמר. "זו משימה קשה ומורכבת שמטבעה היא משחיתה ומסאבת. כדי לשמור על המוסר שלו, צה"ל - שהוא צבא מוסרי, חייב את הביקורת ואת הפתיחות הזאת בשביל לתקן את עצמו, בכדי ללמוד, ובשביל להזהיר את עצמו ואת הדרג המדיני".

לוין אף קרא לחדול מגל ההסתה שלדבריו שולט בשיח בארץ: "כשאריק שרון אמר שלשלוט בעם אחר זה רע, הוא הפך לבוגד. כשהנשיא כשהיה מוכן להקשיב בכנס 'הארץ' - הוא הפך לבוגד. כשבית המשפט פסק משהו שלא מתאים לבון טון שהולך עכשיו, אז שולחים להם D-9 לחסל אותם. מוכרחים להפסיק את זה".

בהמשך מתח לוין ביקורת על שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בשל החלטתו שלא לאפשר לארגון "שוברים שתיקה" להיפגש עם חיילים. "אני לא מסוגל להבין את זה", אמר. "זה טיפשות, או פחדנות, או תפיסת שלטון מעוותת של משטרים אפלים שאף אחד לא רוצה להיות שם. יעלון היה צריך להנחות את הרמטכ"ל לטפל בנושא. הנחייה מהסוג שניתן לא נותנת עכשיו לצבא פתח לקבוע מדיניות בנושא".

על החלטת יעלון: "תפיסת שלטון מעוותת" (פלאש 90 - יהונתן סינדל)

ביקורת ברוח דומה אמר על שר החינוך נפתלי בנט, שאסר את כניסת אנשי הארגון לבתי הספר: "הוא עושה טעות שהוא לא נותן שיישמעו את הדברים הללו, לפחות בארגוני המורים שאמונים על החינוך". 

"שומרים על החייילים במקום שהפוליטיקאים הפקירו"

לוין, שפיקד בעברו על סיירת מטכ"ל ושימש כמשנה לראש המוסד סיפק בסוף השבוע רוח גבית לארגון "שוברים שתיקה" במודעה שפרסם אתמול בעיתון "הארץ". המתקפה נגד הארגון החלה בשבוע שעבר, עם הופעתו בכנס בניו יורק שבו השתתף גם נשיא המדינה ראובן ריבלין. הביקורת התקיפה נסובה סביב העדויות שמשמיעים הלוחמים לשעבר ברחבי העולם, דבר שלטענת המתנגדים פוגע בשמה של מדינת ישראל.

"בתנאים הקשים הנכפים על צה"ל, עליו להיאבק יום יום כדי לעודד ולשמר את רמת המוסר הגבוהה", כתב לוין. "'שוברים שתיקה' שומרים על חיילי צה"ל במקום בלתי אפשרי שבו הפוליטיקאים הפקירו אותם".

"לעודד את הארגון" (ארכיון)

"ההנחיות להשתקת שוברים שתיקה הן הפוגעות ומחלישות את צה"ל. צה"ל חייב לעודד את שוברים שתיקה ושכמותם להשמיע קולם ללא מורא בצה"ל ובחברה הישראלית (ורק בצה"ל ובחברה הישראלית). כמי שהיה פעם לוחם ומפקד, והיום כאבא לשני קצינים קרביים ששירתו בצנחנים והיו וראו במו עיניהם, אני שובר שתיקה".