המאבק בטרור היהודי: הנתונים נחשפים

עם הפרסום אודות מעצר חשודים ברצח משפחת דוואבשה, הגיעו לידי חדשות 2 Online נתונים שמצביעים על עלייה בהליכים נגד חשודים בביצוע פשעי שנאה: מתחילת השנה הוצאו 43 צווים מנהליים והוגשו כ-70 כתבי אישום

עליית מדרגה במאבק. ההצתה בכפר דומא (Miriam Alster/FLASH90)

המאבק של כוחות הביטחון בטרור היהודי הוביל לבסוף ללכידתם של חשודים ברצח המשפחה הפלסטינית מכפר דומא. חלק מהפרטים עדיין נמצאים תחת צו איסור פרסום, אך ניתן לומר כי מדובר בתוצאה של הפעילות הממוקדת נגד גורמים יהודיים קיצוניים. כעת נחשפים גם הנתונים שמעידים על עליית המדרגה - ועל היד הנוקשה נגד מבצעי הטרור היהודי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי נתוני השב"כ שהגיעו לידי חדשות 2 Online, מאז תחילת 2015 הוצאו 43 צווים מנהליים כגון צווי הרחקה למתסיסים. בנוסף הוצאו ארבעה צווי מעצר מנהליים, לאחר שבתחילת חודש אוגוסט האחרון הורה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון למערכת הביטחון לנקוט אמצעים תקיפים, בהם צווי מעצר מינהליים, נגד חשודים בטרור יהודי.

רוני דניאל: קווים לדמותו של הטרוריסט היהודי

עד להנחיות על מעצרים אלו, התקשו הרשויות להשיג נגד חלק מהמסיתים ראיות לבית המשפט. יעלון הנחה לדרוש את מעצר החשודים במעשי הטרור גם בהיעדר ראיות מספיקות ולהפעיל "יד קלה" בבקשת המעצר. כעת הנתונים מעידים על כך שבמערכת הביטחון כבר לא מהססים לפעול כנגד החשודים גם אם הראיות אינן מספיקות להעמדה לדין בשלב זה.

עשרות כתבי אישום ופענוחים

לשם השוואה, בשנת 2014 הוצאו רק 19 צווים מנהליים וב-2013 13 בלבד. ב-2012 הוצאו 32 צווים כאלו, כך שהנתונים של שנת 2015 מעידים על שימוש מוגבר באמצעים המנהליים. במסגרת צווי המעצר שפורסמו בחודשים האחרונים נעצרו מספר פעילים בתנועת "המרד", בהם מאיר אטינגר - נכדו של הרב כהנא.

כנסיית הלחם והדגים: ההצתה פוענחה (כבאות צפון)

בנוסף הוגשו השנה כ-70 כתבי אישום בגין פשעי שנאה ופשיעה לאומנית: כתבי האישום הוגשו לאחר עבודה מאומצת, בה נטלו חלק השב"כ, צה"ל ומערכת המשפט. בין המקרים הבולטים שפוענחו לאחרונה: מעצר והעמדה לדין של מציתי בית הספר הדו לשוני - שנשלחו למאסר - ומעצרם והעמדתם לדין של רוצחי הנער מוחמד אבו ח'דיר. שני הקטינים שהיו מעורבים ברצח הורשעו, בעוד הנאשם הבגיר לא הורשע בשלב זה בשל מצבו הנפשי.

עוד הוגשו השנה כתבי אישום נגד חשודים בהצתת כנסיית "הלחם והדגים" בטבחה שליד הכינרת, וגם נעצרו מציתים של אוהל פלסטיני בכפר מאלכ.

לא רק בשב"כ מתגאים בהישגים בפענוח המקרים: קצין בכיר בצה"ל טען בשבוע שעבר כי כוחות הביטחון הצליחו לסכל מספר פעולות של קבוצות טרור יהודי. "מתקיים מאמץ מתמשך לחשוף את מבצעי הפשעים השונים. סיכלנו פעולות של טרור יהודי, גם בשבועות האחרונים", אמר הקצין.

"יד קלה" בבקשות המעצר (יוסף דירייה, בצלם)