המרגל מרקוס קלינגברג מת בגיל 97

המרגל הסובייטי מרקוס קלינגברג מת היום בפריס בגיל 97. קלינגברג היה סמנכ"ל המכון הביולוגי בזמן שהעביר מידע לסובייטים, והוא נדון ל-20 שנות מאסר. בישראל הגדירו אותו כמרגל שגרם את הנזק החמור ביותר למדינה באותה תקופה

קלינגברג, ארכיון (רויטרס)

מרקוס קלינגברג, בכיר לשעבר בצמרת הביטחונית בישראל שהורשע בריגול עבור הסובייטים, מת היום (שני) בפריז בגיל 97. ב-1983 הורשע בריגול עבור הסובייטים במהלך שנות ה-50 וה-60. הוא נשלח ל-20 שנות מאסר. הוא שוחרר ב-2003 בתנאים מגבילים, לאחר שנקבע כי מהמידע שהיה ידוע לו עדיין נשקפה סכנה לביטחון המדינה. בשנים האחרונות חי בצרפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קלינגברג אותר במסגרת הניסיון לגייס מדענים יהודים ממזרח אירופה, שיעזרו למדינה לפתח את המחקר הביולוגי בישראל - גם למטרות כלי נשק. בספרו "המרגל האחרון" טען קלינגברג כי הוטלה עליו המשימה לפתח נשק כימי וביולוגי, מבלי ליידע את חלק מבכירי המדינה.

ללא ידיעת ממוניו, קלינגברג העביר מידע לסובייטים בזמן שהיה סגן מנהל המכון. למרות החשדות שהתעוררו, הוא נתפס רק ב-1983: במשך השנים הגיע לשב"כ מידע על היותו סוכן זר, אך לא התגלה מידע ודאי. רק לאחר שהתקבל מידע מצד סוכן כפול, הוחלט בישראל לעצור אותו ולחקור אותו.

בחקירתו הודה קלינגברג כי העביר לרוסים מידע רב על פעילות המכון בתחומים הכימיים והביולוגיים: לדבריו הוא פעל לא מבצע כסף אלא כהוקרה על כך שהסובייטים הצילו אותו מידי הנאצים. בישראל הגדירו אז את פעילותו כ"נזק עצום למערכת הביטחונית".

הסיפור כולו הוצנע מעין הציבור הישראלי: כלי תקשורת זרים דיווחו על הסיפור בשנות ה-80', אך בישראל מאסרו פורסם בתקשורת רק ב-1993 לאחר שמשרד הביטחון פעל להשתקת הסיפור. המלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון) הצהיר בבית המשפט כי "מרקוס קלינגברג יודע דבר שהוא אינו יודע שהוא יודע אותו" ולכן הוא עלול להיות מסוכן. בשנים האחרונות, מאז שחרורו, קלינגברג חי לבדו בפריז. בתו היחידה של קלינגברג, נישאה לאודי אדיב, שהורשע גם הוא בריגול לגורם זר, והתגרשה ממנו.