המחלוקת שעצרה את סלילת הכביש העוקף לצומת הגוש

בשל חוסר באישורים מתאימים, הורה המנהל האזרחי לצה"ל להפסיק את העבודות על כביש שיעקוף את צומת הגוש, בו התבצעו מספר רב של פיגועים בגל הטרור האחרון. כלי רכב פלסטינים לא יורשו לנסוע בציר העוקף, שכעת עמלים על הסדרת תכנונו

נעצרה תוכנית למיגון צומת הגוש

אחרי שלושה חודשים של "גל טרור", אחד האתגרים המרכזיים בפניו עומדים כוחות הביטחון הוא ההגנה על האזרחים והחיילים בצומת הגוש שבגוש עציון. אחת התוכניות שכבר החלה את שלביה הראשונים, נעצרה בשל חוסר באישור מתאמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפיקוד המרכז מנסים כבר שלושה חודשים לגבש תכנית שתתמודד עם הפיגועים החוזרים ונשנים בצומת הגוש. אחת התכניות שעלו וכבר החלה להתבצע היא סלילת כביש עוקף לצומת המסוכן.

על פי התוכנית, כוחות צה"ל יסללו כביש עוקף שיחבר את ציר 60 עם קטע הכביש המוביל ליישובי גוש עציון, ובכך למעשה כלי רכב ישראלים יוכלו לדלג צומת הגוש. כניסת כלי רכב פלסטינים, לא יורשו לנסוע בציר החדש.

סלילת כביש דורשת תהליך תכנוני מקצועי וסדור על פי הנחיות בטיחותיות של משרד התחבורה, על מנת להבטיח את בטיחותו לנוסעים, ולכן המנהל האזרחי המליץ לבצע הליך תכנוני טרם המשך העבודות.

בצה"ל לא חיכו הרבה והחלו מיד בעבודות על תשתיות הציר העוקף, אך העבודות נתקלו במחסומים. המנהל האזרחי הורה על עצירת העבודות וזאת בשל חוסר באישורים מתאמים. בצה"ל ובמנהל האזרחי עומלים כעת על קבלת אישורים אלו, על מנת להוציא לפועל את התכנית.

בצה"ל הבהירו הערב כי "סלילת הכביש תושלם בכפוף לקבלת כל האישורים הנדרשים לצעד מן הסוג הזה".

מהמנהלת תיאום הפעולות בשטחים מסרו כי סלילת כביש דורשת תהליך תכנוני מקצועי וסדור על פי הנחיות בטיחותיות של משרד התחבורה, על מנת להבטיח את בטיחותו לנוסעים, ולכן המנהל האזרחי המליץ לבצע הליך תכנוני טרם המשך העבודות.