קמפיין רשת: "לחשוף את שמות עצורי דומא"

חקירת המעורבים לכאורה בהצתת בית משפחת דוואבשה בדומא נמשכת, ופעילי ימין קוראים לחשוף את שמותיהם ולפעול לשחרורם: "החוקרים מענים, הסוף לא נראה באופק". בשב"כ דוחים את הטענות: "מכפישים את הארגון, החקירה מתנהלת לפי החוק"

אחד הפוסטים מתוך המחאה הוויראלית

מחאת הימין נגד התנהלות השב"כ בפרשת דומא מתגברת: הערב (חמישי) הפגינו קרובות משפחה של חלק מהעצורים מול ביתו של ראש השב"כ. בימים האחרונים מתנהל קמפיין נרחב ברשתות החברתיות לפרסום שמותיהם של חלק מהעצורים. במקביל בשב"כ פרסמו הודעה חריגה, בה הם דחו את הטענות לעינויים והבהירו כי החקירה "מתנהלת לפי החוק". את האמירות הקשות נגד החקירה כינו בארגון "מסע הכפשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בפוסטים ברשתות החברתיות, שהופצו על ידי פעילי ימין ותושבי יהודה ושומרון, סיפרו על הצעירים שעוכבו בידי שב"כ והאשימו את הארגון בעינויים – האשמות שהשמיעו היום גם עורכי דינם של חלק מהעצורים מטעם ארגון חוננו. על אחד הצעירים נכתב: "החוקרים מענים אותו ואת חבריו והסוף לא נראה באופק".

עוד נטען במחאה הוויראלית כי החשודים עצורים ללא זכויות ותנאים בסיסיים, ונמנע מהם במשך זמן רב לפגוש את עורכי דינם: "את גודל הזוועות מתחילים לגלות רק עכשיו". פעילי ימין שקראו לשבור את השתיקה והצווים סביב הפרשה טענו כי "היום זה הוא, מחר זה הילדים שלכם" והדגישו כי מדובר במחאה שאמורה לסחוף אנשים מכל צדדי הקשת הפוליטית: "בואו לא נהפוך אדישים! למען הילדים של כולנו, עוצרים את הזוועה הזאת!"

ההצתה בכפר דומא (FLASH 90)

השב"כ: לא עינויים, חקירה אינטנסיבית

עורכי דינם של העצורים, מטעם ארגון "חננו", כינסו היום מסיבת עיתונאים בה טענו כי על הנערים מופעל לחץ פיזי ונפשי כבד, וכי בחלק מהמקרים שיטות החקירה הופעלו "שיטות קשות של עינויים, אלימות פיזית מזעזעת שכמותה לא שמענו במדינת ישראל". כמו כן טענו הפרקליטים כי בניגוד לטענות במערכת הביטחון, "תיק דומא לא פוענח - אין להם ראיות".

בשב"כ פרסמו במקביל הבהרה בתגובה לטענות מקורביהם של החשודים: למרות שהם מנועים מלהתייחס מפורשות לפעולות החקירה, לדבריהם מדובר ב"חקירה אינטנסיבית" שמנוהלת לפי החוק. "מאז ביצוע המעצרים, שב"כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך שמטרתו להכפיש את הארגון ועובדיו ולשבש את פעילותו המבצעית", נטען בהודעה. "ניסיון זה ראוי לכל גינוי ואין בו בכדי לרפות את ידי שב"כ מהמשך פעילותו, כשליחם של אזרחי מדינת ישראל, ותחת ערכים ממלכתיים".

לדברי הארגון, החקירה מתמקדת ב"התארגנות טרור יהודי, אשר פעיליה חשודים בביצוע פיגועי טרור חמורים, אשר בין היתר סיכנו חיי אדם, קודשי דת ורכוש" - ובראשם כמובן רצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא. "התארגנות זו מאופיינת באידיאולוגיה קיצונית, אנטי-ציונית, אשר שמה לה למטרה לפעול באמצעים אלימים לשינוי סדרי המשטר במדינת ישראל, זאת לרבות באמצעות ביצוע פיגועי טרור אשר יקדמו את מטרותיה".

שירות הביטחון הכללי

"החשודים התכוונו להמשיך ולבצע פיגועים"

על הצתת הבית בכפר דומא, בו נהרגו שני ההורים למשפחת דוואבשה ותינוקם בן השנה וחצי, אמרו בארגון כי "הם תרמו לערעור היציבות באזור והשפיעו לרעה על מצב הביטחון". בתגובה לחקירה, שזכתה לביקורת מצד מקורבי החשודים ועורכי דינם שטענו לעינויים בחקירה, הבהירו בארגון כי "לנוכח האיום הביטחוני המשמעותי הנשקף מפעילותם בשטח של חברי ההתארגנות, והחובה לסכל מבעוד מועד את כוונתם להמשיך ולבצע פיגועי טרור חמורים העלולים להוביל לפגיעות בנפש, נעצרו לחקירה מספר פעילים מרכזיים בהתארגנות הטרור, ואלה נחקרו באופן אינטנסיבי על אודות החשדות המיוחסים להם".

"יודגש שהחקירה עדיין מצויה תחת צו איסור פרסום ואנו מנועים מלהתייחס לפי שעה לפרטים על אודות תכניה והפעולות הננקטות במהלכה", נכתב בהודעת שב"כ. "כל פעולותיו של השב"כ, לרבות החקירות המנוהלות על ידו, מבוצעות על פי הוראות החוק והפסיקה ונתונות לפיקוח הדוק של כלל הגורמים הרשמיים הנוגעים בדבר". בשלב זה טרם הותרו לפרסום פרטי החשודים, שנעצרו בשבועות האחרונים במסגרת ההתפתחות המשמעותית בפרשה.