מאבק בהסתה? "חרם" על שידורי חמאס

בחמאס טוענים כי הרשות הפלסטינית הודיעה לכל חברות השידור הפרטיות לא לסייע להפיץ את שידורי ההסתה של ארגון הטרור. רק אתמול שילהב הקריין בתחנת אלאקצא וקרא להחמרת הפיגועים: "סכינים זה לא מספיק, צריך רובים"

פשיטה על תחנת רדיו מסיתה, ארכיון

האם הרשות הפלסטינית מנסה להשבית את שידורי חמאס בגדה? תחנת אלאקצא של חמאס טוענת כי המודיעין של הרשות הפלסטינית הודיע רשמית לכל חברות השידור הפועלות בגדה לא לעבוד עם התחנה. מדובר במכה משמעותית לתחנה, שנזקקת לאותן חברות פרטיות כדי להפיץ תוכן מסית ולקרוא לפיגועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התחנה, שמשדרת תכני הסתה קיצוניים ומלבה את הרוחות מאז החל גל הטרור, נעזרת בניידות ועמדות שידור של חברות פרטיות. לא מדובר בתחנת חמאס היחידה שפועלת כך: גם תחנת אלקודס, המזוהה עם ארגון הטרור, נזקקת לשירותים של אותן חברות פרטיות.

דוגמא מוחצת למסרים המסיתים של תחנת "אלאקצא" נשמעה רק אתמול, כאשר הקריין פנה לצעירי הגדה ואמר: "סכינים זה לא מספיק, צריך רובים". מהתרחיש שהתחנה מעודדת - אנרכיית נשק והסלמה - חוששים ברשות.

הפעילות של הרשות הפלסטינית מתנהלת במקביל למאבק הישראלי באותם מסרים: אתמול (ראשון) פשטו כוחות צה"ל, שירות הביטחון הכללי והמנהל האזרחי על תחנת רדיו פלסטינית בחברון. בפעילות המשותפת  הוחרמו מהתחנה - "דרים" שמה - ציוד טכני ומשדרים שברשותה. בצה"ל הדגישו כי הפשיטה בוצעה בעקבות שידורי הסתה שהושמעו מהתחנה.

על פי הדיווח בסוכנויות הידיעות "מען", הכוחות ניפצו את דלתות המבנה והחרימו ציוד -  ותוך מספר דקות הופסקו השידורים. מדובר בפשיטה השלישית בתוך כחודש על תחנות המשדרות תכנים מסיתים בשטחי הרשות, אם כי על פי הדיווחים אחת מהן חזרה לשדר בתדר חלופי. במקביל לפעילות הצבאית, הודיעו במשרד החוץ על הקמת מטה למאבק בהסתה ברשתות החברתיות, שיפעל להסיר סרטונים מסיתים ולניטור השיח המסית ברשת.

בשבוע שעבר פשטו כוחות הביטחון על תחנת "אל חליל" בחברון והחרימו ציוד טכני ומשדרים שברשותה - לאחר שבתחנה הושמעו באחרונה שידורי הסתה. כמו כן, 18 חשודים נעצרו במהלך הפשיטה, מרביתם אנשי חמאס.

הפעילות של צה"ל נגד ההסתה נמשכת

"צעד הכרחי למיגור ההסתה"

בהוראת הרמטכ"ל איזנקוט, הצבא מרכז מאמץ באזור חברון ובאזור גוש עציון, נוכח כמות המפגעים שיצאו מהאזור ומהכפרים שבסביבתו. הכוחות במרחב תוגברו, והצבא פועל נגד כל תשתיות הטרור באמצעות מעצרים, חיפוש אמצעי לחימה ופעילות נגד גורמים מסיתים כמו תחנת הרדיו הפלסטינית.

מהמנהל האזרחי נמסר אז כי התחנה שידרה שירי הסתה קשים ואף מעודדת פיגועי התאבדות. כמו כן, שידרה התחנה שקרים על הוצאה להורג של פלסטינים ועל חטיפת פלסטינים בידי כוחות הביטחון הישראלים. מתחקור הפיגועים האחרונים נמצא שישנו קשר בין ההסתה המשלהבת את הציבור הפלסטיני לבין אירועי הטרור.

בין הקריאות שנשמעו בתחנת הרדיו "אל חליל": "מוות לישראל", "טען את נשקך והתקדם לעבר ירושלים, הרוג את החייל בסיור, תירה בציונים ואל תרחם עליהם", "אני יכול לגבור עליהם בסכין, לדקור חייל ולגרום לרעידת אדמה בשטח", "תנוע משכונה לשכונה ותיידה אותם באבנים, תבצע פעילות נגד הכובש".

לפני כחודש אירעה פשיטה דומה לזו, כשצה"ל והמנהל האזרחי הוציאו את תחנת "אלחוריה" מכלל שימוש. גם התחנה הזו, על פי דובר צה"ל, שידרה דברי הסתה נגד ישראל ועודדה פיגועי דקירה. "מבצע החרמת הציוד וסגירת התחנה הינו צעד הכרחי למיגור ההסתה שתוצאותיה נראות בשטח בחודש האחרון", נמסר אז מדובר צה"ל. "הצבא ימשיך לנקוט בכלל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו נגד המפגעים והמסייעים להם כדי להעניק ביטחון לתושבי מדינת ישראל".