לקראת הכרעה: מ-3 ייצא ראש המוסד?

נתניהו צפוי למנות בימים הקרובים, אולי עוד היום, את ראש המוסד הבא. 3 מועמדים מסתמנים כמובילים להחליף את פרדו: ראש המל"ל יוסי כהן, מנכ"ל משרד המודיעין רם בן ברק והמשנה לראש המוסד נ'. ייתכן כי ברגע האחרון יועדף מועמד חיצוני לתפקיד, לאחר שנתניהו עיכב את המינוי בשבועות האחרונים

המועמדים הסופיים (מימין): בן ברק, נ' וכה (חדשות 2)

הסחבת במינוי ראש המוסד החדש: ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי למנות בימים הקרובים, ולפי חלק מההערכות ייתכן שעוד היום, ראש חדש למוסד שיחליף את תמיר פרדו. פרדו כבר היה אמור לסיים את תפקידו, אך נתניהו מעכב את המינוי כבר כמה שבועות וכהונתו הוארכה זמנית. המרוץ מתמקד בשלושה מועמדים: יוסי כהן (ראש המועצה לביטחון לאומי), רם בן ברק (בכיר לשעבר במוסד ומנכ"ל המשרד לענייני מודיעין) ונ', המשנה הנוכחי לראש המוסד פרדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כהן, שמכהן גם כראש המטה לביטחון לאומי, עובד בצמוד לנתניהו בתחומים המדיניים והביטחוניים וההיכרות בין השניים נחשבת קרובה. כהן הוא גם בכיר לשעבר במוסד ושימש כמשנה לראש המוסד וראש אגף "צומת" - האגף שמפעיל את קציני האיסוף ואת רשת הסוכנים של המוסד ברחבי העולם.

על המועמד נ' לא ניתן לספר יותר מדי, מעבר לעובדה שהוא המשנה הנוכחי לראש המוסד תמיר פרדו.

המועמד השלישי לתפקיד, על פי ההערכות, הוא רם בן ברק - גם הוא בכיר לשעבר במוסד, שעסק במבצעים חשאיים רבים ומוצלחים. בן ברק משמש בשנה וחצי האחרונה כמנכ"ל משרד המודיעין, לאחר שמונה על ידי יובל שטייניץ והמשיך תחת כהונתו של שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ.

מי יעמוד בראשות המוסד? (חדשות 2)

נתניהו סירב להבטיח לכהן את המינוי

בן ברק הצטרף למוסד ב-1984, ושירת במגוון תפקידי שטח ופיקוד מבצעיים באגף קשת - האגף האחראי להשגת מודיעין באמצעים אלקטרוניים, כולל הטמנת אמצעי ציתות והאזנה. ב-1991 הוא נעצר עם סוכני מוסד נוספים בקפריסין במהלך השתלת מכשירי האזנה בשגרירות אירן בקפריסין: חברי החולייה הורשעו בגין הסגת גבול. נגזר עליהם קנס ולאחר מכן הם שבו לישראל. ב-2004 הוא מונה למפקד אגף קשת, ולאחר מכן כיהן כסגן ומשנה לראש המוסד.

לשכת ראש הממשלה הכחישה בשבוע שעבר פרסום ב"ידיעות אחרונות" לפיו מפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן הוא מועמד, אך לא הכחישה כי נתניהו בוחן מועמד חיצוני לתפקיד. עם זאת, ההערכות הן שנתניהו ימנה את יוסי כהן, שלו יש היכרות קרובה איתו - אם כי לאחרונה דיווחו מקורבים כי נתניהו סירב לתת לכהן הבטחה ברורה בנושא.

ראש המוסד היוצא תמיר פרדו (רויטרס)

ברור כי אם נתניהו ימנה מועמד אחר, זו תהיה הבעת אי אמון ותביא לפרישתו של כהן מתפקידו כראש המל"ל. עדות נוספת לשיתוף הפעולה בין השניים ניתן לראות בדבריו של כהן אתמול בוועדת הכלכלה של הכנסת, בהם הצדיק את המהלך של נתניהו לשימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים לצורך העברת מתווה הגז.