מה שרד? צפו בניסוי של צה"ל

בפיצוץ ענק שנשמע בדרום הושלם בהצלחה ניסוי של פיקוד העורף לשיטת מיגון חדשה למבנים. ה"שוהים" במבנה לא נפגעו, הבניין שרד. השיטה פועלת באמצעות לוחות פלדה המוצמדים לקירות. כך זה נראה

3...2...1... אש! פטריית עשן ופיצוץ ענק היו נקודת הקצה של פיתוח בן שנה של פיקוד העורף לשיטת מיגון חדשה למבנים. התרחיש: טיל פוגע סמוך לשני בנייני מגורים. ה"שוהים" בפנים לא נפגעו, הבניין שרד והניסוי עבר בהצלחה. תיעוד הניסוי הגיע לידי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש שעבר החל הניסוי, הבוחן שיטת מיגון ליישום במבנים שלא ניתן מסיבות שונות להתקין בהם ממ"ד. השיטה החדשה מורכבת מלוחות פלדה בקירות המבנה עם גימור מתאים. בשנה שעברה בוצע ניסוי שלא צלח.

הניסוי הצליח (דובר צה"ל)

בענף הנדסה ומיגון בפיקוד העורף בנו שני מבני מגורים מדומים בשטח פתוח בדרום הארץ - כל בניין בן שתי קומות וארבע דירות. לפי הייחוס של מערכת הביטחון, הם השתמשו בכמות חומר נפץ מוגדרת, הציבו מדדי לחץ ומדדים נוספים בתוך המבנה ומחוצה לו, וביצעו את הפיצוץ הגדול.

"יישמנו את השיטה שלנו בעזרת לוחות פלדה דקים וביצענו פיצוץ - טיל מסוים ממרחק מסוים שמייצר לי לחצים והדף ברמה כלשהי, החיזוק הוא לא שווה ערך לממ"ד אך הוא נותן מענה טוב", סיפר לחדשות 2 Online סגן-אלוף רסאן טריף, ראש ענף הנדסה ומיגון בפיקוד העורף.

לדבריו, הניסוי המוצלח הוכח בכך שהמדדים העלו, וגם ניתן לראות בעין, כי הבניין שרד. "אם מישהו היה בפנים הוא לא היה נפגע כלל", הוא הסביר, והדגיש כי השיטה החדשה זולה יותר, יעילה ולא גוררת לכלוך בהתקנתה. ההתקנה מתבצעת בחיבור רצפתי בלבד לתוך קירות המבנה ואין צורך לשבור את הקיר ולהוסיף בטון כמו בשיטה הקודמת בה נהגו.

בקרוב יפרסמו בפיקוד העורף את מפרט השיטה החדשה, וכך ישראלים יוכלו למגן את בתיהם במקרה שאין להם ממ"ד. כל קבלן יצטרך לקבל אישור של פיקוד העורף שילווה את התהליך, על מנת לוודא כי ההתקנה וההרכבה בוצעה על פי התקן הנדרש.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.co.il

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני