הבתים נהרסו, בשועפאט התגייסו

כבר שנים שישראל הורסת בתי מחבלים במטרה להרתיע פלסטינים שמעוניינים לבצע פיגועים. ביקור אצל משפחות של מחבלים שבתיהן נהרסו מעלה את השאלה – האם הסנקציה הזו באמת מביאה להרתעה?

שבוע לאחר הריסת ביתו של המחבל אבראהים עקארי, שרצח את רב פקד ג'דעאן אסעד ואת שלמה בעדני ז"ל בפיגוע דריסה בירושלים לפני שנה, במחנה הפליטים שועפאט העניינים כרגיל. לאחר הדרמה הגדולה שחווה המחנה, ששיאה בהריסת ביתו של עקארי, והיום - כבר עסוקים בשיקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כסף זו לא הבעיה", מסביר שייח' עבדאללה עלקם. "הכסף הוא לא מכשול כי אין אצלנו אף אחד שהוא בעל מצפון וישאיר ילד זרוק ברחוב, כל ילד שהוא".

300 אלף שקלים, זה הסכום שהצליח לגייס השייח' עלקם - מי שמוגדר כמנהיג האינתיפאדות הראשונה והשנייה במחנה שועפאט. עלקם הוא אסיר לשעבר, בורר מקומי והאדם שעומד בראש הוועדה העממית - אותו גוף שעוסק בשבוע האחרון בגיוס תרומות עבור האם וחמשת ילדיו של עקארי.

אמנם הרס הבתים נועד להרתיע, אלא שהפלסטינים מתגייסים כדי להילחם בסנקציה הזו. בבית הזמני של משפחת עקארי במחנה הפליטים ממתינים להם מוצרים חדשים ומזון שנתרמו עבורם במיוחד.

"זה לא יביא להרתעה, זה לא יעשה כלום", קובע מוחמד, שכנם של המשפחה. "המחבלים לא חושבים. אין להם אבא ואמא כשהם הולכים. עקארי ידע שהבית שלו ייהרס ועדיין הוא עשה את הפיגוע. כל אחד והשכל שלו. אני לא חושב שלהרוס בתים יעזור לישראל. אם יהיה שלום זה יעצור את זה.

מאחורי השיכון של בני המשפחה עומד מערך חברתי מאורגן היטב. בימים האחרונים עוברת מעכונית להתרמה בסמטאות המחנה, שקוראת להמונים לגייס כספים לטובת משפחת עקארי.

"כסף זו לא בעיה"

שיקום בתים - גם בשכם

לא רק בשועפאט מתגייסים לטובת שיקום בתי מחבלים. בשכם החלו בקמפיין דומה בניסיון לאסוף תרומות לבנייה מחדש של בתי רוצחי בני הזוג הנקין ז"ל. עד כה נאספו כ-300 אלף שקלים בכסף ובתכשיטי זהב. כעת החברה מתגייסת, לאחר שהרשות הפלסטינית עצרה את העברת הפיצויים עבור בני משפחות מחבלים שבתיהם נהרסו.

על אף המסרים התומכים והנחרצים מצד האוכלוסיה במחנות הפליטים, לפיהם אין תועלת בהריסת המבנים, שיחה עם אשתו של אחד הרוצחים מראה תמונת מצב שונה: "לו ידעתי לא הייתי נותנת לו ללכת. יש לו ילדים. אבל זה עניין אישי, פעולה של אדם יחיד לנו אין קשר לזה".

עם זאת, הרעיה קובעת שאין כל הרתעה בהריסה. "ההפך הוא הנכון. כשהם הורסים בית, הם מפוצצים דבר גדול יותר. הבתים שנהרסו חזרו אלינו בקלות".