בקרוב: גדר בין חברון לקריית גת

שר הביטחון יעלון הצהיר כי מערכת הביטחון מתכננת גדר חכמה שתפריד בין אזור חברון לחבל לכיש - על מנת למנוע אירועי טרור כגון אלו שהתרחשו בקריית גת השבוע. "זה ייקח קצת זמן אבל זה יקרה", הצהיר. האם מדובר בפתרון הרמטי לגל הטרור החדש?

פרסום ראשון: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הודיע הערב (רביעי) בכנסת כי בכוונת מערכת הביטחון לבנות גדר ביטחון הרמטית ומתוחכמת בתוך כשנה - גדר שתחצוץ בין חברון לקריית גת ומזרח לכיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה מגיעה לאחר שהמחבל שביצע ביום שבת את פיגוע הדקירה בקריית גת נכנס לאזור לכיש דרך הפרצות הקיימות בגידור באזור זה. יעלון הסביר כי הגדר החכמה תכלול מערך של תצפיות ושליטה. העלות המוערכת: מאות מיליוני שקלים, ואף יותר מכך - שימומנו על ידי תקציב הביטחון החדש שאושר לאחרונה.

יעלון אמר את הדברים כתשובה להצעה לסדר שהגיש ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), בעקבות הידרדרות המצב הביטחוני בקריית גת במרחב.

הצהרה מפתיעה. יעלון, ארכיון (פלאש 90 - יהונתן סינדל)

"מודעים לבעייה, נבנה גדר מסיבית"

יעלון השיב: "בתשובה לטענתו של חבר הכנסת מיקי זוהר באשר לגדר ההפרדה הפרוצה שבין קריית גת לחברון - אנחנו מודעים לבעייה של הגדר".

יעלון הוסיף כי כעת, לאחר שתקציב הביטחון אושר, "בכוונתנו לבנות גדר מסיבית יותר בדומה לגדר שעל גבול מצרים, זה ייקח קצת זמן אבל זה יקרה".

השאילתא הוגשה בעקבות הפיגוע בקריית גת, בו נדקרו ארבעה בני אדם על ידי צעיר מאזור חברון. המחבל, מוחמד טורדה בן ה-18, נעצר בחצר בית בעיר, במרחק של עשרות מטרים בלבד מזירת הפיגוע. יחד עמו נעצרו שני שוהים בלתי חוקיים נוספים שעל פי החשד סייעו לו, אך לא לקחו חלק פעיל בפיגוע הדקירה. השלושה נלקחו לחקירת שב"כ ומשטרת ישראל.

בבית החולים ברזילי באשקלון אושפזו ארבעת פצועי הפיגוע במצב בינוני אך יציב: בין הנפגעים גבר בן 51, אישה בת 56, אישה נוספת בת 44 ונערה בת 13 בלבד. אזרח בדואי בשנות ה-40 לחייו נפצע קל לאחר שמספר תושבים חשדו בטעות כי הוא המחבל וניסו לבצע בו לינץ'. אמש פרסמנו לראשונה כי נעצרו שני חשודים בתקיפת האזרח הבדואי.

זירת פיגוע הדקירה בקריית גת, יום שבת