טעות בלשכה: החייל הוא חיילת

בקשה של מועמדת לשירות ביטחון לפטור מטעמי דת הובילה לכך שלא שירתה בצבא - זאת מבלי שאישרו את בקשתה. השוטרים הצבאיים שהגיעו לעצור אותה ציפו לגבר, משתמט משירות לכאורה. גורם בצה"ל: בחלק מהמסמכים היא אכן זוהתה כזכר

אילוסטרציה (רויטרס)

חשבו שמדובר בגבר ולא באישה: בקשה של מועמדת לשירות ביטחון לפטור משירות צבאי מטעמי דת שהוגשה לצה"ל, הובילה לכך שכלל לא שירתה בצבא - זאת מבלי שטיפלו בבקשתה ואישרו אותה. הסיבה: בלשכת הגיוס סברו שמדובר בגבר ולא באישה עקב טעות ברישום - כך נטען בשבוע שעבר בדיון בעניינה שנערך בבית הדין הצבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שוטרים צבאיים הגיעו לביתה של המלש"בית במטרה לעצור משתמט, גבר שהתחמק לכאורה משירות בצה"ל למשך 4 שנים ו-10 חודשים - אלא שאז גילו שמדובר באישה. כיוון שבין השוטרים שהגיעו לביתה לא הייתה גם שוטרת צבאית - לא ניתן היה לבצע את המעצר, זאת על פי הנהלים.

לאחר שלמקום הגיעה שוטרת צבאית והמלש"בית נעצרה, היא הבהירה כי העבירה מסמכים המעידים על היותה שומרת מצוות ללשכת הגיוס במסגרת הזמן הדרוש, אך אלה לא טופלו. בבית הדין צוין כי למרות שהעבירה את המסמכים, היא לא וידאה את הטיפול בהם - כפי שהיה עליה לעשות, כך שבפועל לא פטרו אותה משירות באופן רשמי. משלא דאגה להסדרת מעמדה, טענו בבית הדין, הרי שביצעה עבירה ועליה לתת את הדין בשל כך.

"שמה הפרטי תואם לשני המינים, ולכן טעו"

נשיאת בית הדין הצבאי, אל"מ מאיה הלר, ציינה עם זאת כי "מטעם שאינו ברור, צוין בלשכת הגיוס כי מדובר במלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) ממין זכר, כשהפרוצדורה הקבועה בחוק ביחס לפטור מטעמי דת לגברים היא שונה. משכך, לא טופל עניינה כיאות".

עורך דינה של הנאשמת, עידן דביר, אמר כי "במערכת כל כך גדולה ומסורבלת צפוי כי מעת לעת ייעשו טעויות. מרשתי נפגעה מאותה טעות היות ונחשבה לגבר - אולי משום ששמה הפרטי מתאים לשני המינים - אך התביעה הצבאית נתנה לדברים אלה משקל במסגרת ההסדר המקל אליו הגענו".

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')


כחלק מהסדר טיעון שנקשר בין התביעה הצבאית לבין סנגורה, עו"ד עידן דביר, גזר עליה בית הדין הצבאי עונש של 40 ימים בפועל בניכוי ימי מעצרה ו-40 יום מאסר על תנאי.

מדובר צה"ל נמסר: "החיילת הייתה מודעת לחובת גיוסה אולם לא שיתפה פעולה עם הליכי הגיוס. כאשר הוצא נגדה צו גיוס, החיילת התייצבה אך לאחר מכן עזבה את הבסיס ללא אישור מגורמי לשכת הגיוס ומשכך הוגדרה לפי דין כמשתמטת. גזר דינה נקבע בהתחשב בנסיבותיה האישיות, וכן בהתאם לזכאותה לפטור משירות מטעמי דת, שניתן לחיילת לפני כשבועיים בוועדת דת, ללא קשר לטענות החיילת לזכאותה לפטור זה מלכתחילה".

גורם בצה"ל אישר כי בחלק מהמסמכים היא אכן זוהתה כזכר, אך ציין כי לא מדובר בכל המסמכים.