פרסום ראשון: נזיפה בלבד לקצין ששבר מצלמות עיתונאים

לפני כחודשיים תועד קצין גבעתי כשהוא שובר את מצלמתו של עיתונאי זר. לאחר שהוחלט שלא להעמידו לדין פלילי אלא רק לדין משמעתי, קיבל הקצין נזיפה בלבד על מעשיו. במקביל, לאחר שהודח מתפקידו מיד לאחר האירוע, הוא שוחרר מצה"ל בימים האחרונים, מבלי קשר לפרשה

מפקד הפלוגה בחטיבת גבעתי, שתועד לפני כחודשיים כשהוא מנפץ מצלמות של צלם עיתונות זר, הועמד לדין משמעתי וקיבל נזיפה בלבד - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online. בעקבות האירוע הקצין הודח מתפקידו והפרקליטות הצבאית החליטה שלא להעמידו לדין פלילי והעבירה את הטיפול למצ"ח, שם הוחלט להעמידו לדין משמעתי. לפני מספר ימים השתחרר הקצין מתפקידו בצה"ל במועד שתוכנן מראש, מבלי קשר לפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שהופץ מהאירוע תועדו חיילי צה"ל כשהם שוברים מצלמות של עיתונאים. הקצין עצמו, בדרגת סגן, נחקר באזהרה בחשד לתקיפה, שיבוש והשמדת ראיות ומעורבות בירי שהוביל לחבלה. בעקבות האירוע נערך לו שימוע בראשות ראש מטה פיקוד הדרום, תא"ל אודי בן מוחא ובוצעו תחקירים מבצעיים על ידי מפקדי הגזרה וגם על ידי מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ ירון פינקלמן - שהמליץ להדיח את הקצין מתפקידו.

א' טען להגנתו כי "אני מאוכזב מאוד ממפקדיי שלא נתנו לי גיבוי - לא תקפתי את העיתונאים, הסרטון ערוך". בתיעוד המקרה, נראה לכאורה החייל שובר את מצלמתו של הצלם הפלסטיני עבאס מואמני מסוכנות הידיעות הצרפתית ופוגע בציוד של צלם אחר. בסוכנות טוענים גם כי מצלמה נוספת וטלפון סלולרי שהיו בידו הוחרמו.

"אנו מברכים על ההחלטה לסגור את התיק הפלילי, שמלכתחילה לא היה צריך להגיע לחקירה במצ"ח", מסר סנגורו של הקצין, עו"ד עידן פסח, ממשרד עורכי הדין כץ, קוזניץ, פסח ושות' לאחר ההחלטה לסגור את התיק. "המאבק שניהלנו, שזכה לתמיכה גורפת בציבור, הוכיח את עצמו ואנו שמחים על כך שלא יוותר כל כתם לקצין ערכי ומצטיין שלא כשל בתפקידו במהלך האירוע".

עו"ד עידן פסח

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "עם היוודע המקרה הקצין המדובר הודח מתפקידו. כמו כן, בעקבות האירוע נפתחה חקירת מצ"ח ולאור ממצאיה הוחלט להעמידו לדין משמעתי בגין מעשיו. הקצין הורשע במסגרת ההליך, נידון לנזיפה וסיים את שירותו בצה"ל בתאריך 28.11.15 ללא קשר למקרה".