האונס ב"גן העיר" - אירוע על רקע לאומני

משרד הביטחון הכיר באונס הצעירה בת"א בשנת 2012 כפעולת איבה. האנס, פלסטיני משכם, הכריח גם את הקורבן ובן זוגה לקיים יחסי מין מולו. החומרה והאכזריות של המעשה הובילו להחלטה להכיר בקורבן כנפגעת טרור

הנאשם באונס בבית המשפט (ארכיון) (חדשות 2)

האונס שהתרחש בחניון גן העיר בתל אביב לפני כשלוש שנים יוכר כפעולת איבה על רקע לאומני, כך הכריע הבוקר (חמישי) משרד הביטחון. בעקבות החלטת "הרשות המאשרת" במשרד, קורבן האונס תוכר כנפגעת פעולת איבה על פי חוק התגמולים ואף תזכה לסיוע מהמוסד לביטוח לאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרד הביטחון הסבירו כי הרקע הביטחוני של הנאשם וחומרת המעשה הם אלו שהובילו לקבלת ההחלטה בנושא. כמו כן ציינו כי הנאשם התבטא מספר פעמים בהזדמנויות שונות, שמהן השתמע כי היה מניע לאומני למעשיו.

בין השאר, מצאה "הרשות המאשרת" במשרד הביטחון אמירות של הנאשם הנוגעות להבדלים בין בני הלאום השונים והן לסכסוך הישראלי-ערבי. באחת מחקירותיו במשטרה, למשל, דיבר הנאשם על ההבדל בין "אחותו המכובדת לבין היהודייה המסתובבת ברחובות", וכן על כך שחוקריו היהודים הם אינם בני האדמה הזאת אלא "תושבי חוץ וכי לפני 1948 לא היה דבר כזה שנקרא ישראל".

"ממכלול האמירות עולה כי מדובר במעשה אלימות שמטרתו פגיעה באדם בשל השתייכותו ללאום היהודי", אמר עו"ד ידידיה (דידי) אורון, הסגן הבכיר ליועמ"ש למערכת הביטחון לתביעות וביטוח, מתוקף סמכותו כ"רשות המאשרת" במשרד הביטחון. "אני תקווה כי קורבן המעשה המזוויע תצליח לשקם את עצמה ולמצוא מזור לכאביה".

"25 שנות מאסר למבצע האונס"

המקרה הקשה התרחש במאי 2012, אז נאנסה צעירה באכזריות בחניון גן העיר בתל אביב מול בן זוגה, כשהאנס אף כפה עליה ועל בן זוגה לבצע מולו מעשים מיניים. לאחר מספר חודשים נעצר החשוד, שלבסוף הורשע ונגזרו עליו 30 שנות מאסר - מעבר לרף הענישה הקבוע בחוק על אונס. האנס, אחמד בני ג'אבר בן ה-23, עתר לבית המשפט העליון - שאף החליט כשנתיים אחר כך לקצר את עונשו ל-25 שנים בלבד.

חניון "גן העיר" (ארכיון) (עזרי עמרם)

עיקר טענתו של ג'אבר הייתה כי לא ניתן להטיל עליו עונש מאסר כה ממושך על מעשה אונס אחד בלבד. הרכב השופטים, בראשות השופט יורם דנציגר, דחה את הטענה והסכים עם בית המשפט המחוזי שהכיר גם בצעירה וגם בבן זוגה בנפגעי העבירה. על כן, החליטו השופטים כי "ניתן להטיל עליו במקרה זה עונש שעולה על העונש המרבי הקבוע בצידה של עבירת האינוס, לנוכח קיומם של שני קורבנות עבירה".

השופטים הדגישו כי החלטתם התקבלה "לנוכח ריבוי עבירות המין שביצע ג'אבר ולנוכח האכזריות שלוותה לביצוען". כמו בית המשפט המחוזי בשעתו, גם שופטי העליון הסכימו כי "מדובר במקרה חריג ביותר, שמצדיק ענישה מחמירה שעולה על 20 שנות מאסר בפועל". למרות כל זאת, החליטו השופטים "להפחית מעט מהעונש" ולהעמיד את עונשו של ג'אבר על 25 שנות מאסר בפועל, כיוון שלטענתם העונש היה חמור מדי.

עו"ד רוני אלוני סדובניק שמייצגת את הקורבן בתקיפה מסרה כי מאז כניסת שר הביטחון משה יעלון לתפקידו "נושבת רוח חדשה גם בצה״ל וגם במשרד הביטחון בכל הנוגע למעמד האישה. אנו מוקירות תודה על פתיחות המחשבה והנכונות לבחון בעיניים מיגדריות את בקשותיהם של נפגעות אונס, ההכרה תשנה לחלוטין את חייה של הנפגעת, אשר רק סיימה שירות צבאי כעת ותוכל להתפנות לטפל בעצמה, ללמוד ולשקם את שברי חייה״.