מנת הקרב מתחדשת: טחינה וטונה בטעמים

הצבא צועד על קיבתו, והטעמים משתנים: בצה"ל נערכים לשינוי משמעותי באוכל שיוגש לחיילים באימונים ובשדה הקרב. בתוך כשנתיים, כך מקווים, החיילים יזכו לאוכל ארוז בוואקם במנה שתכלול חזה עוף, פחית שתייה, פחמימה, ירק - וגם מגבון, לשמירה על הניקיון. כל הפרטים

טעמים חדשים ללוחמים בשטח. אילוסטרציה (דובר צה"ל)

כבר מספר שנים חלפו מאז הוצאת ה"לוף" המיתולוגי ממנות הקרב של צה"ל, וכעת הוחלט על שינויים נוספים במנות הקרב: טחינה וטונה בטעמים. עד היום חולקה לחיילים טונה "סטנדרטית", וכעת מתווספות אפשרויות נוספות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטונה הוכתרה למחליפה הרשמית של הלוף כבר מספר שנים, וגם סקרים בקרב חיילים העלו כי היא מועדפת. עם זאת, לצורך הרענון הוחלט להוסיף לקופסאות טונה בטעמים שונים - טונה פיקנטית, למשל - וכן טחינה שתתווסף לחומוס.

האריזות החדשות נארזו לפני כחודש במרכז המזון ומועברות בימים אלה למחסני החירום. על פי תכנית הצבא, הן ייראו אור רק בעוד כשנתיים – באימונים או בשדה הקרב. עד אז, הצבא ימשיך לחלק את מנות הקרב הישנות.

הכירו: "הארוזית" (דובר צה"ל)

וזה לא השינוי היחיד בתחום הקולינרי: ערכות המזון החדשות ללוחמים באימונים ובשטח, בעיקר בבסיסי האימון החטיבתיים ובגדודי הסיור, זכו לשם החדש "ארוזית". במקום מגשים עם נקניקיות ושניצלים – יוגש ללוחמים מזון בוואקום, שיכול להחזיק כשעתיים בלי קירור ויגיע ישירות לנקודה בה הם נמצאים.

התכנית של הארוזית נבחנה מזה מספר חודשים במרכז המזון של צה"ל, בשיתוף עם חיל הרפואה ומחלקת הציוד הלוגיסטי. כל חייל יקבל קופסא ובה חזה עוף בוואקום או רוסטביף, פסטה קרה בטעמים שנארזה בוואקום, "ירקנית" הכוללת מלפפון, עגבניה, גזר וירקות נוספים הארוזים בוואקום, פחית שתייה, סכו"ם ומגבון לח.

חזה העוף, שישקול כ-150 גרם כל אחד, יגיע בטעמי גריל חרוך, עשבי תיבול וטעם טבעי. טעמי הפחיות יהיו לפי בחירת היחידה, אך לפחות 50% מסך הפחיות או הבקבוקים חייבים להיות של משקאות דיאט או מים מינרליים. חברה אזרחית תשנע את המזון על בסיס יומי לנקודות הקצה, ובמידה ולא תגיע לשם האוכל יובל באמצעים צבאיים.

"מדובר בחלק ממהלך של העברת התפריט הצבאי לבריא יותר", הבהיר בשיחה עם חדשות 2 Online מפקד מרכז מזון, אלוף-משנה אבי הראל. "כבר כיום רוב החיילים אוכלים בשר שהוא גולמי ואוכלים קטניות מלאות". בין היתר מוגשות לחיילים בשטח גם "מנות קרב מתחממות". "אל"מ הראל העריך כי "בשנת 2016 כמעט 100% מהמזון הצבאי יהיה נחשב בריא ולא יכלול בשר מעובד. אנו מטפלים נקודתית בכל המקרים בהם מוגשים לחילים ג'חנונים או בורקסים".